Szlovákia törvényekkel készül a terrorra

camera

1

Szlovákia törvényekkel készül a terrorra

Robert Fico (Fotó: SITA) 

Megosztás

A terrorizmussal összefüggésben törvényeket készül módosítani a Fico-kormány.

A Biztonsági Tanács szerdai ülését követően Robert Fico sajtótájékoztatón jelentette be, hogy létrehoznak egy munkacsoportot, amely értékelni fogja azokat a törvényjavaslatokat, amelyeket módosíthatnak a jövőben a terrorizmussal kapcsolatban.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy más országok hasonló jogszabályaiból fognak szemezgetni. A módosítások közt lehet például, hogy akit valamilyen terrorista bűncselekménnyel gyanúsítanak, azt kötelezőek vizsgálati fogságban tartják, és a jogai is mások lennének, mint más gyanúsítottaké.

Fico leszögezte, hogy ha szükség volna az Alkotmány módosítására, kész tárgyalást kezdeményezni ez ügyben az ellenzéki pártokkal.

A Biztonsági Tanács határozott arról is, hogy személyzeti és technikai területen is erősíteni kívánják a terrorizmus elleni harcot.

Miroslav Lajčák külügyminiszter kifejtette, hogy

Szlovákia kész katonai segítséget is nyújtani Franciaországnak a pénteki párizsi merényletek után, de hozzátette, biztosan nem olyan úton, hogy Szíriába küldenénk csapatokat.

Lajčák aláhúzta, hogy a francia külügyminiszterrel, Laurent Fabiusszal való keddi találkozóján szóba került a Lisszaboni Szerződés 42.7-es pontjának alkalmazása. Ez az EU tagállamainak nyújtandó kölcsönös segítséget érinti, beleértve a katonait is. A Lisszaboni Szerződés hatályba lépése óta először kérte ennek aktiválását Jean-Yves Le Drian francia hadügyminiszter. Franciaország most kétoldalú tárgyalásokat folytat az európai tagállamokkal arról, hogy miként tudnák segíteni az országot.

A kérdésre, hogy aktiválhatják-e a NATO működésének alapjául szolgáló Washingtoni Szerződés 5. cikkelyét, mely szerint amennyiben egy tagállamot támadás éri, az olyan, mintha mindegyiket támadás érte volna, Lajčák azt válaszolta, hogy reményei szerint erre nem lesz szükség. Ezt a cikkelyt korábban egyetlen alkalommal aktiválták, az USA elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadások után.

Lajčák ugyanakkor leszögezte, hogy a november 13-i, pénteki terrormerényletek nemcsak egy várost vagy egy országot érintették, hanem "az Európai Uniót, az életstílusunkat, az általunk folytatott politikát és követett értékeket támadták". Hozzátette, hogy a terroristák szimbolikus helyszíneket választanak és Párizs minden kétséget kizáróan ilyen.

"Elsőre is érezhető és tapintható, hogy a várost sokkolták a történtek, az atmoszféra nem a megszokott, az emberek teszik fel a kérdéseket, hogy mégis mi történt, miért történt, és hogyan történhetett. A másik dolog, ami erősen érezhető volt ott, hogy nem hajolunk meg ez előtt, nem fogják megváltoztatni az életünket"

– fogalmazott a szlovák külügyminiszter.

SME/SITA/TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program