Sokat nyerhetsz, ha láttál ilyen madarat!

camera

1

Sokat nyerhetsz, ha láttál ilyen madarat!

kokako 

Megosztás

Több ezer dollár jutalmat kap, aki bejelenti, hogy látott déli-szigeti kokakót, és az észlelések alapján később a tudósok bebizonyítják, hogy a kihaltnak vélt madárfaj mégis él. 

Az Új-Zélandon honos kokakónak hajdan két külön alfaja élt nagy számban a két főszigeten, az Északi- és a Déli-szigeten, de míg az északi kokakó ma is él és virul, a déli kokakót 2013-ban kihaltnak nyilvánították. Néhány hitelesnek látszó észlelés nyomán a faj besorolását azóta úgy módosították, hogy "nincs róla adat", és újult erővel indult el a keresése.

Ha a déli-szigeti kokakó létezik, akkor a földkerekség legritkább madara, és sürgős az esetleg élő példányok felkutatása, hogy nagyobb esély legyen a megőrzésére – hangoztatja a madár felkutatásával foglalkozó természetvédő jótékonysági alapítvány, amely 5000 új-zélandi dollár (több mint egymillió forint) jutalmat ajánlott fel a madár esetleges észlelőinek.

Mindazok az országjáró vándorok, vadászok, túrázók, madárfigyelők vagy csavargók, akik úgy vélik, hogy látták a kihaltnak vélt madár élő példányát, a South Island Kokako Charitable Trust honlapján regisztrálhatják az észlelést.

Mivel az utoljára 1967-ben látott madárról nem létezik fénykép, az alapítvány az északi-szigeti kokapóról tett közzé digitálisan módosított fotót csütörtökön, hogy az embereknek legyen elképzelésük arról, miként nézhetett ki a keresett madárfaj.

A nyaka alatti narancsszínű bőrlebernyegével feltűnést keltő madár az 1800-as évek elején még nagy számban népesítette be a Déli-szigetet, száma azonban gyors fogyásnak indult a macskák, patkányok és menyétek behurcolása után, és már az 1800-as évek végén is ritkán fordult elő.

Bizonyítottan utoljára a Mount Aspiring Nemzeti Parkban látták 1967-ben.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program