Túl alacsony a tesztoszteron szinted? Így jelzi a szervezet

Hirdetés

2022. október 27. - 09:07

camera

1

Túl alacsony a tesztoszteron szinted? Így jelzi a szervezet

tesztoszteronszint 

Megosztás

Ha huzamosabb ideje szomjasak vagyunk, fájni kezd a fejünk és kiszárad a szánk. Ha C-vitamin-hiányunk van, akkor legyengül az immunrendszerünk, így könnyebben kapunk el betegségeket. Ha felborul a pajzsmirigy-egyensúlyunk, akkor felszedhetünk pár kilót. Mindezzel arra célzunk, hogy a szervezetünk jelez: bármilyen folyamatok is zajlanak benne, arról értesít minket. Nincs ez másképp akkor sem, amikor a tesztoszteronszintünk rendetlenkedik. Az alábbiakban azt vizsgáljuk meg, mivel is jár ez a folyamat, hogy miért problémás, és hogy mit tehetünk ellene.

Tesztoszteron egyszeregy

Biztosan mindenki hallott már ezt-azt a férfiak fő nemi hormonjáról, ami alapvetően egyfajta szteroid. A tesztoszteronnak szerepe van abban, hogy a férfi nemi szervek megfelelően kifejlődjenek, hogy megjelenjen az arc- és testszőrzet, hogy az izomzat kialakuljon, illetve hogy a spermiumok rendszeresen termelődjenek. De még hatással van a hang elmélyülésére, a kollagéntermelésre és a nemi vágyra is.

A tesztoszteron szint normál értéke a – fiatal és középkorú – férfiak testében körülbelül 234-916 nanogramm/deciliter. Érdekes tény, hogy a nőkben is termelődik ez a hormon, ám mennyisége töredéke a fent említetteknek. Orvosilag a 200 nanogramm/deciliteres szint alatti tesztoszteronszintet tekintjük alacsonynak. De miért is fontos ennek vizsgálata? Mi történik, ha ez alá lépünk?

Jelek, amelyek alacsony tesztoszteronszintre utalnak

Nézzük tehát, hogy miért problémás, ha a férfi szervezet a normál értékek alá lép! Mivel a tesztoszteronszint alapvetően ingadozó – egészen más értékeket mutathat reggel, mint este –, a kisebb változásokat nem feltétlenül kíséri testi jelzések. Ám ha tartósan alacsony, akkor az alábbi tünetekből már következtethetünk.

Kezdjük rögtön a legsúlyosabb esettel: ha a tesztoszteronszint túlságosan és hosszú távon alacsony, az meddőséghez vezethet, hiszen a tesztoszteronhormonok elengedhetetlenek a spermiumképződéshez. Ehhez kapcsolódhat még a nemi vágy csökkenése vagy teljes megszűnése, de a különböző potenciagondok – impotencia, erekciós zavar – is. Hosszabb távon pedig olyan komolyabb betegségek is kialakulhatnak, mint a 2-es típusú diabétesz, a metabolikus szindróma, különböző szívbetegségek vagy éppen a rettegett hererák.

Természetesen akadnak kevésbé drasztikus tünetek is, amik azért eléggé beszédesek. Ilyen lehet a mellszövet váratlan növekedése, a testzsír növekedése, valamint a testszőrzet csökkenése is. Ezek mellett érdemes odafigyelni, ha az izomszövetek kezdenek lassan leépülni vagy ha vizsgálatokkal kimutatták, hogy csökken a csontsűrűségünk.

Ezeken felül pedig egy sor olyan jelzést is tapasztalhatunk, amelyek könnyen betudhatók más betegségeknek, egyszerű életviteli szokások következményeinek is. Ilyen például az alvászavar, a depresszió, az állandó fáradtság, levertség, a koncentrációs gondok vagy éppen a motiváció hiánya is. Ezeket okozhatja tehát a mindennapi stressz, a nem megfelelő táplálkozás, de akár a káros szokások is. Viszont ha ezek a kellemetlenségek a fent említett komolyabb, egyértelműbb jelzésekhez társulnak, akkor már jogosan gyanakodhatunk tesztoszteronproblémákra.

Éppen ezért, ha rá szeretnénk bukkanni a probléma forrására, célszerű felkeresni egy jó szakembert, aki különböző vizsgálatoknak köszönhetően megállapíthatja, hogy valóban a hormonokban keresendő-e a gond. Tudjuk, hogy sok férfi számára az orvosi látogatások felérnek egy vaszektómiával, de egyébként is érdemes részt venni alapos, rendszeres kivizsálásokon, legalább évente – ha másért nem, hát azért, hogy a párunk megnyugodjon.

Mit tehetünk?

A tesztoszteronszint a felnőtt férfiak esetében évről évre csökken, így ha már tapasztaltuk az első jeleket, érdemes elkezdeni gondolkodni a teendőkön – persze a megelőzés is jó taktika. De mégis mire kellene odafigyelni?

Fontos, hogy naponta legalább 7-8 órát aludjunk, hiszen az ember a kor előrehaladtával már nem bírja úgy az éjszakázást, mint fiatalon. Elengedhetetlen, hogy fizikailag és mentálisan is aktívak maradjunk, az előbbivel elkerülhetjük a súlygyarapodást, ami szintén lényeges. Emellett – amennyire lehet – csökkentsük a mindennapi stresszt. Érdemes az étrenden is változtatni: növeljük a fehérjebevitelt, például fehér húsok, hüvelyesek fogyasztásával! Emellett a megnövelt D-vitamin- és cinkbevitel is segíthet, hiszen ezek támogatják a tesztoszteron termelődését.

Ezek a tippek, amelyeket mindenképpen érdemes beépíteni a hétköznapokba, azonban nem helyettesíti az alapos orvosi vizsgálatokat. Ezekre is mindenképpen érdemes rávenni magunkat, ha hosszú ideig meg szeretnénk őrizni a fiatalos kiállásunkat, a libidónkat – és nem utolsó sorban az egészségünket.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program