Megmenekülhet a hajógyár

Megosztás

Mint ismeretes, a komáromi hajógyár a napokban kilátásba helyezte valamennyi alkalmazottjának elbocsátását, ami akár a 114 éves üzem megszűnését is jelentheti. Természetesen többen keresik a lehetőségeket, hogy erre ne kerüljön sor. Február 22-én Vörös Péter, Bastrnák Tibor és Banai Tóth Pál tartott sajtótájékoztatót az üggyel kapcsolatban.

Vörös és Bastrnák a Híd parlamenti képviselőjeként, Banai Tóth pedig az Eximbank felügyelő bizottságának tagjaként tárgyalt egy nappal korábban a hajógyáriakkal. Megbeszélésük során kiderült, hogy a legnagyobb problémát nem a megrendelések hiánya, hanem a hajógyártás háttér-finanszírozása jelenti. Ez ugyanis mintegy 90 százalékban 15 éves futamidejű bankhitelekből történik, ami hajónként mintegy 4,5–5,5 millió euró; ilyen tranzakcióra a jelenlegi gazdasági helyzetben a kereskedelmi bankok nem hajlandók.

Megoldást jelenthet viszont a kizárólagos állami tulajdonú Eximbank, mégpedig oly módon, hogy nem a hajógyár, hanem a hajókat megrendelő – jelen esetben egy német – cég számára nyújtana hitelt. Bár egy magáncég állami bank részéről történő finanszírozásának szigorú szabályai vannak, a kialakult helyzetben mégis ez tűnik a legjárhatóbb útnak a hajógyár megmentéséhez. A képviselők már el is készítették a kormány elé terjesztendő javaslatot, és rövidesen a német cég is megkezdi a tárgyalásokat az Eximbankkal. Ha minden fronton megegyezés születik, a hajógyárnak szeptember végéig mégsem kellene megválnia mintegy 300 alkalmazottjától.

Bastrnák Tibor tájékoztatott arról, hogy megkeresésükre Simon Zsolt, a Híd miniszteri klubjának elnöke ma a rendkívüli helyzetre való tekintettel anyagot nyújt be a kormányban, amelyben felvázolja a kormányzati beavatkozás lehetőségeit. Elmondta, hogy a parlamenti képviselők ebben az ügybe csak közvetítő szerepet játszhatnak, amit meg is tesznek, de a megoldás kulcsa a gazdasági szférában keresendő, amelyre a kormány is csak közvetetten tud befolyást gyakorolni.

„Talán sokan emlékeznek, hogy a hajógyárat egyszer már megmentettük egy más gazdasági helyzetben és most is konkrét lépésekkel igyekszünk kikényszeríteni a probléma megoldását”. Vörös Péter szerint „továbbra is van remény arra, hogy a hajógyár talpon maradjon, de ehhez szükség van a kormány támogatására.”

Vas Gyula

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program