Most, hogy itt a madárinfluenza, ideje megtudni, hogyan kaphatjuk el

Megosztás

Ugyan csekély az esélye, hogy megfertőződik vele az ember, de van.

Csütörtökön beigazolódott, hogy egy pozsonyi háznál a H5N1-es törzs okozta a csirkék tömeges pusztulását.

A Közegészségügyi Hivatal közlése szerint erre a legnagyobb esélye annak van, akik házi vagy vadon élő madarak közt mozognak, dolgoznak. A vírus emberre való átviteléről egyelőre nincs információ.

A higiénikusok szerint mindenekelőtt a személyi higiéniára kell odafigyelni, valamint óvatosnak lenni a háztáji szárnyasokkal és vadon élő madarakkal való munka során. "Fontos betartani a házi tenyészállatok biológiai védelméről szóló előírásokat" – jegyezte meg Zuzana Drobová a hivataltól.

A madárinfluenzát el lehet kapni például elpusztult állatok maradványaiból származó részecskék belégzésével, vagy ha hozzáérünk olyan felületekhez, hulladékhoz, amelyen fertőzött állatok is voltak, esetleg magához a tetemükhöz. Meg lehet fertőződni, ha közvetlen kapcsolatba kerülünk már fertőzött személlyel.

"A vírus az emberi szervezetbe a szájon, orron és a szem kötőhártyáján keresztül juthat be"

– fogalmazott a szakértő.

Az embernél akut felső légúti gyulladásként jelentkezhet a betegség, mint aféle influenza.

"A megjelenése általában hirtelen történik, hidegrázással, fejfájással, miközben a 39-40 fokos lázzal. A beteg izomgyengeséget érezhet, a betegséget száraz, ingerlő köhögés, torokkaparás kíséri"

– tette hozzá Drobová.

A madárinfluenza esetén a lappangási idő 7-10 nap lehet.

"A gyógyítása tüneti kezeléssel, adott esetben antivirotikumokkal folyik, a szezonális influenza elleni oltás azonban segítheti a gyorsabb lefolyását" – szögezte le, kiemelve, hogy az esetek túlnyomó többségében gyors gyógyulással végződnek.

Ha egy tenyésztő hirtelen pusztulást vagy étvágytalanságot, szomjatlanságot észlel a szárnyasai körében, akkor értesítenie kell a körzeti közegészségügyi hivatalt, ha pedig magán észleli a betegség jeleit, forduljon orvosához vagy a sürgősségihez.

(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program