Szemét ügy a szemét!

Megosztás

Többek közt átláthatóbb hulladékgazdálkodást ígér több ezer egyéni vállalkozónak a minden valószínűség szerint szeptemberben a parlament elé kerülő javaslat. A környezetszennyezőkön csattanna az ostor, viszont, aki szelektál, kevesebbet fizet majd.

Ahogy arról már a napokban írtunk, a környezetvédelmi minisztérium szeptemberben terjeszti a parlament elé azt a javaslatot, amivel olyan hulladékgazdálkodási rendszer kialakítását indítványozza, hogy a vállalkozóknak kifizetődő legyen újrahasznosítani és szétválogatni a szemetet. Azt azonban most is megtehetik, akik szeretnék, de komoly összegeket kell fizetni érte.

Minden vállalkozónak kötelessége befizetni az éves szemétdíjat, ami a kommunális hulladék elszállításának a feltétele. Ennek fejében mind kapnak saját kukát, aki esetleg nem kapott, annak kérvényeznie kell azt. Ezen felül, amennyiben szelektálni szeretné a kitermelt hulladékot, legyen az papír, műanyag vagy éppen üveg, azt külön egy úgynevezett gyártói felelősségvállalási szervezettel (a szlovák rövidítése: OZV) kell egyeztetnie. Magyarul: a vállalkozó befizet egy bizonyos összeget, amiért a kommunális hulladékot a település által megbízott szemétszállító cég bizonyos időközönként elviszi, illetve bejelentkezik egy OZV-hez, aminek fizet azért, hogy megoldja a szelektív gyűjtés problémáját, amit szintén az a bizonyos szemétszállító cég gyűjt össze. Itt akkor felmerülhet az emberben a kérdés: Mit csinál az OZV? Miért nem lehet egyenesen a szemétszállító vállalattal szerződést kötni?

Május 11-én megjelent cikkünkben már foglalkoztunk ezekkel a cégekkel, melyben leírtuk, hogy az OZV-kről a következőket érdemes tudni:

a különböző termékeket piacra dobó gyártók hozzák létre ezeket a koordináló szervezeteket, amelyek gondoskodnak arról, hogy a hulladékká vált termékeket (pl. elektromos készülékek) vagy azok csomagolásait begyűjtsék, majd hasznosítsák. Ezek a gyártók anyagi felelősséggel tartoznak termékük életútjáért, ezért úgynevezett hasznosítási díjat, más néven licencdíjat fizetnek a koordináló szervezeteknek a kibocsátott termék, illetve csomagolás után. A koordináló feladata, hogy a befizetett díjból megszervezze a hulladék jogszabályban előírt arányának begyűjtését és hasznosítását.

Nagyon sok általunk megkérdezett vállalkozó nem is hallott még arról a kifejezésről, hogy OZV. Ami persze kérdéses, hogy kinek a hibája. Ugyanis! Minden vállalkozónak, aki hulladékot termel, kötelessége beregisztrálni egy ilyen gyártói felelősségvállalási szervezethez. Mindenkinek! Ismét felmerül a kérdés, hogy itt a vállalkozó kötelessége felkeresni egy ilyen céget, vagy annak kötelessége felkeresni a vállalkozót. Ha anyagi szempontból nézzük, akkor az OZV-nek kéne felkeresnie majdani ügyfelét, hiszen annak érdeke, hogy az perkáljon.

Szintén legutóbbi, ezzel a témával foglalkozó cikkünkben írtunk arról, hogy miként könnyítené meg a vállalkozók életét a szeptemberben parlament elé kerülő javaslat. Itt már olvashatták, hogy azok, akik 100 kilogrammnál kevesebb csomagolóanyagot, vagy nem csomagolóanyag-jellegű terméket hoznak forgalomba, nem lesznek kötelesek szerződést kötni egyetlen OZV-vel sem.

Ez mind szép és jó, de honnan tudja majd az a vállalkozó, hogy mennyi hulladékot termelt? Igaz, életünket el sem tudjuk képzelni okostelefonok nélkül, de valószínűleg az okos kukákra még várni kell…

(ls)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program