Mozgolódik a szupervulkán Nápoly alatt

Megosztás

A Nature természettudományi magazinban jelent meg egy tanumány arról, hogy a Nápoly közelében található Campi Flegrei (Flegrei-mezők) lévő katlan egy olyan kritikus ponthoz került közel, ami akkor nyomást okozhat, ami miatt kitörhet a szupervulkán – írja a 444.hu.

Tudvalevő, hogy nagyon nehéz azt megjósolni pontosan, hogy mikor törnek ki a vulkánok. Giovanni Chiodini, a tanulmány vezetője sem tud pontos időpontot mondani, vagy azt, hogy egyáltalán kitör-e a vulkán. Azonban szerinte fontos, hogy foglalkozzanak a témával, mert ha a kitörés megtörténne, 500 ezer ember élete kerülne életveszélybe.

A térségben utoljára 1538-ban tört ki vulkán, 8 napig tartott, s így jött létre a Monte Nuovo 135 méteres kúpja.

A katlan 39 ezer éves, s egy nagobb erejű kitörés alakíthatta ki, aminek hatalmas ereje volt.

A Flegrei-mezőknél nincs nyugalom, sokszor megmozdult a föld belseje, emiatt az olasz hatások szupervulkán-jelzőrendszerükben zölről (csendes kategória) sárgára változtatták a helyzetértékelést. A sárga jelzés azt jelenti, hogy fokozotabban oda kell figyelni a térségben való történésekre.

A Wikipédia szerint a szupervulkán olyan tűzhányó, amely egy kitörés alkalmával képes több mint 1000 km³ anyagot kilövellni. Ez több ezerszer nagyobb a normál vulkánkitöréseknél. Szupervulkán egyrészt akkor tud létrejönni, amikor egy forrópontnál (hotspot) a földköpenyben a földkéregig fölemelkedő magma képtelen áttörni a földkérget, így a nyomás hatalmasra nő, és egyre növekvő magmakamrát alakít ki, amíg végül a kéreg nem tud ellenállni ennek (ez a helyzet a Yellowstone-kaldera esetében); másrészt ki tud alakulni konvergens (ütköző) lemezszegélynél is (például a Toba).

Washington Post, Independent, 444.hu

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program