Bűnözőket is elfogtak tavaly, noha felmerült az is, hogy szüntessék meg a városi rendőrséget Nagymegyeren

camera

1

Bűnözőket is elfogtak tavaly, noha felmerült az is, hogy szüntessék meg a városi rendőrséget Nagymegyeren

Bognár Imre, a városi rendőrség parancsnoka (Archív felvétel - Cséfalvay Á. András) 

Megosztás

Bognár Imre városi rendőrparancsnok terjesztette a képviselők elé tavalyi jelentését, amely tulajdonképpen rávilágít, milyen munkát végeznek a városi rendőrök Nagymegyeren. Noha épp tavaly tavasszal az is felmerült, hogy szüntessék meg a szervet, a városi rendőrök pedig a hivatalos szerveknél is kezdeményeztek egy vizsgálatot rossz munkaköri besorolásuk miatt. Ezt a jelentés nem tartalmazza.

Háttérinformációink szerint Holényi Gergő polgármesteri ténykedése végén a megfelelő bérkategóriába helyezte a városi rendőröket, miután azt megelőzően eléggé rosszul voltak fizetve. Miután 2022 végén új polgármester került Nagymegyer élére, a városi rendőrök rövid időn belül ismét rossz helyzetbe kerültek. A hatosból visszakerültek a hármas, majd a négyes fizetési osztályba, ami értelemszerűen elégedetlenséget váltott ki a köreikben. Úgy tudjuk, némely városi képviselő azt is felvetette, hogy meg kellene szüntetni a városi rendőrséget, hiszen Nagymegyeren működik körzeti rendőrőrs. A körzeti rendőrőrs viszont hosszú távon emberhiánnyal küzd, éppen ezért, ahogy az a tavalyi jelentésből már kiderül, gyakran kérik épp a városi rendőrök segítségét.

Nos, visszatérve a besorolásukhoz a városi rendőrök a munkafelügyelethez fordultak segítségért, amely pedig tulajdonképpen megrovásban részesítette a várost, amiért rossz bérkategóriába sorolták a közrendvédelmi szerv tagjait. Erről már kérdeztük korábban Bognár Imrét, aki ugyanakkor csak a tavalyi év második felétől vezeti a szervet. Ő megerősítette, hogy valóban rosszul voltak besorolva a rendőrei, de többet nem árult el. „Nem szeretnék belefolyni, mert én nem voltam ott, asszisztálni próbálok a két fél között” – jegyezte meg.

Soóky Marián polgármester korábban szintén nem kívánt nyilatkozni az ügyben, még a karácsonyi ünnepek előtt csak annyit közölt, hogy folynak az egyeztetések a rendőrökkel, és jó úton járnak. A februári önkormányzati ülésen aztán Hodosi Tibor képviselő érdeklődésére elmondta, hogy a munkafelügyeleti ellenőrzés során született megállapítások alapján jártak el, és már a megfelelő fizetési osztályba sorolták a rendőröket. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a városi rendőrök megkapták a rossz besorolás miatt elmaradt fizetésüket, a téren ugyanis háttérinformációink szerint továbbra sincs mindenkivel egyetértés.

Bognár Imre a februári ülésen elmondta, az állomány 9 tagjával sikerült megegyezni a városnak, a régi parancsnok ügye viszont még mindig foylamatban van. Soóky Marián ezt kiegészítette azzal, hogy az egyeztetés ügyvédeken keresztül történik.

Ami a városi rendőrség jelentéséből is kiderül, a szervnél történt némi mozgás a tavalyi év folyamán. Januárban Egrecký Alexander, a városi rendőrség addigi parancsnoka az előző évi jelentése elkészítése után benyújtotta lemondását. Ideiglenesen Kovács Krisztiánt bízták meg a parancsnoki munkával, ő viszont már nem indult a parancsnoki posztra kiírt pályázaton. Az egyedüli jelölt Bognár Imre volt, akinek bizalmat szavazott a testület. Júliustól 10 rendőr és a parancsnok alkotta a városi rendőrséget, augusztusban viszont az egyik rendőr felmondott, így a parancsnoknak kellett beugrania, hogy a páros szolgálatok működhessenek. Novemberben érkezett egy új rendőr, ám egy másik hosszú távra munkaképtelenné vált.

A 2022-es jelentés után a 2023-asba is bekerült, hogy már 2012 óta érvényben van egy megegyezés a nagymegyeri körzeti rendőrőrssel, amely folyamatos rendőrhiánnyal küzd, hogy egy állami és egy városi rendőrből álló vegyes járőröket alakítsanak ki, de erre mind a mai napig nem sikerült sort keríteni.

„A megyeri városi rendőrség lényegében ezzel a körzeti rendőrőrs munkáját is végzi” – áll a jelentésben. Ez abban is meglátszik, hogy a kerületi rendőrség operátora 93 alkalommal küldte ki helyszínre a városi rendőröket.

Tavalyi munkájuk részletei:

  • Összesen egyébként 480 bejelentést vizsgáltak meg, ami 79-cel több, mint 2022-ben.
  • 936 esetben vizsgálták meg szabálysértés gyanúját, ami 460-nal több, mint 2022-ben, tehát megduplázódott. 742 esetben figyelmeztetéssel intézték el a szabálysértést (366-tal több), 194-esetben helyszíni bírságot róttak ki (+31), a bírságok összege 3440 euró (840-nel több).
  • 270 alkalommal használták a kerékbilincset (98-cal több, mint 2022-ben), ugyanakkor csupán 158 esetben róttak ki helyszíni bírságot (+35), összesen 2610 euró értékben. Tehát nem büntettek minden esetben.
  • 15 roncsautót fedeztek fel a városban tavaly, felszólították a tulajdonosukat, végül mindegyiket elszállították.
  • 28 kóbor kutyát fogtak be a Dogazyl társulással együttműködve.
  • 65 alkalommal részeget kellett oldaniuk.
  • 151 esetben a központi rendszerre kapcsolt riasztó szólalt meg, ahová rendre kimentek.
  • 13 esetben vizsgáltak olyan esetet, amelynél bűntény gyanúja merült fel, ezeket az ügyeket aztán átadták az állami rendőröknek.
  • 5 személyt vettek őrizetbe bűncselekmény elkövetésének gyanújával
  • 15 személyt állítottak elő, 3-at a körzeti rendőrőrsre, 12-t a városi rendőrségre.
  • Megtaláltak 13 nyugdíjast, akiknek eltűnéséről bejelentés érkezett hozzájuk.

A nagymegyeri körzeti rendőrőrs épülete

A legsúlyosabb esetek, melyeket a városi rendőrök oldottak:

  • Február 28-án a Petőfi utcában magyarországiaktól rendelt meg egy tetőfedéssel kapcsolatos munkát egy hölgy. 600 eurót kértek, de elégedetlen volt az elvégzett munkával, mire agresszívan kezdtek viselkedni és 2500 eurót, valamint aranytárgyakat követeltek. A hölgy kihívta a városi rendőröket, a tetőfedők pedig leléptek egy fehér furgonnal. A rendőrök megkapták a rendszámát, a Kauflandnál találtak rá. Három romániai személyt állítottak elő törvénytelen vállalkozás címén, átadták őket a körzeti rendőrőrsnek.
  • Március 2-án bejelentés történt arról, hogy ismeretlen tettes reggel reggel 7 és délután 13 óra között ellopott egy Ghost típusú, 2 ezer eurót érő fekete kerékpárt a szlovák alapiskola területéről. A kamerafelvételeknek köszönhetően kiderítették, hogy egy nagymegyeri lakos, bizonyos K. Patrik lopta el a biciklit. Az ügyet átvette a körzeti rendőrőrs, lopással gyanúsították meg a férfit, aki ellen elfogatóparancsot is kiadtak, miután nem vonult be börtönbe. Március 23-án kaptak bejelentést arról, hogy látták K. Patrikot a sportpálya közelében. Megtalálták, bevitték az őrsre.
  • Június 5-én arról kaptak bejelentést, hogy az újonnan megépített kollégiumtól elloptak hat kamerát, összesen mintegy 900 eurós kárt okozva. Az elkövetőről adott információkat átadták a rendőrőrsnek.
  • Július 24-én a Komáromi útról érkezett egy bejelentés, hogy egy férfi azzal fenyegette meg a barátnőjét, hogy lelövi. A körzeti rendőrőrs kérte a városiak segítségét az eset súlyossága miatt. A lakásban a nappali padlóján volt a pisztoly. A férfit őrizetbe vették, majd vizsgálati fogságba helyezték, a dunaszerdahelyi rendőrség bűnügyi osztálya oldja az esetet.
  • Szeptember 28-án érkezett a hír, hogy az Eper utcában láttak egy piros Škoda Felicia combit, amelyet Komáromban lophattak el. Mikor kimentek, nem találták ott, de a Vasút utcában végül megállították, s kiderült, valóban lopott autó. Egy gútai férfi, Štefan S. vezette. Az eset vizsgálatát ugyancsak átvette a dunaszerdahelyi bűnügyi rendőrség.
  • Október 5-én éjjel megfigyeltek egy férfit az OMV benzinkúton, miközben egy kocsit, melyen le volt valami takarva. Ellenőrizték, és kiderült, egy vibrációs döngölőről van szó, amelyet a termálfürdő melletti egyik hotel építkezéséről loptak el. A kár 600 euró. A férfit őrizetbe vették, majd átadták a körzetieknek.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program