"Szlovákia létrehozott egy európai szintű problémát, és ezért senki nem felelt" - szlovák fegyverrel gyilkolt a müncheni pszichopata

camera

1

"Szlovákia létrehozott egy európai szintű problémát, és ezért senki nem felelt" - szlovák fegyverrel gyilkolt a müncheni pszichopata

Fotó: AP/TASR 

Megosztás

Martin Dubéci, aki a legutóbbi parlamenti választásokon függetlenként indult a Híd listáján, a SME napilapnak adott interjúban reagált arra a hírre, hogy Szlovákiából származhatott az a lőfegyver, amellyel Münchenben 9 személyt megölt egy merénylő.

A biztonsági szakértő kifejtette, hogy egy jól működő modellnek bizonyult Szlovákiában beszerezni egy újraélesített expanzív fegyvert, mivel már a sokadik alkalommal merül fel, hogy ilyen fegyverrel követtek el bűncselekményt, vagy épp terrortámadást. Mint korábban kiderült, a Charlie Hebdo francia vicclap szerkesztőségében történt mészárláshoz használt fegyver is Szlovákiából származott, és most a müncheni bevásárlókzpontban is egy szlovákiai Glock 17-essel lövöldöztek.

Eközben a parlament előtt van egy európai irányelv a fegyverek olyan mértékű hatástananításáról, amelyet követően már nem volnának újraélesíthetőek. "Amennyiben az európai térségben szabadon mozoghatnak az emberek és az áruk, akkor ez a fegyverekre is vonatkozik. Biztosnak kell lennünk abban, hogy nem lesznek egymás mellett olyan országok, amelyeknek e téren hézagosak a törvényeik, ezért kell ezt a jogi területet harmonizálni" – fogalmazott Dubéci.

Úgy véli, az a helyes biztonságpolitika, amely a saját hibáiból képes tanulni, márpedig szerinte a szlovákiai expanzív fegyverek súlyos problémát jelentenek.

Több szakértő úgy véli, hogy az irányelv fegyvertelenné tenné az embereket, ezáltal csökkennek az önvédelmi képességeik. "Úgy gondolom, hogy az embernek joga kell legyen fegyvert hordani, de annak szabályozással is együtt kell járnia. A társadalomnak pedig folyamatosan felül kell értékelnie, hogy ez a szabályozás jó-e. Ha valaki sport- vagy vadászfegyverrel rendelkezik, akkor az normális, de meg kell akadályozni, hogy a fegyvereink radikálisok kezében kössenek ki. A vita másik részét képezi, hogy bárkinek is joga van-e félautomata fegyvert viselni. Ezek okozzák a legfőbb konfliktust, mivel már szinte elmosódott a határ a félautomata és az automata fegyverek között.

Kérdés, hogy a katonai fegyver viselése belefér-e még a személyi védelem kategóriájába. Mégis minek kell otthonra egy gépfegyver hatékonyságával bíró lőfegyver?"

– jegyzi meg.

A Münchenben használt Glockot 2014-ben gyártották, tehát elképzelhető még az e téren bevezetett szigorítás előtt hagyta el az országot. "De ilyenkor hol vannak azok a politikusok és szakemberek, akik megengedték, hogy ilyesmi megtörténjen? Az emberek feldúltak, hogy Szlovákiában működik az internetes fegyverkiárusítás.

A politikusok órákig tudnak beszélni a migrációs krízisről, és összekötni azt a terrorizmussal, de amikor a fegyverek kerülnek szóba, akkor ez a téma lekerül a napirendről"

– szögezte le.

Úgy véli, hogy a hírszerzésnél már fejeknek kellett volna hullaniuk, mivel az ő hatáskörük az ilyesmit nyomon követni és figyelni. "Láthatóan semmi nem történt. Számomra döbbenetes, hogy

Szlovákia létrehozott egy európai szintű problémát, és ezért senki nem felelt. Itt valóban senkit nem vontak felelősségre. Ennek oka pedig az, hogy ez nem olyan tetszetős téma, mint falakat építeni a menekültek ellen"

– fogalmazott.

(SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program