Végleg bezárt a dunaszerdahelyi Ozorák-suli, a diákok jövője forog kockán!

Megosztás

Noha folyamatban van még egy próbálkozás arra, hogy a diákjait egy nonprofit szervezet által létesítendő tanintézmény vegye át, ők egyelőre nem kaptak rá engedélyt, és nagyon is kérdéses, hogy erre egyáltalán van-e még esély. Szeptember 6-ika van, a tanév elkezdődött, és több mint száz diák, köztük idén érettségizők per pillanat lógnak a levegőben. Jelenleg lényegében nem is diákok.

Még áprilisban adtunk hírt róla, hogy az iskolaügyi minisztérium jogerősen kizárta a dunaszerdahelyi Vásártéri Magán Szakközépiskolát az iskolahálózatból. „Az említett iskola a 2016. 7. 22-ikén megszületett minisztériumi döntés alapján 2017. 8. 31-i dátummal kikerül az iskolahálózatból” – tájékoztatott akkor Anna Havránková, a minisztérium ellenőrzési főosztályának igazgatója.

A döntés ellen az iskola fenntartója, Ozorák Jolán fellebbezett, Ivana Skokanová iskolaügyi szóvivő közlése szerint azonban a miniszter mint fellebbviteli szerv megerősítette az első fokon meghozott döntést. Ezzel tulajdonképpen a döntés jogerőre emelkedett, bíróságon azonban még meg lehetett támadni.

Ez természetesen meg is történt, Ozorák Jolán keresetet nyújtott be a kerületi bírósághoz. Andrea Olejníková, az iskola igazgatónője akkor azt üzente a szülőknek, nyugodjanak meg, a tanítás a 2017/18-as iskolaévben is zavartalanul folytatódik. Míg a bírósági döntés nem születik meg, addig ugyanis felvételiztethetnek is.

Júliusban már tudni lehetett, hogy vége

A bíróság azonban júliusban döntött. Elutasította Ozorák Jolán keresetét.

„Augusztus 17-én kézbesítették a minisztérium számára a kerületi bíróság írásos döntését a kereset elutasításáról. A döntés ellen benyújtható még a Legfelsőbb Bírósághoz ún. kasszációs fellebbezés, ezzel együtt a felperesnek kérvényt kellene benyújtania a minisztériumi döntés végrehajtásának elhalasztása érdekében. Nincs tudomásunk arról, hogy a Legfelsőbb Bíróság haladékot adott volna” – árulta el érdeklődésünkre a tárca sajtóosztálya.

A kialakult helyzet meglehetősen érdekes. Andrea Olejníková érdeklődésünkre kifejtette, hogy az általa vezetett Adventim nonprofit szervezet kérvényt nyújtott be az oktatásügyi minisztériumhoz olyan szakok létesítésére, amelyekkel folytatódhatna az oktatás, vagyis tulajdonképpen egy új tanintézménnyel átvennék a tantestületet, az alkalmazotti gárdát, és egyúttal a diákokat is – már aki magától nem jelentkezett már át máshova.

Ez azonban egyelőre nem lehetséges.

„Az oktatásügyi minisztérium szeptember 1-ig nem döntött a magán szakközépiskola iskolahálózatba történő beiktatásáról, mivel a benyújtott kérvény nem teljesítette annak feltételeit” – üzente megkeresésünkre a szaktárca szóvivője.

Penczinger Csaba, a néhai vásártéri iskola igazgatóhelyettese erre úgy reagált, hogy múlt csütörtökön, tehát augusztus 31-én személyesen vitték be a minisztériumhoz a hiányzó dokumentumokat.

Döntés azóta nem született, a diákok viszont jelenleg gyakorlaton vannak – kérdés, hogy milyen jogalapon.

A Kodály Zoltán Alapiskola egy részét bérelték ki az új iskolának

Bérelt helyük van – iskolájuk nincs

Az Adventimnek egyébként konkrét terve is van, hogy hol folytatná az oktatást, lévén hogy a közismert vásártéri sárga épületből már ki kellett költözniük. Ez pedig nem más, mint a Kodály Zoltán Alapiskola, melynek egy részét kibérelték. Ezt megerősítette érdeklődésünkre Ibolya Olivér, a Kodály igazgatója is. „Egy előszerződés után körülbelül egy hónapja kötött velük szerződést a város. Az iskolában azt a részt bérlik ki, amelyet korábban a speciális iskola használt, ez kb. 10-12 tantermet jelent” – húzta alá. Mint mondta, az iskolának kedvező, ha a kihasználatlan kapacitásait bérbe tudja adni, ugyanakkor úgy tudja, két hétig még gyakorlaton lesznek a szakközép volt diákjai.

Az viszont egyáltalán nem biztos, sőt, gyakorlatilag inkább kizárható, hogy az Adventim engedélyt kap tanintézmény létesítésére tanév közben. Ezért a diákok meglehetősen nehéz helyzetbe kerülhetnek, ha nem cselekednek gyorsan.

Ők per pillanat munkanélküliek

Ennek az egyik aspektusa, hogy mivel most, ugye, nem diákok, akkor a leendő elsősöket nem számítva, akik még iskolakötelesek, a többiek tulajdonképpen munkanélküliek. „Mint a többi diáknak is, aki befejezte vagy nem fejezte be a tanulmányait, szeptember 7-ig kell behozniuk igazolást a hivatalba a végzettségükről, illetve az iskolából, ahol eddig tanultak” – fejtette ki Kmeť Richárd, a munkaügyi hivatal igazgatója. Elárulta azt is, hogy ha ezt nem teszik meg, akkor nem jogosultak a munkanélküli segélyre e hónap első hetében, és tulajdonképpen maguknak kell fizetniük a járulékokat is.

Felmerül az a kérdés is, hogy mi lesz a családi pótlékkal, ami abban az esetben járna, ha a diákok valahol folytatnák. Kmeť erről azt mondta, hogy

ha megmarad a diákstátuszuk, tehát valahol folytatják a tanulmányaikat idén is, akkor azt visszamenőleg is kifizetik, mindegy, hogy mikor nyújtják be az iskolai igazolást.

A volt iskola épülete jelenleg le van zárva

Van hova menniük, de alig maradt idejük dönteni

Szeptember 15-ig, azaz jövő hét péntekig viszont ehhez fel kellene, hogy vegyék őket valahova. Ezt megerősítette Vida Aranka, a dunaszerdahelyi Neratovice Téri Magán Szakközépiskola igazgatónője. Kifejtette, tudomása van a diákok helyzetéről, mivel maga Ozorák Jolán kereste meg azzal őt augusztus végén, hogy az ő iskolájukat javasolja elsőként azoknak a diákoknak, akik a megszűnt szakközép miatt bizonytalan helyzetbe kerülnek.

„Vannak néhányan, akik már jelentkeztek felépítményire, mivel már elvégezték a háromévest, a többiek esetében viszont hivatalosan szeptember 15-ig van lehetőség a jelentkezésre. A gyerek nem tehet arról, ami az iskolával történt, nálunk egyforma eséllyel indul mindenki. Eredeti bizonyítványokra van szükség, akiknél ez rendben van, azokat át fogom venni”

– szögezte le.

Véleménye szerint nem korrekt a vásártéri iskola vezetőségének viselkedése, mivel az oktatási törvény szerint nemhogy iskola, de bármilyen szak indítását már az előző naptári év márciusának végéig be kell jelenteni. Nos, az Adventimet, amely egy új tanintézménybe átvenné a diákokat és a tantestületet, csak tavaly augusztusban jegyezték be, ergo esélye sem volt időben kérvényezni, ráadásul a tanév most már el is kezdődött, sokan viszont még mindig bizonytalanok a jövőt illetően.

Azért még egyszer összeterelték a diákokat

A volt suli vezetősége viszont még mindig bízik valamiben. Vagy nem, mindenesetre ma délelőtt 11-re összehívták a volt diákjaikat a Kodály Zoltán Alapiskolába. Mintegy két tucatnyian meg is jelentek ott, néhányan az egyik szülőjükkel. Néhányukat megkérdeztünk – volt köztük pincér/szakács-szakos, asztalos, olyan, aki most kezdene elsőben, de olyan is, aki idén végezne, és olyan is, aki Csallóközaranyosról utazott be.

Az egybehangzó válaszuk az, hogy nem tudják, mi lesz, és azt sem, hogy minek vannak itt. Viszont nem kaptak levélben értesítést vagy javaslatot sem arról, hogy hol folytathatnák a tanulmányaikat.

Az egykori iskola vagy az új szervezet képviseletében Varga Diana jelent meg a diákok és szüleik előtt, viszont eleinte még vártak a volt igazgatóhelyettesre, Penczinger Csabára is, aki végül nem érkezett meg. „Nem tudunk semmit. Próbálkozunk, ennyit tudok mondani” – jegyezte meg kérdésünkre az iskola képviselője.

„Ha ez nem sikerül, mindenképpen segítünk minden diákot elhelyezni. Biztos nem lesz gond, mert minden iskola harcol a diákokért” – fűzte hozzá.

Végül újabb haladékot kértek a diákoktól és szüleiktől, jövő hét hétfőig elmondása szerint eldől minden. Ha nem lesz új iskola, akkor kiadják a diákok bizonyítványait. Egy jelenleg likvidálás alatt álló, lezárt épületből…

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program