Múlt, jelen és jövő összefonódása Mátyás király udvarában

camera

1

Múlt, jelen és jövő összefonódása Mátyás király udvarában

Az iskola felvételei 

Megosztás

A Nagymegyeri Corvin Mátyás Kulturális Napok nyitórendezvényeként a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia és Corvin Mátyás Magyar Tannyelvű Gimnázium diákjai lehetőséget kaptak tehetségük bemutatására.

Pénteken, 2017. április 28-án az országot álruhában járó Mátyás királyé volt a főszerep, hiszen Nagymegyeren tett látogatása, a mezővárosi kiváltságok odaítélése még ma is elevenen él a köztudatban. A tanulók korhű jelmezekben, vásári forgatagot idéző felvonulással, hangos énekszóval vonultak fel a kedvezőtlen időjárás miatt az iskola központi folyosóján, ahol az igazgatónő, Horváth Erzsébet Mátyás király aláírásából kiindulva, az írásszakértők elemzése alapján jellemezte a király jó és kevésbé jó tulajdonságait, majd felidézte a legendát, mely szerint Nagymegyeren járt. Ezután a gimnazisták az igazságos királyról szóló történetet adtak elő szituációs játék formájában. Köztudott volt, hogy felesége, Beatrix pompát kedvelő, Mátyás pedig a mértékletességet szerette, illetve uralkodása alatt már fogytán voltak a felvidéki bányák nemesfémei, ezért elgondolkodtató, kreativitást igénylő feladattal bízták meg az első és a második évfolyam diákjait: újrahasznosított alapanyagból kellett ruhát tervezni és kivitelezni. A munkák oly remekbe sikeredtek, hogy Mátyás király bizonyára fontolóra vette volna egy új, ZÖLD céh alapítását…

Az iskolai ünnepség után a diákok küldöttsége az iskola vezetőségével együtt tiszteletét tette Nagymegyer mezővárosi rangra emelésének alkalmából állított emlékműnél, és elhelyezte koszorúit a város közjogi méltóságaival egyetemben.

A hagyományőrző nap ismét teljesítette feladatát, hiszen az intézmény fontos feladata megtartani a hagyományokat, ezzel is erősítve az összetartozást, az alma materhez való tartozás fontosságát. Az iskolai Mátyás-napon a negyedikes gimnazisták időkapszulába zárták a múlt és jelen egy szeletét, hogy a 33 év múlva rátalálók retró módon átélhessék, hogy a hagyományőrző események közül melyek voltak fontosak a végzős gimisek számára, pl.: a diákdiri-választás, az évvégi sütés-főzés, a német és brit kulturális nap, a Suliláz, a palotás – mellyel a szalagavatón elköszöntek a felhőtlen diákévektől. S ahogy a palotás utolsó forgásához érkezve bezárult a vörös függöny, úgy zárult le a láda fedele is, hogy páncélként védje a diákok emlékeit 2050-ig.

Sörös Angéla, az iskola tanára

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program