Tíz tévhit, amit autótisztítás közben elkövethetünk

Megosztás

Az autók beltere és kültere egyaránt rendszeres tisztítást igényel, de van, amikor igyekezetünk többet árt, mint használ.

Az alábbiakban megtudhatod, mi az a 10 tévhit az autómosásban, amelyet rengeteg sofőr elkövet.

1. Automata autómosó

Az automata autómosó ugyan gyors és kényelmes módja annak, hogy járművünket tisztán tartsuk, azonban ez sem hibátlan megoldás. Fennáll annak a lehetősége, hogy megsérül az autó fényezése, főleg, ha a jármű piszkosabb. A nagy mennyiségű kosz és a kefék kombinációja csiszolópapírként működhet, sőt az automata autómosó túl gyakori igénybevétele után a napfényen észrevehetjük az autó fényezésén a kefék nyomát. Ezt persze nagyban befolyásolja, hogy az autómosó üzemeltetője mennyire ügyel a tisztaságra és a kefék minőségére.

2. Szivacs

A konyhai edények elmosására használt szivacs súrolókefeként működhet az autón. Annak ellenére, hogy puhának tűnik, tapintsunk meg egy speciális kesztyűt, amit autómosásra használnak. Egyből érezni fogjuk a különbséget.

3. Víz

A vízzel sosem spóroljunk! A mosás elején alaposan le kell öblíteni négykerekűnket, azonban vigyázzunk, hogy ne legyen túl erős a víz áramlása. A túl erős áramlás a porral kombinálódva megsértheti a fényezést. Ha nincs locsolócsövünk, ajánlatos két vizesvödröt használni. Egyikben tiszta vizet tartsunk, amelyikben kimossunk a szivacsot, vagy kesztyűt, a másikban pedig tisztítószeres vizet tartsunk.

4. Mosószer

A klasszikus konyhai mosószereket felejtsük el! A speciális autókozmetika drága lehet, de különböző mosószerek visszafordíthatatlan károkat okozhatnak az autó fényezésében. A keréktárcsák esetében is ugyanilyen elv működhet. A mosószer ugyan alaposan kitisztíthatja a rések közül a port, idővel azonban megkárosíthatja az alumíniumot.

5. A mosás menete

Néhány autós nem csinál nagy ügyet a tisztításból, és egyszer fent, egyszer lent mossák az autót. Ha azonban valamit érzünk négykerekűnk iránt, ezt ne tegyük! A jármű alsó része, mint az ütköző vagy a sárhányó mindig a legpiszkosabb, ezért azt hagyjuk utoljára. Szisztematikusan dolgozzunk: kezdjük a tetejével és fokozatosan haladjunk lefelé. Más szóval: rosszabbat nem is tehetnénk, ha fel-lemozgást végzünk az autómosásban. Ezt a hibát leggyakrabban az ajtóknál követjük el. Az a legjobb, ha vízszintes mozgásban mossuk az autót.

6. Szárítás

Azon férfiak, akik még megélték a kötelező katonai szolgálatot, ma mosolyogva gondolhatnak néhány aranyszabályra. Az egyik így hangzott: ami vizes, az tiszta. Az autók esetében ez nem feltétlenül igaz. A víz klórt és különböző ásványi anyagokat tartalmaz, ami száradás után nem szép nyomokat hagy a cseppek mentén. A napon való szárításban sem bízzunk, így az a legbiztosabb, ha puha műszálas törlőkendőt használunk.

7. Fényezés és gyantázás

A mosás és szárítás után nem ér véget a ceremónia. Az utolsó lépés a gyantázás. A gyanta nem csak esztétikai élményt nyújt használata után, de bizonyos védőréteget képez autónkon. Ez a művelet nem egyszerű, ezért ajánlott előtte tájékozódni e téren.

8. Télen fölösleges?

A rendszeres autómosás télen sem maradhat ki. Ugyan nem egyszerű az időjáráshoz igazodni, de pont a leghidegebb időszak viselheti meg az autó karosszériáját. A poron és sáron kívül más agresszív anyagokat is összeszedhetünk az utakon. Különösen az autóra fagyott hóra kell nagy figyelmet szentelni.

9. Beltér

Úgy, mint a lakásban lévő szőnyegek és bútorok, az autó belseje is időről időre igényel egy kis porszívózást, tisztítást, hogy megszabaduljunk a portól, állati szőrtől, vagy az étel-italfogyasztáskor keletkezett kisebb maradványoktól. Az ízesített málna például kárt okozhat tisztítás közben, ha azt már régebb óta figyelmen kívül hagytuk. Az üléshuzatok használata sokkal megkönnyítheti a beltéri tisztítást. A bőr és a műanyag tisztítására speciális szereket használjunk. Azok a krémek, amelyek védik és hidratálják az emberi bőrt, az autóban kárt tehet.

10. A motor tisztítása

A laikusok számára nem ajánlatos a motor tisztítása. Míg régen bátran engedhettük a vizet a motorba, kiszárítás után nem lett semmi baja. Jelenleg azonban a túl erős vízsugár kárt tehet az elektronikában, és ahogy azt mindenki tudja, ez nélkül meg sem mozdul négykerekűnk. Ha nem ismerjük a motor konstrukcióját, a tisztítást inkább bízzuk szakemberre.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program