Volt már népszerűbb is Ukrajna

camera

1

Volt már népszerűbb is Ukrajna

Fotó: TASR 

Megosztás

Több szomszédos országban - így Magyarországon is - heves tiltakozást váltott ki kedden, hogy Petro Porosenko ukrán elnök előző nap aláírta a nemzeti kisebbségek anyanyelven való tanulását korlátozó új oktatási törvényt.

A tiltakozást a jogszabály 7. cikkváltotta ki, amely kimondja: Ukrajnában az oktatás nyelve az államnyelv, vagyis az ukrán. Így a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatása – az ukrán mellett – csak az első négy osztályban lesz engedélyezett, és csupán az önkormányzati fenntartású tanintézetek külön osztályaiban vagy csoportjaiban, így az 5. osztálytól felfelé, az anyanyelvi tárgyak kivételével, minden tantárgyat ukránul oktatnak majd. Ez a rendelkezés az érintett nemzeti kisebbségek szervezetei szerint sérti Ukrajna alkotmányát, több hatályos törvényét, továbbá nemzetközi egyezményekben és megállapodásokban vállalt kötelezettségeit.

A kisebbségi jogokat szűkítő ukrán oktatási törvény hatályba lépése ellenére tovább fogunk küzdeni ellene jogi eszközökkel, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy megvédjük minden óvodánkat, iskolánkat – jelentette ki az MTI-nek Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, az ukrán parlament képviselője kedden Ungváron. A politikus jelezte, hogy a KMKSZ egyebek mellett kérni fogja az ukrán parlament emberjogi biztosától, hogy küldje a jogszabályt normakontrollra az alkotmánybírósághoz. Ha a Legfelsőbb Tanácsban (parlament) sikerül összegyűjteni 40 képviselői aláírást, akkor szintén kérhető lesz a törvény alkotmányossági vizsgálata – emlékeztetett, hozzátéve, hogy vélhetőleg októberben az Európa Tanács emberi jogi biztosi hivatala is napirendre tűzi az ukrán oktatási törvény kérdését.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Szingapúrban az MTI-nek kijelentette, hogy Magyarország az Európai Unióban blokkolni és vétózni fog minden olyan lépést, amely a keleti partnerség program jegyében Ukrajnának újabb előrelépést jelenthetne az európai integrációs folyamatban. "Garantáljuk, hogy Ukrajnának mindez fájni fog a jövőben" – fogalmazott a külügyminiszter.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye szerint a magyar kormány visszautasítja a nemzeti kisebbségeket hátrányosan érintő szabályozást. A jogszabály aláírásával Ukrajna jogfosztást követ el, megsért több nemzetközi egyezményt, amelyet az európai nemzetek közösségéhez közeledve vállalt, köztük az anyanyelven tanulás és tanítás biztosítását az oktatás valamennyi szintjén – áll a közleményben, amely szerint a magyar kormány ezután is készen áll arra, hogy a méltányos nemzetiségi oktatás érdekében tárgyalásokat folytasson Ukrajnával.
Az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottsága támogatja "a jogtipró ukrán oktatási törvény elítéléséről és az ellene való fellépésről" szóló országgyűlési határozatban foglaltakat. A testület állásfoglalásában kimondta: támogatja a határozatban foglaltakat, "különös tekintettel arra a körülményre, hogy a határozatban elítélt, nemzetiségi oktatási és anyanyelvhasználati jogokat sértő ukrán oktatási törvény – a kárpátaljai magyarság mellett – az országgyűlési szószólók által Magyarországon képviselt és Ukrajnában is élő nemzetiségi közösségeket (bolgárokat, görögöket, lengyeleket, németeket, örményeket, romákat, románokat és szlovákokat) ugyancsak sújtja". A szavazáskor Hartyányi Jaroszlava ukrán nemzetiségi szószóló tartózkodott. Elítélte az új ukrán oktatási törvényt Bocskor Andrea fideszes európai parlamenti képviselő kedden, mondván hogy a szabályozás alkotmányos jogaitól fosztja meg az ország állampolgárainak egy részét, illetve ellentmond több nemzetközi egyezménynek. "A legfelháborítóbb viszont az, hogy a nemzetközi jogvédő szerveztek és intézmények még mindig hallgatnak, s nem állnak ki a több százezer nemzeti kisebbségekhez tartozó ukrán állampolgár alapvető jogáért, ami az anyanyelvhasználatot jelenti"- áll az EP-képviselő közleményében.
Elavultnak és félresikerültnek minősítette az ukrán oktatási törvény több rendelkezését Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden Moszkvában. Mint mondta, Moszkvának aggályai vannak a törvény további érvényesítésével kapcsolatban. Az orosz külügyminisztérium korábban bejelentette, hogy az oktatási törvény ellentétes Ukrajna alkotmányával, mert megsérti az oroszajkú lakosság érdekeit és a totális elukránosítást célozza.
A bukaresti parlament és a román külügyminisztérium is közleményben fejezte ki kedden sajnálatát amiatt, hogy Petro Porosenko ukrán államfő a korábbi figyelmeztetések ellenére aláírta az új oktatási törvényt. A román parlament közleményben tudatta: hamarosan romániai parlamenti képviselőkből és szenátorokból álló bizottság utazik Kijevbe, hogy párbeszédet folytasson az ottani illetékes hatóságokkal a kisebbségek anyanyelvi oktatásáról. A román külügyminisztérium közölte, hogy az illetékes nemzetközi szervezetekhez fordul az ukrán oktatási törvény ügyében. A román és az ukrán oktatási miniszter találkozni fog, hogy egyeztessen az új ukrán oktatási törvény alkalmazásáról – jelentette ki kedden Teodor Melescanu román külügyminiszter.
Szófia meg fogja védeni az ukrajnai bolgár kisebbség jogát arra, hogy az anyanyelvén tanulhasson – jelentette ki Elena Joncseva, a bolgár ellenzéki parlamenti képviselő kedden. "Amint az ukrajnai Legfelsőbb Tanács (parlament) elfogadta az új oktatási törvényt, azt javasoltam képviselőtársaimnak és Ekaterina Zaharieva külügyminiszternek, cselekedjenek Magyarországhoz hasonlóan, amely bejelentette, hogy megvonja támogatását Ukrajnától a nemzetközi szervezetekben".

MTI


Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program