Hirtelen el akarják távolítani az egykori ŠtB-seket is kutató Nemzeti Emlékezet Intézete igazgatóját

camera

1

Hirtelen el akarják távolítani az egykori ŠtB-seket is kutató Nemzeti Emlékezet Intézete igazgatóját

Ondrej Krajňák (Fotó: TASR) 

Megosztás

Pénteken délután nyújtotta be négy koalíciós képviselő javaslatát a parlamentbe.

Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková (Smer), Ľubomír Želiezka (Smer), Pfundtner Edit (Híd) és Martina Šimkovičová (független) azt javasolják, hogy a kommunista rezsim működését feltáró intézet vezetését ne egy személyben az igazgató, hanem az igazgatótanács lássa el.

Amennyiben a javaslatot a parlament jóváhagyja, az idén októbere 15-én hatályba léphet. Ezzel a dátummal egyidejűleg megszűnne a jelenlegi igazgató, Ondrej Krajňák mandátuma, aki a továbbiakban az igazgatótanács tagjaként tevékenykedne.

Az intézet kiadott egy sajtóközleményt, melyben arra utalnak, hogy ennek a törvénymódosításnak köze lehet néhány érzékeny ügyhöz, mint amely például az eddigi cseh pénzügyminisztert és milliárdost, Andrej Babišt is érintette.

Babiš éppen azért perelte be az intézetet, mert a rendelkezésre álló dokumentumaik alapján azt állították róla, hogy a milliárdos egykor együttműködött a kommunista titkosrendőrséggel, az ŠtB-vel. A Pozsonyi Kerületi Bíróság egykori ŠtB-sek tanúvallomásai alapján ez ügyben 2015-ben Babiš javára döntött, az intézet azonban fellebbezett.

A jövőben, amennyiben a képviselők javaslata átmegy a parlamenten, az ilyen fellebbezésekről nem az igazgatótanács elnöke, hanem a tanács dönt majd.

Babiš a legnagyobb támogatottsággal rendelkező cseh párt, az ANO elnöke, és ugyan most visszahívták a pénzügyminiszteri funkciójából, az októberben esedékes választásokat megnyerhetik. Csehországban 2014-ig volt érvényben egy törvény, miszerint egykori ŠtB-sek nem lehetnek a kormány tagjai.

Krajňák maga is állította korábban, hogy Babiš ügyéről érdeklődött nála Robert Fico is.

Az intézet most azt állítja, hogy a képviselők javaslata öncélú és félrevezető, "elsődleges célja pedig az igazgatótanács elnökének eltávolítása, aki következetesen végezte a törvényből adódó munkáját".

Ellenzi a javaslatot az Egykori Politikai Foglyok Szövetsége is, melynek vezetője, František Bednár szerint ez Babiš bosszújaként fogható fel.

Pfundtner Edit (Híd) az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a javaslatot az intézeten belüli viszonyok indokolják. "Az elnök és az igazgatótanács közti hosszan tartó vita kihat az intézet működésére is. Hozzátette, azzal nem teljesen elégedett, hogy el kell távolítani mindehhez az igazgatóság elnökét, ugyanakkor véleménye szerint erről a partnerek teljesen meg vannak győződve.

Jaroslav Paška szerint erre azért van szükség, hogy mielőbb elkezdhessék megoldani a belső viszályokat.

Tavaly októberben az intézet felügyelő tanácsának tagjai fejtették ki észrevételeiket az igazgatótanács elnökének munkájával kapcsolatban. Véleményük szerint Krajńák tekintélyelvű, és üldözi a dolgozókat az eltérő véleményük miatt.

Krajňák eközben kihajította az intézettől például azt a történészt, Martin Lackot, aki nyíltan támogatta Marián Kotleba pártját.

(SME/Denník N)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program