Tíz éve a Bodrogköz és az Ung-vidék szolgálatában

camera

1

Tíz éve a Bodrogköz és az Ung-vidék szolgálatában

A szerző felvételei 

Megosztás

Szlovákiai méretekben is párját ritkító kezdeményezés eredményeként jött létre a királyhelmeci székhelyű Bodrogközi és Ung-vidéki Közművelődési Intézet, mely az alapító, a Kassa Megyei Önkormányzat kulturális intézménye. 

Az idén ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját, ugyanis 2006. január 1-jén kezdte meg tevékenységét mint multikulturális költségvetési egység. Ahogy a neve is jelzi, közművelődési, azon belül regionális múzeumi és könyvtári feladatokat lát el a Bodrogközben és az Ung-vidék mintegy ötven településén, összesen hét munkatárssal, Zvolenský Gabriella, a kultúra megszállottja, az örökmozgó igazgató lelkes irányításával.

Eddig közel ezer rendezvényt, köztük nemzetközi művészeti fesztivált, népzenei találkozót, komoly- és könnyűzenei hangversenyt, színházi előadást, családi és gyermekprogramot, szakmai képzést jegyez fő- és társszervezőként az intézet. Melynek tevékenységi köre időközben tovább bővült a Mailáth József Regionális Múzeum létrehozásával. Az egykori Tisza-szabályozási Víztársulat hosszú évtizedeken át elhanyagolt épületét egy, a szomszédos magyarországi Cigánddal közös és nyertes uniós pályázat eredményeképpen 2013-2015 között sikerült teljesen felújítani, a tetőteret, az udvart is beleértve, színpaddal, parkolóval. Az igazgatónő szavaival élve: valóban „ékszerdoboz” született, „2015 decemberétől a nagyközönség már a teljesen modernizált, innovatív technikai eszközökkel ellátott múzeumot látogathatja”, amellyel kapcsolatban nemcsak formáról, vagyis az épületről, hanem tartalomról, például Mailáth-emlékszobáról, olvasóteremről, a Felső-Bodrogköz és az Ung-vidék múltját idéző gyűjtemények gyarapodásáróĺ, Királyi Borpatikáról, azaz állandó borászati kiállításról is beszélhetünk. Zvolenský Gabrielláról pedig úgy, mintha a gyermeke lenne ez a múzeum, s talán az is, nem is kicsit, ahogy közös barátainktól, ismerőseinktől is hallottam, és ahogy érzem szavaiból, lendületéből. Meg ahogy ismerem régóta. Ugyanilyen gyermekének tűnik fel a szintén fiatalnak mondható Regionális Könyvtár, amikor kalauzol falai között.

„2007-ben a megye és az akkori városvezetés által meghallgatásra talált és a révükön valóra vált az az álom, melyet ma úgy hívunk: Regionális Könyvtár – mondja Gabriella. – 2012 januárjában költözött erre az új helyre, amelynek nagy előnye a tökéletes térhatás mellett, hogy kényelmesen elérhető. Tulajdonképpen már az első év igazolta a hozzáfűzött reményeinket, miközben kiderült, hogy egyfajta űrt tölt be régióinkban. A beiratkozott olvasók száma mintegy 400, könyvtári rendezvényeinken éves szinten több mint 4 000-en vesznek részt (maratoni olvasás, író-olvasó találkozó, könyvbörze, Andersen éjszakája). A szlovák, magyar, angol, német nyelvű felnőtt és gyermek-, szak- és szépirodalmi könyvállomány meghaladja a 32 000 példányt. Ebből 25 000 Királyhelmec város könyvgyűjteménye. Mára, elsősorban a Márai programnak köszönhetően, intézményünk saját könyvállománya meghaladja a 7 000 darabot.”


Zvolenský Gabriella

E sorok írója az első pillanatokban úgy érezte, talán a községi könyvárakhoz képest jóval tágasabb, „emeletes” tér miatt, mintha valamiféle egyetemi könyvtárba lépett volna, a felső szinten számítógépek, illetve monitorok sorakoznak a könyvek mellett. És született mindez a valamikori élelmiszer-nagyraktár főutcára néző egyik hatalmas helyiségéből, természetesen felújítással, ízléses, praktikus elképzelés mentén történő berendezéssel.

„A kultúra általános, valamint a múzeumi és a könyvtári munka területén intézetünk anyagi lehetőségei szűkösek. Igyekszünk kreatívan kihasználni a gyönyörű környezet, a tér adta lehetőségeket, önerőből, pályázati támogatással megérni az újabb tíz évet, ami legalább akkora csoda lesz, mint az, hogy ez az intézet immáron tíz éve tud működni. Alapvetően bizakodó vagyok a jövőt tekintve, egyre több erkölcsi támogatást kapunk mind a megyétől, mind a közönségtől. Sikernek könyvelhető el a múzeum és a könyvtár növekvő népszerűsége, valamint a rendezvényeink magas színvonala. Terveink közt szerepel a könyvtár állományának bővítése, egy információs pont létrehozása a múzeumban, továbbá a dokumentumok digitalizálása, valamint a múzeum udvarának környezetbarát kiépítése. Fontos a kapcsolatépítés, az együttműködés különböző szervekkel, szervezetekkel, megyei és községi képviselőkkel, régiónk polgármestereivel, intézményekkel, támogatóinkkal. Ezt folytatjuk a jövőben is, hogy – fenntartónkkal, a Kassa Megyei Önkormányzat közreműködésével – mind magasabb színvonalon tudjuk szolgálni közönségünket. Közösségeinket. Talán nem tűnik dicsekvésnek, ha azt mondom, sokat dolgoztunk a tíz év alatt, de megérte.”

Bodnár Gyula

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program