Újabb 50 ezer vetőmagmintával bővült a "világvége magbunker"

camera

1

Újabb 50 ezer vetőmagmintával bővült a "világvége magbunker"

post_17614_20110127174627 

Megosztás

A világ különböző tájairól származó mintegy 50 ezer vetőmagmintával bővült a héten a "világvégebunkernek" is nevezett Spitzbergák Nemzetközi Magbunker, amely egy esetleges világméretű katasztrófa esetén biztosíthatná az élelmiszernövény-termesztés jövőjét.

A Jeges-tengeren található Spitzbergák szigetcsoporton egy hegyoldalban kialakított, 2008-ban megnyitott tárolót arra tervezték, hogy megvédje a nélkülözhetetlen élelmiszernövényeket – mint például a rizs, a búza vagy a babfélék – a globális kataklizmáktól, járványoktól vagy atomháborútól.

A 4,5 millió vetőmag eltárolására alkalmas bunkerben a mostani szállítmánnyal együtt immár 940 ezer növénymintát őriznek a világ szinte összes országából. Még ha elektromos meghibásodás lépne is fel, az Északi-sarktól 1300 kilométerre lévő létesítmény fagyott és lezárt állapotban legalább 200 évet tudna átvészelni.

A bunkerből 2015 szeptemberében, a szíriai háború hatására hoztak fel első alkalommal vetőmagot, mert a polgárháború miatt károkat szenvedett az Aleppo városa melletti magbank, ahol főként a közel-keleti országok számára neveltek és juttatottak terménymagvakat, ám már nem volt képes ellátni a feladatát.

A Száraz Területek Agrárkutatási Központja (ICARDA) akkor a norvég tárolóban elhelyezett 325 dobozából majdnem 130-at kért vissza, amelyek 116 ezer mintát tartalmaztak. Az aleppói kollekció sok olyan fajt tartalmaz, amely jól tűri a szárazságot. Ezek a növények segíthetnek szembenézni a klímaváltozás okozta aszály kihívásaival világszerte.

A mostani vetőmagszállítmány egy részét – több mint 15 ezer magmintát – az ICARDA küldi a magbunkerbe, hogy visszatöltse tartalékait.

A szállítmány többi része a nyugat-afrikai Beninből, Indiából, Pakisztánból, Libanonból, Marokkóból, Hollandiából, az Egyesült Államokból, Mexikóból, Bosznia-Hercegovinából, Fehéroroszországból és Nagy-Britanniából érkezett szerdán a magtárba.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program