TŐZSDE: Zuhanó árfolyamok, Brexit-sokkos állapotban Nyugat-Európa

Megosztás

Fekete péntek a börzéken, hektikus kereskedésben, zuhanó indexekkel zártak a főbb nyugat-európai értéktőzsdék. A  befektetők aggódnak, hogy a brit gazdaság recesszióba kerül, amely továbbterjed a kontinentális Európára, a globális növekedés lelassul, ráadásul a brit példa ragadós lehet.

A nyitás után az első pánikban a legtöbb tőzsde jóval 10 százalék fölötti veszteséget szenvedett el, majd némi korrekció indult el.

Zárásig a nem hivatalos adatok szerint a frankfurti DAX-30 6,82 százalékkal, a párizsi CAC-40 pedig 7,67 százalékkal zuhant. London még viszonylag jól megúszta, az FTSE-100 index csak 3,22 százalékkal süllyedt. Milánó viszont 12 százalékkal, Madrid pedig több mint 10 százalékkal esett.

A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300 indexe 6,36 százalékkal, az euróövezet blue chipjeit tartalmazó Euro STOXX 50 pedig 8,50 százalékkal esett.

A piacokat hideg zuhanyként érte az uniós tagságról szóló brit referendum eredménye. Csütörtökön a befektetők egyértelműen a bennmaradás híveinek győzelmére tettek, és a vezető tőzsdék jelentős nyereséggel zártak. Igaz, szakértők már akkor figyelmeztettek, hogy a közvélemény-kutatók a tavalyi brit választások alkalmával alaposan melléfogtak, és a befektetők talán túl agresszíven építettek ki pozíciókat Nagy-Britannia bennmaradásában bízva.

A DZ Bank becslése szerint pénteken 5 ezer milliárd dollár "égett el", világszerte ennyivel csökkent a tőzsdei kapitalizáció, ez kétszer annyi, mint Nagy-Britannia GDP-je.

A kereskedés kezdetén a pánikba esett befektetők nemcsak a részvényekből és a fontból menekültek, hanem az euróból is. A közös valuta nap közben 4 százalékkal esett, ami története során sohasem fordult elő.

Csütörtökön nyereséggel zártak a vezető európai tőzsdék. Az FTSE-100 1,23 százalékkal, a DAX-30 1,85 százalékkal, a CAC-40 pedig 1,96 százalékkal emelkedett. Az FTSEurofirst 300 1,31 százalékkal, az EuroStoxx 50 pedig 1,88 százalékkal ment föl.


MTI/para

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program