Megtudhatjuk, kik kaszáltak hatalmasat az R7-esen?

camera

1

Megtudhatjuk, kik kaszáltak hatalmasat az R7-esen?

Fotó: obchvatbratislavy.sk 

Megosztás

Évek óta foglalkoztatja a szlovák közvéleményt, hogy vajon kik azok a felvásárlók - illetve kik állnak mögöttük -, akik rengeteg pénzt keresnek azon, hogy éppen ott rendelkeznek földtulajdonnal, ahol később autósztrádák épülnek, óriásberuházások valósulnak meg.

Az igazságügyi minisztérium már dolgozik a törvénymódosításon: a tárca készülő tervezete szerint nyilvánosságra kéne hozni, pontosan ki keresett, és mennyit keresett a Nemzeti Autópálya-ügynökség (NDS) által véghezvitt telekfelvásárlásokon.

Eddig ugyanis az infótörvény értelmében az NDS kivételt élvezett, az általa kötött földfelvásárlási szerződések csak külön kérvényre váltak hozzáférhetővé, sőt, a szerződő fél – az eladó – személyes adatait teljesen törölték belőlük.

A minisztérium "elvenné" az említett kivételt az NDS-től, és a jövőben az autópálya-ügynökségnek is minden földfelvásárlásról készült szerződést nyilvánosságra kéne hoznia.

Titokban lehet nagyot szakítani

A jelenlegi gyakorlat szerint az állami cég a piaci ár sokszorosát is kifizeti, ha kisajátít vagy megvásárol egy földterületet.

Azt, hogy milyen jól lehet keresni azon, ha valaki éppen ott rendelkezik földtulajdonnal, ahol autópálya – esetleg autógyár, vagy más óriásberuházás – épül, Bugár Béla példája is jól mutatja:

A Híd elnöke 2006-ban 25 ezer euróért vett földet, majd több, mint 500 ezerért adta el az NDS-nek 2014-ben, mert a "telek" pont az R7-es gyorsforgalmi út nyomvonalán volt. A pártelnök elmondása szerint nem tudatosan az R7-es miatt vásárolt éppen ott földet, azzal védekezett, hogy a gyorsforgalmi út nyomvonalát csak 2011-ben hagyták jóvá. Ugyanakkor említésre méltó, hogy az adás-vétel vélhetően soha nem derült volna ki, ha maga Bugár tavaly nem hozza nyilvánosságra a 2014-es tranzakciót.

Nem biztos, hogy visszamenőlegesen is működni fog…

Egyelőre nem tudni, hogy az igazságügyi miniszérium tervezett törvénymódosítása visszamenőleges hatállyal működne-e, és a közvélemény megismerhetné-e az eddig megkötött szerződéseket.

Érsek Árpád közlekedésügyi miniszter üdvözli az igazságügyi tárca tervezetét, ám leszögezi, hogy az új törvény már csak a jövőben aláírt szerződésekre lehet hatással.

Így egyelőre rejtély maradhat, hogy meggazdagodtak-e politikusokhoz köthető körök a telekbizniszeken.

(SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program