Néhány gyomorforgatóan elferdített hír a menekültekről – Tudod egyáltalán, hogy mit osztasz meg?

camera

1

Néhány gyomorforgatóan elferdített hír a menekültekről – Tudod egyáltalán, hogy mit osztasz meg?

Fotó: AP/TASR 

Megosztás

Összeállítás készült azokról az elmúlt napokban készült felvételekről, amelyek hírhedtté váltak a közösségi csatornákon. A Denník N összeállítása.

Nem becsüli a menekült az adományokat?

Az elmúlt napokban elárasztották az internetet, közösségi oldalakat a budapesti Keletiből, illetve az Ausztriába vezető M1-es mentén készült felvételek arról a rendetlenségről és szemétről, amelyet a menekültek hagytak maguk után. Ez a legtöbb emberben azt a látszatot kelti, hogy egyrészt a menekültek nem becsülik az adományokat, másrészt elképesztő rendetlenséget hagy maga után, erre meg nekünk nincs szükségünk, hisz akármennyi problémánk van így is…

De mi a kontextus? A felvételek valóban ott készültek, ahol azt állítják, tehát a Keletiben és az M1-es sztráda mentén, csakhogy arra is illenék rávilágítani, hogy mikor. Egy dolgot ugyanis a képet megosztók nem tettek hozzá, mégpedig azt, hogy a fotók akkor készültek, amikor múlt pénteken éjszaka a magyar kormány hirtelen eldöntötte, hogy buszokat küld a menekültekért a sztrádára és a Keletibe, hogy elvigyék őket az osztrák határig. Voltak, akik két hete vártak erre a pillanatra, és egy humánus ember számára világos kell legyen, hogy ilyenkor a lehető leghamarabb szeretnének feljutni azokra a bizonyos buszokra.

Hasonló a helyzet az M1-es mellett, ahol nem mellesleg éjszaka táboroztak a menekültek, nagyrészt teljes sötétségben, és még csak szemetesek sincsenek, ráadásul esett, és bármit is vizesen magukkal cipelni nem annyira egyszerű. De nyilván a helyi fehér ember ezt megtette volna, mert a helyi fehér ember olyan.

Eldobálják a kiosztott ételt és italt?

Az egyik, Facebookon megosztott felvételen látható az is, amint a vonatról leszállt menekültek a sínekre dobálják a rendőrök által eléjük rakott ételt, italt a bicskei állomáson.

De vajon mi a kontextus? A bicskei állomáson megállított vonatról százával terelték le a rendőrök a menekülteket, akik azért szálltak fel a vonatra még Budapesten, mert az volt rá kiírva, hogy Sopronba, az osztrák határhoz tart. Erre Bicskénél tovább nem ment, ott pedig a helyi menekülttáborba próbálták terelni az átvert menekülteket, akikkel ráadásul még csak nem is kommunikáltak. Ebdidőben érkeztek, a rendőrök pedig a vonatnál tüntető, vagy a vonatban magukat elbarikádozó menekülteknek kora este kezdték kiosztani az ételt-italt, cinikus módon felvételt készítve arról, ahogy azt a tüntetők elutasítják. Ők viszont előre bejelentették, hogy éhségsztrájkot tartanak, ha a vonatot nem engedik tovább… Nem volt épp szerencsés megoldás, hogy a kiosztott vizet és ételt a sínekre hajigálták, de a cinizmus és álszentség, amellyel a rendőrség propagandacélokkal ezeket a perceket rögzítette, már inkább értékelhetetlen.

A hiénák, akik a jobb beállítás érdekében áthelyezik a halott kisfiút

A múlt héten az egész világot megrázta a szír kisfiúról, Aylanról készült fotó, akinek holttesét partra vetette a tenger, amikor Törökországból megpróbáltak átkelni a görög Kos szigetére. Sok helyen az a felvétel, amelyen a rendőr megtalálja és karjaiba veszi, a menekültválság szimbólumává vált, máshol bedőltek annak a konspirációnak, miszerint a hiéna újságírók áthelyezték vagy áthelyeztették a kisfiú holttestét, hogy egy másik szögből még drámaibb felvételt készíthessenek róla.

Aylannal együtt ugyanakkor 11 személy vesztette ott és akkor életét, köztük két évvel idősebb testvére, Galip. Elképesztő azon vitázni, hogy a két képen valószínűleg a két testvér, de mindenesetre két különböző kisgyermek látható, ami közelebbről megnézve a fotókat nagy méretben minimálisan a lábbelijükről kitűnik.

ISIS-terrorista a menekültek között!

Politikusok szívesen érvelnek a menekültek ellen azzal, hogy terroristák is beszivároghatnak általuk Európába. Szintén a Facebookon terjedt el egy felvétel egy szír férfiről, aki az egyik fotón fegyverrel a kezében látható, míg a másikon azt a pillanatot örökítették meg (a kommentár szerint), amikor átlépi a macedón határt. A kommentár a megosztott kép alatt: "tavaly még az ISIS fotóin pózolt, most pedig menekült."

A BBC-nek ugyanakkor sikerült utánajárnia, hogy a képen látható Latih al-Saleh valóban harcos volt Szíriában, csakhogy az Aszad-rezsim és az Iszlám Állam ellen egyaránt harcoló lázadók oldalán, ő volt az egyik parancsnokuk. A The Atlantic magazin arra világított rá, hogy az első kép a szíriai Aleppónál készült, míg a másik nem Macedónia határánál, hanem Kos szigetén.

Az AP hírügynökség egy cikket is írt Salehről.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program