1
Fotó: TASR/para
Csütörtökön este 22.25-kor landolt az őket szállító repülőgép Kassán.
A 149 asszír, azaz Irak északi részéről származó keresztény befogadása Szlovákia "önkéntes hozzájárulását" jelenti a menekültkrízis megoldásához. Eredetileg úgy volt, hogy néhány nappal ezelőtt érkeznek, de biztonsági okokból elhalasztották a repülőutat. Csütörtökön este azonban szigorú biztonsági körülmények között landolt a gépük.
A most Szlovákiába érkezett csoport Moszul mellől származik. Ezt a területet megszállás alatt tartja az Iszlám Állam, és a keresztényeket elüldözték onnan.
Az asszír csoporttal együtt érkezett Douglas Bazi keresztény pap is, aki Irakban is velük volt. A kassai reptéren a szlovák katolikus egyház képviselői és Peter Brenkus pap, a Pokoj a dobro (Békesség és jólét) nevű polgári társulás vezetője várt rájuk.
Bazi a reptéren megköszönte, hogy befogadja az ország ezeket az embereket, mivel manapság "az ilyen lépések nem különösebben népszerűek". "Ez minden bizonnyal történelmi jelentőségű lépés, mivel olyan embereken segítettek, akiket népirtás veszélyeztetett" – fogalmazott.
"Kérem tekintsenek bennünket örök barátjuknak, családjuknak. Ez a köszönet az egész nemzetnek szól, köszönjük, hogy tárt karokkal fogadják be az üldözött keresztényeket, akiknek biztonságos lakhelyre, új otthonra van szükségük" – húzta alá.
Douglas Bazi elmondta azt is, hogy az átköltözésük előkészítése mintegy 15 hónapig tartott, és jelenleg is várnak további csoportok erre, akiket Csehország és Lengyelország fogad majd be.
Peter Brenkus emlékeztetett arra, hogy ezek az emberek az értékrendjüket illetően semmiben nem különböznek tőlünk. "Ezeket az értékeket néha azonban igazabban vallják, mint némely köztünk élő keresztény. Azokat az értékeket, amelyeket határozottan magunkénak vallunk, mi nem mindig támasztjuk alá az életünkkel és tetteinkkel" – hangsúlyozta, kiemelve, hogy sokan azok közül, akik most Szlovákiába érkeztek, éppen a hitük miatt vannak itt.
Ivan Netík belügyi szóvivő elmondása szerint 25 keresztény család érkezett most Szlovákiába. Összesen 149 személyről van szó. Felnőttek, nők, gyerekek, idősek, akiket a belügy homonnai (Humenné) befogadótáborában helyeznek el. Hozzátette, hogy jelenleg ők az egyetlen csoport, amelyet Szlovákia képes befogadni és integrálni. Elmondta azt is, hogy olyan emberekről van szó, akiket megvizsgáltak. Ezelőtt 15 hónapon keresztül egy kolostorban éltek, de ha maradtak volna, azzal az életük kerül veszélybe.
A szóvivő kifejtette, hogy Szlovákia számára nem a "mennyiség", hanem a "minőség" számít, mégpedig azért, hogy ezeket az embereket anélkül tudják integrálni a társadalomba, hogy az zavart keltene. A most érkezett csoportban különböző végzettségű személyek vannak, akiket hivatásuknak megfelelően igyekeznek majd elhelyezni.
A homonnai táborban karanténba kerülnek annak érdekében, hogy kizárhassanak minden betegséget. Integrációjuk Netík szerint két évig tarthat.
SME/para