Szlovákia csak a spanyol kormányt ismeri el

Megosztás

Szlovákia szükségesnek tartja a spanyol alkotmány és törvények alkotta jogi keretek, valamint a területi integritás elvének tiszteletben tartását - közölte Peter Susko, a szlovák kül- és európai ügyi minisztérium szóvivője, miután a katalán parlament pénteken kikiáltotta a függetlenséget.

"Kizárólagos partnerünk a spanyol kormány. Véleményünk szerint a jog uralmán alapuló tárgyalás a legjobb eszköz a demokratikus társadalom problémáinak megoldására. Reméljük, hogy a jelenlegi helyzetet sikerül mielőbb fokozatosan megoldani" – mondta a szóvivő.

Hasonlóan foglalt állást a bolgár és a litván külügyminisztérium is. Közleményében a bolgár külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy elutasítja az katalán parlament által elfogadott egyoldalú függetlenségi nyilatkozatot és támogatásáról biztosította Spanyolország területi épségét.

"Bulgária tiszteletben tartja a Spanyol Királyság alkotmányos rendjét, a jogállamiság elveit mint az Európai Unió alapvető értékeit, amelynek tagjai vagyunk" – olvasható a közleményben. Bulgária közölte: bízik abban, hogy a spanyol kormány az alkotmány elveinek érvényesítésével és valamennyi állampolgár jogait védve kezeli a helyzetet.

A litván kormány támogatja Spanyolország területi épségét és szuverenitását, valamint a válság tárgyalásos, nem pedig erő, illetve erőszak útján történő megoldását – jelentette ki az LRT rádiónak nyilatkozva Linas Linkevicius külügyminiszter.

António Guterres, az ENSZ főtitkára hangsúlyozta, hogy a katalán válságot a spanyol alkotmány keretei között, jogi és politikai csatornákon keresztül kell megoldani – közölte New Yorkban szóvivője, Farhan Hak.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program