Szlovákia lakosainak kétharmada nem elégedett a demokrácia működésével

camera

1

Szlovákia lakosainak kétharmada nem elégedett a demokrácia működésével

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

Szlovákiában az emberek 68 százaléka elégedetlen a demokrácia működésével, 29 százalék szerint nincs a demokrácia működésével semmi gond – mindez a CSES és az ISSP 2016 felméréséből derült ki, ami 2016. október 13. és november 28. között készült 1150 személy részvételével.

Oľga Gyárfášová, a pozsonyi Komenský Egyetem Társadalom-és Gazdaságtudományi Karának munkatársa, aki 2017. február 3-án perezentálta az eredményeket, arra mutatott rá, hogy csökken a demokráciába vetett bizalom. „Összehasonlíva a 2010-es eredményekkel 10 százalék visszaesés van“ – mondta.

A Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) és a Magyar Közösség Pártjának szavazói a legelégedetlenebbek.

„Velük ellentétben a Smer-SD és a Sme rodina, de az SaS szavazói is átlagon felül elégedettek a demokráciával“ – mondta a szociológus. Elégedettségüket kifejezték még a 60 év felettiek, a kisebb faluk lakosai és az alap-és szakmunkás képzettségűek.

Megyénként is vannak különbségek. „A legelégedettebbek Trencsén megyében, a legelégedetlenebbek Kassa megyében vannak“ – jelentette ki Gyárfášová, aki mondanivalójához hozzátette, hogy az elégedettség függ egy adott környék gazdasági és szociális helyzetétől is.

A szociológus figyelmeztett arra is, hogy az emberek attól félnek, hogy szavazatuk elveszíti az értelmét a választásokon. „Az emberek azon százaléka, akik szerint nagyon fontos, hogy kire voksoljanak, a 2010-es 46 százalékról 32 százalékra csökkent 2016-ban“ – mondta a szociológus.

Hasonló eredmény született azon kérdésben is, hogy függ-e attól a demokrácia helyzete, hogy a baloldal, a jobboldal, a liberálisok vagy a konzervatívok vannak hatalmon, vagy azok akik elutasítják az európai integrációt. „2010-ben ez a megkérdezettek 49 százalékának volt fontos, 2016-ban az emberek 37 százaléka vélekedett így. Az, hogy az emberek egyre gyakrabban érzik azt, hogy nincsenek értelmes alternatívák, ebből az elemzésből nagyon jól kiolvasható“ – kommentálta a közvélemény-kutatás eredményét Gyárfášová.

A felmérés kiderítette azt is, hogy a társadalomnak mi a véleménye az európai integrációról. Kiderült, hogy ezt legjobban a Mi Szlovákiánk Néppárt szavazói utasítják el. Az ellentétes póluson pedig az OĽaNO és a Sme rodina szavazói állnak. Gyárfášová kiemelte, hogy összehasonlítva a 2014-es eredményekkel, a Szlovák Nemzeti Párt kivételével mérsékelten nőtt az európai integráció támogatóinak száma.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program