Problémamegoldásban alulteljesítenek a hazai diákok. Probléma?

camera

1

Problémamegoldásban alulteljesítenek a hazai diákok. Probléma?

Forrás: youtube 

Megosztás

Átlag alatti a szlovákiai diákok teljesítménye az úgynevezett együttműködő problémamegoldás (collaborative problem-solving) terén - derül ki az iskolások képességeit összegző, nemzetközi teljesítménymérési program (PISA) legutóbbi, 2015-ös felméréséből. 

Kedden tette közzé azt ezt firtató felmérés eredményeit a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), ahol 51 ország adatait hasonlította össze. Ebből kiderül, a mérésben részt vett régióbeli országok közül Szlovákia teljesített a leggyengébben.

A világ legfejlettebb országait tömörítő gazdasági szervezet honlapján elérhető jelentés szerint a legmagasabb pontszámot Szingapúr (561) érte el, amelyet Japán (552) és Hongkong (541) követ, az uniós országok közül az élbolyban szerepel Észtország (535) és Finnország (534) is, megelőzve Németországot (525) és Dániát (520). A lista végén Tunézia (382), Brazília (412) és Montenegró (416) áll.

Az OECD-átlag 500 pont, a szlovákiai tanulók 463, a csehek 499, magyar diákok 472, az osztrákok 509 pontot értek el. Lengyelország ezen a listán nem szerepel. Az EU-s országok közül Szlovákia csupán Görögországnál (459) Ciprusnál és Bulgáriánál (mindketten 444) teljesített jobban.

Erről az együttműködő problémamegoldásnak nevezett képességről az elemzés megállapítja, hogy a napjaink munkahelyein olyan emberekre van szüksèg, akik a problèmàkat màsokkal együttműködve kèpesek megoldani, azaz ez önmaga is egy kèszsèg. Az OECD-orszàgokban a diàkok 8%-a csúcsteljesítmènyt nyújt az együttműködő problèmamegoldás terèn, azaz kèpesek a csoportdinamika-tudatossàg fenntartàsàra, biztosítani tudjàk, hogy a csapat tagjai az előre megbeszèlt szerepkörüknek megfelelően cselekedjenek, ès kèpesek a vèlemènykülönbsègek ès konfliktusok elsimítàsàra, miközben hatèkony módszereket hatàroznak meg a problèma megoldàsàra, ès folyamatosan figyelemmel kísèrik a megoldàs irànyàba törtènő előrehaladàst.

A dokumentum kiemeli: a legjobb tanár-diák viszonyról Japánban, Dél-Koreában, Costa Ricában és Mexikóban számoltak be, a legrosszabbról pedig Csehországban, Észtországban, Magyarországon, Lettországban és Hollandiában. Utóbbi öt országban a tanulók közül sokan úgy látják, hogy nem kapnak elegendő támogatást a tanáraiktól, akik gyakran tisztességtelenül járnak el velük szemben. Bár az is igaz, a legpozitívabb kapcsolat sem gyógyír az együttműködő problémamegoldásra, tekintve, hogy a bratyis tanár-tanuló kötelékről "híres" Costa Rica (441) és Mexikó (433) teljesítménye az utolsó helyekre volt csak elég.

A PISA-vizsgálat az OECD nemzetközi tanulói teljesítménymérési programja, amelyet 2000-ben indítottak el, és háromévenként ismételnek meg.

(sp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program