Sólymos László környezetvédelmi miniszter bemutatta a tárca idei prioritásait

camera

1

Sólymos László környezetvédelmi miniszter bemutatta a tárca idei prioritásait

Fotó: Paraméter 

Megosztás

A sikeres uniós elnökség környezetvédelmi területen elért eredményeihez való kapcsolódás és olyan projektek támogatása, amelyek célja a zöldebb Szlovákia. Ezek a környezetvédelmi minisztérium legfontosabb céljai az idei évre. A tárca prioritásait kedden mutatta be Sólymos László környezetvédelmi miniszter és Norbert Kurilla, államtitkár.

„Amikor az emberiség először kezdett ökológiával foglalkozni, a vezérgondolat a természet védelme volt az emberi tevékenységgel szemben. Napjainkban a helyzet még komolyabb. A környezetvédelem ma már az ember védelmét, egészségének megóvását is jelenti az emberi tevékenységgel szemben“ – mondta a miniszter. Hangsúlyozta, hogy ebben a szellemben zajlott az uniós elnökség, és ebben a szellemben készültek a környezetvédelmi tárca legközelebbi prioritásai.

Az államtitkár szerint a szlovák elnökség legnagyobb sikere a Párizsi Szerződés ratifikációja volt, amelyet országos és uniós szinten is sikerült megvalósítani. „A legnagyobb felismerés ugyanakkor az volt, hogy Szlovákia környezetvédelmi politikája elavult. Nemcsak az a probléma, hogy nem reflektál az aktuális helyzetre, hanem az is, hogy nincs tisztában azzal a ténnyel, hogy a környezetvédelem nem a gazdasági fejlődés fékezője” – jelentette ki Kurilla. A minisztérium ezért új, modern környezetvédelmi stratégiát dolgoz ki, amelyet év végéig a kormány elé terjeszt.

A legközelebbi időszak prioritásai

HULLADÉK:

A kulcsfeladat a szelektált és újrahasznosított hulladék mennyiségének növelése, csökkentve ezáltal a szeméttárolókba kerülő háztartási hulladék mennyiségét. A minisztérium ezért új törvényt készít elő a hulladékelhelyezés díjának szabályozására, hiszen a szlovákiai díjak a legalacsonyabbak az Európai Unióban. Napjainkban ez a díj 4,98 és 9,96 euró között mozog, ennek emelkednie kell.

A minisztérium napokon belül kihirdeti a közbeszerzési pályázatot egy új hulladékgazdálkodási információs rendszer beszerzésére. Ennek segítségével az államigazgatás, a közigazgatás és a hulladékgazdálkodásban dolgozó vállalkozók, de a közvélemény is komplex adatokat kap majd a hulladék keletkezéséről és a hulladékkezelésről, a reciklációs berendezésekről és a hulladékégetőkről, a hulladéklerakatokról és a gyűjtőudvarokról.

Klíma és légkör

A környezetvédelmi minisztérium elkészíti a légkörről szóló törvény módosítását, mivel a szlovákiai szabályrendszerbe be kell építeni a nitrogénoxidok (ezek a légszennyező anyagok elsősorban a közlekedésben, a dízelmotorok működésével keletkeznek), a kén és az ammónia oxidjai (elsősorban a mezőgazdasági tevékenység hatására keletkeznek) okozta légszennyezés plafonértékeinek csökkentését szolgáló intézkedéseket.

A légszennyezési kvótákkal való kereskedésről szóló törvény módosítása bevezeti majd az hírek és adatok elektronikus bejelentését azon üzemeltetők számára, amelyek bekapcsolódnak a légszennyezési kvóták értékesítési folyamatába.

A természet és a táj védelme

Ezen a területen a legfontosabb feladat a Tátrai Nemzeti Park zonációjában való előrelépés. A TANAP zónákra való felosztásával az Állami Környezetvédelmi Hatóság, a Tátrai Nemzeti Park Felügyelete dolgozik. A legbonyolultabb és legidőigényesebb feladatok közé tartoznak a telektulajdonosokkal való tárgyalások a parcellák megművelésének tiltásáért járó kártérítés összegéről.

Környezeti terhelések

Napjainkban a Környezeti Terhelések Információs Rendszere 1758 helyszínt tart nyilván, ebből 298-at megerősítettek. A felszámolásukra 2021-ig 210 millió euróra lesz szükség, Szlovákia az uniós alapokból erre a célra 180 millió eurót különített el.

18 helyszín felszámolására már közbeszerzési eljárást írtak ki. A legsürgősebb feladatok közé tartozik a Juraj Dimitrov Vegyiművek lerakatának felszámolása Pozsony Vereknye városrészében, a gudrontavak felszámolása Predajnában, a Calex aranyosmaróti üzemében keletkezett szennyezés felszámolása, az érsekújvári, párkányi, komáromi, eperjesi, ruttkai és más városokban lévő vasúti depók felszámolása. A környezetvédelmi minisztérium folytatja a környezeti terhelések felkutatását további 53 területen, valamint továbbiakat is monitoroz.

Árvízvédelmi intézkedések

A minisztérium meg akarja oldani Besztercebánya árvízvédelmét, amelyet uniós alapokból fog finanszírozni. Az árvízvédelmi intézkedések folytatódnak Kassán és Eperjesen is. Előkészítjük az árvízvédelmi gátak rekonstrukcióját a Nyitra folyón (Mlynárce – Čakajovce és Čakajovce – Koniarovce). Elsősorban a Norvég Alap támogatásával készítjük elő azokat az intézkedéseket, amelyek csökkentik az árvízveszélyt a felső Nyitrán.

Környezetvédelmi alap

Az önkormányzatok zöldprojektjeire 20 millió eurót biztosít a Környezetvédelmi Alap. A pénz felhasználható például a vízvezetékek, szennyvízvezetékek, víztisztítók építésére, vagy gyűjtőudvarok kialakítására a hulladék szelektív gyűjtése érdekében. A középületek szigetelésére, mint például az óvodák és az alapiskolák, a községi hivatalok, kultúrházak és a szociális otthonok, 10 millió euró áll rendelkezésre. További négymillió eurót kaphatnak az önkormányzatok az illegális szemétlerakatok felszámolására.

(-)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program