A mečiari amnesztiákat 124 képviselő küldte el a francba!

camera

1

A mečiari amnesztiákat 124 képviselő küldte el a francba!

Fotó: TASR 

Megosztás

Minden várakozást felülmúlóan 124-en szavazták meg a parlamentben azt az alkotmánymódosítást, ami a mečiari amnesztiák elsörprését célozta meg. 

Ez azt jelenti, hogy ezzel a kérdéssel kapcsolatban a törvényhozás szinte már elvégezte a maga munkáját, és most már a világ, de legalábbis Szlovákia polgárainak szeme a kassai alkotmánybíróságra szegeződik.

De menjünk szép sorjában: A délutáni végszavazás két tervezetet érintett. Egy alkotmánytörvényt és egy törvényjavaslatot. Az első, minősített többséget igénylő jogszabály általánosságban ad lehetőséget a törvényhozásnak az államfői amnesztiák eltörlésére, amit 124-en szavaztak meg. Az utóbbi javaslat, amit 123-an hagyták jóvá, az alkotmánybíróság működéséről szól. Ennek a lényege, hogy a taláros testületet a parlament felruházná az amnesztiák eltörlése jóváhagyásának lehetőségével.

Amint az államfő aláírja a jogszabályt, és kihirdetik a törvénytárban az említett alkotmánytörvényt, az országgyűlés határozati javaslatot nyújt be immár konkrétan a Mečiar-féle amnesztiák eltörlésére. Ezt követően jutnak szerephez az alkotmánybírák, akiknek 60 napjuk marad arra, hogy eldöntsék, jóváhagyják-e az amnesztiával kapcsolatos parlamenti döntést. Ezen az instancián áll vagy bukik a csütörtökön nagy többséggel elfogadott törvénycsomag.

A képviselők meglepően simán bólintottak a két érintett tervezetre, pedig az utolsó pillanatig zűrös volt a parlamenti helyzet. Egy nappal a végszavazás előtt összemaszatolódtak az erőviszonyok, amibe belekavart a belügyminiszter által az államfő ellen szerdán előrángatott szolgálati repülőutakkal kapcsolatos ügy is. Mindennek ellenére az ellenzéki képviselők az utolsó pillanatban úgy döntöttek, hogy támogatni fogják a kormánykoalíció javaslatát.

Mindössze három képviselő szavazott a tervezetek ellen, köztük Simon Zsolt is. A független képviselő elvi állaspontja az, hogy a parlament ezzel az aktussal alibistává vált. Szerinte a törvényhozás nem vállalja az amnesztiák eltörlésének a felelősségét, hiszen olyan döntést hozott, ami felülvizsgálati lehetőséget nyújt az alkotmánybíróságnak.

Most, hogy az említett jogszabályok elfogadásával a törvényhozás eltörölheti azon amnesztiákat, „amelyek nincsenek összhangban a jogállamiság elvével“, a parlamentnek már csak a konkrét mečiari rendeleteket kell elsöpörnie. Andrej Danko szerint ez már a jövő héten is megtörténhet. A parlament elnöke úgy véli, ez az államfő együttműködésétől is függ. A következő hét közepén "azt hiszem, jogalkotási szempontból képesek vagyunk megbirkózni ezzel a kérdéssel" – szögezte le az SNS elnöke.

Bugár Béla történelmi pillanatról beszél a szavazás kapcsán. A Híd elnöke bízik abban, az országon 19 éve esett fekete folt a most elfogadott jogszabályoknak köszönhetően kifehéredhet.

A Richard Sulík vezette legerősebb ellenzéki párt úgy ítéli meg, az ország sosem járt még ilyen közel az amnesztiák eltörléséhez. Mindamellett az SaS nem érez megkönnyebbülést vagy elégtételt, mert szerintük az alkotmánybíróság még az igazság útjába állhat.

A szavazást megelőző vita során több ellenzéki képviselő az alkotmánybíróság tagjainak függetlenségét kérdőjelezte meg. Annak a testületnek a tagjait, amelyik az egész amnesztia-hacacáréra a végső szót mondja ki. Lucia Ďuriš Nicholsonová konkrétan Peter Brňák "pártatlanságára" mutatott rá. A parlament SaS-es alelnöke idézte a most alkotmánybíróként dolgozó, egykori HZDS-es képviselő lesújtó véleményét a mečiartalanításról. Brňák korábban egy elszállt példával érzékeltette, mekkora képtelenség az amnesztiák eltörlése. Szerinte egy közkegyelem kiradírozása pont annyira elképzelhetetlen, mint amennyire lehetetlen egy hógolyót olajban kisütni.

(sárp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program