Vigyázz, mit írsz ki a Facebookra a menekültekről, mert rácsok mögé is kerülhetsz!

camera

1

Vigyázz, mit írsz ki a Facebookra a menekültekről, mert rácsok mögé is kerülhetsz!

Illusztráció 

Megosztás

A véleménynyilvánítás szabadsága ugyanis addig terjed, amíg nem sérti mások emberi jogait. Ha pedig a Facebookra kiírsz valamit, vagy bármely oldalon kommentálod a történteket, az olyan, mintha felírnád az égre. Másokat gyalázni bőrszínük, vallásuk, származásuk alapján, vagy gyűlöletet kelteni ellenük pedig bűncselekmény.

Emlékezhetünk rá, hogy augusztusban egy Kysucké Nové Mesto városában élő fiatal tett közzé a Bazos hirdetőoldalon egy felhívást, amelyen keresztül olyan személyeket toborzott, akiknek fizetne azért, hogy "kitakarítsanak" Bősön, amikor oda megérkeznek az ausztriai menedékkérők. A fickó ellen vádemelési javaslat született faji, etnikai gyűlöletkeltés gyanújával.

Ő azonban nem az egyedüli, különösen most, a menekültválság kezdete óta. Tele van az internet ilyenekkel.

"Figyeljük a közösségi oldalakat és az internetes vitákat. Az emberek egy bizonyos körét meghatároztuk, és ez a csoport állandósulni látszik" – fejtette ki Milan Lučanský országos rendőrkapitány-helyettes az Aktuality.sk portálnak.

A portál úgy tudja, hogy a rendőrség több konkrét személy megnyilvánulásait vizsgálja, azt értékelve, hogy kimerítik-e a bűncselekmény fogalmát. "A bizonyítékok begyűjtését követően a lehető legrövidebb időn belül az ügyészséggel is konzultálunk" – szögezte le.

Korábban a Denník N írt arról először, hogy Jaromír Čižnár főügyész az interneten terjedő gyűlölködő megnyilvánulások ellen foglalt állást. "Minden nyilvános kijelentés, amely tartalmával gyalázza a migránsokat az állampolgárságuk, vallásuk miatt, vagy gyűlöletet kelt velük szemben, és a megnyilvánulása kimeríti valamely bűntény fogalmát, a törvény erejével lesz büntetve" – jelentette ki. Hozzátette, hogy az ilyen megnyilvánulásokat elfogadhatatlannak tart az interneten is.

"Hangsúlyozom, hogy mindenkinek joga van kifejtenie a véleményét ebben a témában, de olyan módon, amely társadalmilag és büntetőjogi szempontból is elfogadható" – fogalmazott a főügyész.

Mindenki figyelmét felhívta, hogy aki ilyesmit tapasztal, az tegyen feljelentést az ügyészségen. Az ügyészség kapott is már néhány ilyen bejelentést. Andrea Predajňová szóvivő kifejtette, hogy néhányan már megkeresték őket ebben az ügyben e-mailben, köztük magánszemélyek és a média is. A szóvivő kiemelte, hogy a többi ügyészséggel együtt értékelik ezeket a megnyilvánulásokat, és megteszik a megfelelő lépéseket.

Zuzana Števulová, az Emberjogi Liga nevű szervezet munkatársa figyelmeztet arra, hogy az államnak nemcsak a büntetésre de a megelőzésre is nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie. "Deradikalizáló" programok elindítását szorgalmazza.

Emlékeztet azokra a módszerekre, ahogy ezt végzik például Dániában vagy Nagy-Britanniában. Ott ugyanis ezekkel a személyekkel olyan szakemberek foglalkoznak, akik korábban maguk is szélsőséges nézeteket vallottak.

Aktuality.sk/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program