1
Forrás: Európai Bizottság
Sűrű programja volt Pozsonyban Věra Jourovának, a médiaszabadságért és az igazságszolgáltatásért felelős uniós biztosnak, aki csütörtökön találkozott Robert Fico miniszterelnökkel és több miniszterrel is, ma pedig Maroš Žilinka főügyésszel, ellenzéki politikusokkal és civil szervezetek képviselőivel tárgyalt. Az uniós támogatások kifizetését szerinte az Európai Bizottság nem akarja leállítani, de több problémát is lát a kormány legutóbbi lépéseivel kapcsolatban. A közmédia védelmét fontosnak tartja, a civil szervezetek megbélyegzését pedig megengedhetetlennek.
Robert Fico miniszterelnökkel is találkozott csütörtökön Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke. „A tényeken alapuló párbeszédet szorgalmazom a szlovák kormánnyal” – jelentette ki Jourová a megbeszélések után. Szerinte Szlovákiában több olyan téma is „mozgásban van”, amelyekhez a Bizottság hozzá akar szólni, a hatásköreinek megfelelően.
„Támogatni jöttem Szlovákiát, és arról beszélni, hogy mi mindent kell megtenni azért, hogy ne kerüljön veszélybe az uniós alapok merítése” – mondta Jourová.
Ezzel közvetve azt is állította, hogy vannak bizonyos veszélyek az uniós alapok felhasználásával kapcsolatban, elsősorban Peter Kmec miniszterelnök-helyettessel és Boris Susko igazságügyi miniszterrel beszélték meg ezt a témát.
„Senki nem akarja, hogy Szlovákia elveszítse a pénzügyi támogatást, sem a Bizottság, sem pedig a szlovák kormány, és a korábbi tárgyalásaim alapján az ellenzék sem akarja ezt” – jelentette ki Jourová.
Szerinte a bizottság csak az uniós alapok korrupció- és csalásellenes ellenes védelmével kapcslatos igényeinek a betartását szeretné biztosítani. Megjegyezte, hogy vizsgálják a büntetőtörvénykönyv és a büntetőeljárásról szóló törvény módosítását is ebből a szempontból, erről tárgyalt Robert Ficóval és Peter Kmeccel, az uniós alapokért felelős miniszterelnök-helyettessel is. „Mindketten biztosítottak, hogy a támogatásokkal való visszaélés megakadályozására megfelelő garanciákat tartalmaznak a törvények, mi most ezeket elemezzük” – mondta Jourová. Ezzel kapcsolatban Szlovákia kérdéseket kap, amelyekre mielőbb választ kell adnia, hogy a pénz ne kerüljön veszélybe. „A kommunikáció nagyon intenzív és Szlovákia teljes mértékben együttműködik” – jelentette ki az igazságügyért is felelős biztos. Ebből azonban az derül ki, hogy Szlovákiának még van mit magyaráznia a Speciális Ügyészség megszüntetése és a korrupciós ügyekben kiszabható büntetések csökkentése miatt.
A tárgyalások eredményével Robert Fico is elégedett volt. Hamisnak nevezte azokat a híreket, amelyek szerint veszélyben lenne az uniós alapok felhasználása, vagy hogy ezeket a Bizottság be akarná fagyasztani, mint ahogyan azt Magyarország esetében tette. „Ez hazugság” – mondta azokra a hírekre, amelyek szerint veszélyben lenne az alapok felhasználása. Megerősítette azonban, hogy komoly tárgyalást folytattak a biztossal.
„Nagyon komoly beszélgetést folytattunk arról, hogyan kell kinéznia a kommunikációnak az Európai Bizottság és a szlovák kormány között” – mondta Fico.
Az alapok felhasználása kapcsán szerinte csak „technikai kérdésekről” van szó. „Nagyon részletekbe menően tárgyaltunk a paraméterekről, amelynek kapcsán Bizottságot az ügyészség működése érdekelte. Ezt azonban a főügyésszel kell megbeszélnie” – vagyis Fico Jourovát a Maroš Žilinka főügyészhez irányította. Jourová ma találkozott Žilinkával is, a találkozóról azonban még nem adtak ki semmilyen tájékoztatást.
Jourová elmagyarázta Šimkovičovának, miért fontos a közmédia védelme
Megköszönte Martina Šimkovičová kulturális miniszternek, hogy Szlovákia is csatlakozott az Európai Unió sajtószabadság-törvényéhez.
„A miniszter asszonynak és csapatának elsősorban a 4-es cikkelyt magyaráztam el, ami a közszolgálati média szabadságát védi, annak a fényében, hogy a kormány éppen most fogadja el a közszolgálati médiáról szóló törvényt” – mondta Jourová.
Szerinte erős közszolgálati médiára van szükség, és ez nemcsak a demokrácia védelme érdekében fontos, hanem biztonsági kérdés is. „Tudni akarjuk, hogy minden államban vannak megbízható források, amelyekből az emberek tájékozódhatnak, ahonnét megbízható és hiteles hírekhez juthatnak” – mondta Jourová.
„Figyelmeztettem a miniszter asszonyt, hogy ez a cikkely azért került a törvénybe, hogy ne fordulhasson elő, hogy valamelyik tagországban a közszolgálati média állami vagy esetleg pártmédiává válik, vagy ne adj isten, olyan médiává, amely dezinformációt terjeszt” – mondta Jourová.
Az általa ismert adatok szerint a szlovák közszolgálati média, az RTVS jelenleg megbízható intézmény, a lakosság jelentős része a legmegbízhatóbbnak tartja. „Ezt meg kell védeni Szlovákiában is, és a többi tagállamban is” – mondta Jourová. Örül annak, hogy a közszolgálati médiáról szóló törvényről széles társadalmi vita folyik, bízik benne, hogy jó törvény születik. „Meg kell várni a végeredményt, nem akarok elhamarkodott véleményt alkotni a törvényről” – mondta Jourová.
Tisztában van azonban azzal is, hogy a közszolgálati média munkatársai tiltakoznak a jogszabály ellen. „Tudom, hogy az RTVS »gyásznapot« hirdetett” – mondta a biztos csütörtökön, jelezve ezzel, hogy érti az újságírók félelmeit.
A civilek megbélyegzése megengedhetetlen
A civil szervezetekről szóló törvény módosítását azonban teljesen elfogadhatatlannak tartja Jourová.
„Figyelmeztettem a miniszterelnököt, hogy a törvény a jelenlegi formájában ellentétes az Európai Unió Bírósága által már kiadott határozattal, amelyet a hasonló magyarországi törvénnyel kapcsolatban hozott” – mondta Jourová.
A bizottság elkészített egy irányelvet is a demokrácia védelméről. „Ez a törvény is szorgalmazza a külföldi finanszírozás átláthatóságát, de nem vezet be semmilyen megbélyegzést semmilyen civil szervezet esetében szorgalmazza” – célzott a biztos arra, hogy a szlovák jogszabály „külföldi ügynöknek” bélyegezné azokat a szervezeteket, amelyek 5 ezer eurónál több külföldi támogatásban részesülnek egy évben.
A jogszabály jelenleg első olvasatban van a parlamentben, várhatóan kedden lesz róla szavazás. A jogszabályt a Szlovák Nemzeti Párt képviselői terjesztették elő, Andrej Danko pártelnök szerint azonban a másik két koalíciós párt, a Smer és a Hlas is támogatja az elfogadását.