Tovább folytatódik az EU és Ukrajna közeledése

Megosztás

Megállapodásra jutottak az uniós csúcsvezetők az Ukrajnával kötött társulási szerződés hollandiai ratifikálásához szükséges biztosítékokról, amelyek a várakozások szerint lehetővé teszik az egyezmény végső jóváhagyását - közölte Mark Rutte holland kormányfő csütörtökön a brüsszeli ülés szünetében.

"Nem volt egyszerű, nem volt kellemes, azonban szükség volt rá, mivel ez biztosítja, hogy az Európai Unió továbbra is egységes frontot tudjon képezni Oroszország destabilizációs külpolitikájával szemben" – jelentette ki a miniszterelnök, aki szerette volna, ha a holland közvélemény megnyugtatása érdekében világosan kimondják, hogy nem kell tartani a szóban forgó szerződéstől.

Rutte reményei szerint az uniós állam- és kormányfők által elfogadott határozat lehetővé teszi, hogy a hágai parlament a hollandiai népszavazás elutasító döntése ellenére is ratifikálja az egyezséget. Sajtóhírek szerint a törvényhozás heteken belül szavazhat a ratifikálásról, miután bemutatják a dokumentumot a képviselőknek.

A nyilatkozat határozottan kimondja, hogy a szerződéssel Ukrajna nem válik EU-tagjelölt országgá, és ez a későbbiekben sem szolgálhat majd alapul ilyen döntésre.

Kitértek rá, az egyezmény nem jelenti azt, hogy az uniónak kollektív biztonsági garanciákat vagy bármiféle katonai támogatást kellene nyújtania Ukrajnának. Mint írták, a megállapodás nem vezet az ukrán állampolgárok szabad uniós tartózkodásához vagy munkavállalásához, és arra nézve sem tartalmaz semmilyen kötelezettségvállalást, hogy az EU további pénzügyi támogatást nyújtson Kijevnek.

"Fontos döntésről van szó, mert egyszer és mindenkorra nyilvánvalóvá teszi, hogy mit jelent a társulási egyezmény, és mit nem. A mai nap után nem lehetnek félreértések ebben a tekintetben" – mondta Rutte.

A hírre reagálva Geert Wilders, a szerződést ellenző, holland Szabadságpárt populista vezetője arról számolt be, pártja fontolóra veszi, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtson be a miniszterelnök ellen.

Az Európai Unió tagországai közül egyedül Hollandia nem ratifikálta még az egyezményt, miután azt áprilisban a szavazók többsége elutasította az euroszkeptikus szervezetek által kiírt, nem kötelező érvényű referendumon.

"A társulási egyezmény elutasítása a legnagyobb ajándék lenne, amit adhatunk Vlagyimir Putyin orosz elnöknek"

– hangsúlyozta korábban a holland kormányfő.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program