A védelem és biztonság áll a NATO védelmi miniszteri ülésének középpontjában

camera

1

A védelem és biztonság áll a NATO védelmi miniszteri ülésének középpontjában

A csúcs... 

Megosztás

A védelmi kiadások teljesítése, a kollektív védelem és elrettentés feladatai, együttműködés az Európai Unióval és a terrorizmus elleni küzdelem áll a NATO tagországok védelmi minisztereinek csütörtöki brüsszeli tanácskozásának középpontjában.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy a múlt hónapban a NATO-tagállamok vezetői brüsszeli csúcstalálkozójukon megerősítették a védelmi kiadások méltányos költségterheinek viselésére vonatkozó vállalásaikat. Az állam-, illetve kormányfők abban állapodtak meg, hogy tagállami tervet készítenek és mutatnak be a vállalások teljesítéséről, amelyben átlátható módon szerepelnie kell, hogy a tervezett kiadások megfelelnek az egyeztetett védelmi céloknak. A védelmi miniszterek csütörtökön jóváhagyják a tervek és a jelentések mechanizmusát és a megvalósítási ütemtervét.

A tagállamok 2014-ben arról egyeztek meg, hogy bruttó hazai termékük (GDP) két százalékát a védelmi kiadásokra fordítják. Noha tavaly a teljes kiadások több milliárd dollárral nőttek, eddig csak hat tagállam – Észtország, Görögország, Nagy-Britannia, Románia, Lengyelország és az Egyesült Államok – teljesítette vállalásait – mondta a főtitkár.

Stoltenberg elmondta, a tagországok elkötelezettek abban, hogy tovább erősítsék az úgynevezett előretolt megerősített jelenlét keretében az elrettentést és védelmet szolgáló vállalásaikat. A transzatlanti szolidaritás jegyében a NATO négy nemzetközi harccsoportja települt a balti országokba és Lengyelországba. A tervek szerint a NATO előrelép a fekete-tengeri régióban létrehozott jelenlét erősítésében is, romániai központú nemzetközi egységeken keresztül.

A védelmi miniszterek Federica Mogherinivel, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével közösen áttekintik a NATO és az Európai Unió együttműködésének előrehaladásáról szóló beszámolót. A jelentés bemutatja, hogyan működnek együtt a katonai szervezet és az uniós intézmények a hibrid fenyegetésektől a partnerek támogatásáig. A miniszterek megvitatják továbbá, hogy milyen további lehetőségek mutatkoznak az együttműködés bővítésére.

A védelmi tanácskozás résztvevői megvizsgálják a NATO terrorizmus elleni munkáját is, ugyanis a múlt hónapban a katonai szövetség csatlakozott az Iszlám Állam ellen létrejött nemzetközi koalícióhoz. A megegyezés szerint a katonai szövetség konkrét katonai műveletekben nem vesz részt az iszlamista terrorcsoport tevékenysége által érintett egyetlen területen sem. A szövetség felügyeleti rendszerei és AWACS megfigyelő repülőgépei által szerzett információval segíti a koalíciót a terrorszervezet erőinek felszámolását célzó tevékenységében.

A főtitkár elmondta, a NATO brüsszeli központjában megkezdte munkáját a terrorista csoportok tevékenységét figyelő hírszerző egység, amelynek vezetését várhatóan Rose Gottemoeller főtitkárhelyettes lát majd el.

Stoltenberg arról is tájékoztatott, hogy az észak-atlanti szövetség arról döntött, fokozza a terrorizmus elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseit azáltal is, hogy növeli az iraki biztonsági intézmények megerősítését, és felügyeli az iraki erők képzését célzó szerepvállalását. A miniszteri találkozó a tervek szerint foglalkozik a szövetség afganisztáni szerepvállalásával is. Afganisztánban a NATO ugyancsak a tanácsadás és a kiképzés terén nyújt segítséget a helyi erők számára.

A főtitkár aláhúzta, erősíteni kell az afgán védelmi kapacitásokat annak érdekében, hogy a stabilitás által az ország soha többé ne legyen biztonságos menedék a nemzetközi terrorizmus számára.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program