Magyar nemzeti ünnep, orosz kémtörténettel fűszerezve

camera

1

Magyar nemzeti ünnep, orosz kémtörténettel fűszerezve

Oroszország pozsonyi nagykövetsége (Fotó: TASR) 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Március idusán csak közvetve szóltak az orosz-ukrán háborúról a hírek, a legnagyobb érdeklődésre az tarthatott számot, hogy kiderült: jó pénzért befolyásos szlovákok kémkedtek az oroszok javára, és eldőlt, hogy Szlovákia védelmére hamarosan külföldi NATO-katonák érkezhetnek az országba.

Jöhetnek a NATO-katonák

Még a Peter Pellegrini vezette Hlas képviselői is megszavazták a kormány által korábban már szentesített intézkedést, melynek nyomán már a napokban több száz külföldi NATO-katona érkezhet Szlovákiába, hogy biztosítsák az ország keleti határának védelmét.

A Smer és Kotlebáék természetesen elutasították a javaslatot, rajtuk kívül azonban valamennyi parlamenti frakció rábólintott. Akadtak persze renitens kormánypárti képviselők is, akik vagy nem nyilvánítottak véleményt vagy nemmel szavaztak.

Valójában nem volt kérdés, rábólint-e a törvényhozás a hat ország katonáiból álló, legfeljebb 2100 főt számláló különítmény érkezésére, meglepetést leginkább az ellenzéki Hlas pálfordulása jelentett. Pellegriniék februárban még ellenezték a Szlovákia és az Egyesült Államok közti védelmi keretszerződés megkötését, most pedig több száz amerikai katona érkezését szentesítették. A pártelnök azzal indokolta a kormányjavaslat támogatását, hogy az országnak kötelessége megvédeni a határait, amelyek jelenleg a NATO keleti határai is.

A Csehországból, Lengyelországból, Hollandiából, Németországból, Szlovéniából és az Egyesült Államokból érkező NATO-katonák fogják kezelni a Szlovákiába hozott haditechnikát is, például a Patriot légvédelmi rendszert. A NATO megerősített előretolt jelenléte keretében létesített nemzetközi harccsoportokat egyébként a szövetség elrettentő eszközként hozta létre, reagálva a Krím oroszok általi annektálására.

Szlovák kémeket fizetett Moszkva

A NATO-kontingens érkezéséről szóló parlamenti vitában is gyakran előkerült az orosz kémügy, nem mellékesen azért, mert a kémkedéssel gyanúsítottak közül ketten is szorosan kapcsolhatók a ĽSNS-hez.

De menjünk sorjában.

Akár 13 évet is rács mögött tölthetnek a meglehetősen beszédes, Matrijoska és Katyusa fedőnév alatt futó rendőrségi akció során lekapcsolt kémek, jelentette be kedden Hamran István rendőrfőkapitány.

A nyomozók szerint egy volt titkosszolgálati ügynök és egy katonai ezredes is kémkedett az oroszoknak Szlovákiában, ők az orosz hírszerzésnek szállítottak információt, méghozzá több tízezer eurós jutalom fejében. Az ügyben érintett úriemberek meglehetősen szép skálán mozognak: van köztük volt titkosszolga, egy kotlebás parlamenti képviselő asszisztense, egy dezinformációs portál munkatársa, illetve a Fegyveres Erők Akadémiájának rektorhelyettese is.

Ez utóbbi professzor úr a védelmi minisztérium katonai ezredeseként a vád szerint már 2013 óta együttműködött az orosz katonai hírszerzéssel. Állítólag stratégiai jellegű információkat szivárogtatott ki, amelyek a NATO-t és a szlovák fegyveres erőket érintették, az infók egy része pedig Ukrajnára is vonatkozott.

Heger: „Precedens nélküli az ügy”

Az ügyben rengetegen szólaltak meg. A legviccesebb talán az orosz nagykövet bejegyzése volt, aki Sirák fiának könyvéből (Sir. 7,12) idézett, hogyaszongya: „Sem testvéred, sem barátod ellen ne koholj soha semmi hazugságot”. Valaki megmondhatná Igor Bratcsikovnak, hogy ebben az ügyben hazugságról nincs szó, testvériségről meg barátságról pedig egyre kevésbé.

Jaroslav Naď védelmi miniszter szerint nagyon nagy a valószínűsége annak is, hogy Marián Kotleba pártját Oroszország is finanszírozta. A közvetítő a szintén kémváddal őrizetbe vett Bohuš Garbár, a Hlavné správy dezinformációs weboldal munkatársa lehet, aki – munkanélküliként – korábban 10 ezer euróval támogatta Kotleba pártját. Nem tudni, csak sejteni lehet, miből.

„Régóta aggódtunk amiatt, hogy az oroszbarát dezinformációs szcéna az állam szolgálatában álló emberekhez is kötődik. Az őrizetbe vett szlovák állampolgárok, akiket azzal gyanúsítanak, hogy Oroszországnak kémkedtek, beigazolták ezeket a félelmeinket" – írta a Facebookon Eduard Heger miniszterelnök, aki precedens nélkülinek nevezte a hétfőn kirobbant kémügyet.

Zuzana Čaputová az orosz diplomaták kiutasítását megfelelő válasznak tartja a katonai hírszerzés által felgöngyölített kémügyre. Az államfő kiemelte: a nyomozók megállapításai „rendkívül súlyosak, és megerősítik azt a hosszú távú tendenciát, hogy az Orosz Föderáció befolyásolja a közvéleményt és a politikát Szlovákiában" – jelentette ki a köztársasági elnök.

Čaputová magyarul üzent a nemzeti ünnepen

És ha már Čaputovát említettük, a végére még egy szívmelengető hír: közösségi oldalán a szlovák mellett magyarul is üzent a szlovákiai magyaroknak a köztársasági elnök szép és méltóságteljes ünnepet kívánva minden magyarnak. Zuzana Čaputová március 15-i ünnepi köszöntőjében kiemelte, a szlovákiai magyar közösség kulcsszerepet játszott, amikor az európai uniós jövőnk volt a tét.

Szlovák részről ugyan egy kisebbségben lévő véleményt fogalmazott meg az államfő, azonban reméljük, hogy ez a kisebbség egyre hangosabb lesz Szlovákiában is. És nem csak március idusán.

Juhász László

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program