A gyep nyírása az egyik leggyakrabban végzett kerti munka, hiszen tavasztól őszig – pláne, ha elegendő csapadék hullik – a fű bizony gyorsan nő, így hetente egyszer biztosan le kell vágni ahhoz, hogy a pázsit rendezett képet mutasson.
Erre pedig többféle eszköz is létezik, a legtöbben a benzin- vagy villanymotoros tolós fűnyírókat használják, nagy területen praktikusabb a fűnyíró traktor, de ma már léteznek önműködő robotfűnyírók is.
A kézi változat, amiben nincs semmiféle motor, egy régi, jól bevált technológia, ami még napjainkban is megállja a helyét, nem véletlenül kelendő a Fiskars & Gerber termékek webáruházának fűnyírói is. De vajon milyen előnyöket tartogat egy ilyen eszköz a modernebb alternatívákkal szemben? Mai cikkünkben ennek járunk utána.
1. Abszolút környezetbarát és energiatakarékos
A motoros fűnyírónak valahonnan energiát kell nyernie ahhoz, hogy a szerkezet működni tudjon. Ez származhat üzemanyag elégetéséből, illetve az elektromos hálózatból. Ez alól az akkumulátoros verziók sem kivételek, hiszen a lemerült telepet ezeknél is fel kell tölteni, ami szintén áramforrást igényel.
Az egyetlen olyan változat, aminek semmiféle energiaellátásra nincs szüksége, az a kézi fűnyíró. Ez ugyanis teljes egészében mechanikus elven működik. Amint tolni kezdjük, a benne lévő lánc áttételek segítségével megforgatja a spirál alakban elhelyezkedő vágókéseket, ezek pedig mozgás közben egyszerűen levágják a fűszálak tetejét. Értelemszerűen minél gyorsabban toljuk, ez a forgás is annál nagyobb sebességű lesz.
Egy ilyen készüléket nem kell sem feltölteni, sem megtankolni, sem a konnektorba dugni. Csak előszedjük, használjuk, majd ha végeztünk, eltesszük. Ennyire egyszerű.
2. A legcsendesebb megoldás
A hétvégi fűnyírózás gyakori vitatéma a szomszédok között, hiszen míg az egyik ház lakói pihenéssel szeretnék tölteni a szabadnapjukat, netán áthívják pár barátjukat egy grillezésre, addig a másik család a kerti munkákat szándékozik elvégezni, beleértve a gyep karbantartását is.
A hangosan berregő motoros fűnyíró pedig legyünk őszinték, mindenki számára zavaró. Főleg akkor, ha nyáron napközben forróság van, ezért csak pirkadatkor vagy kora este tudjuk lenyírni a füvet. Ha viszont rendszeresen ekkor kezdünk el zajongani, akkor biztosan szerzünk magunknak egy-két haragost a környéken.
Mindezt viszont remekül kivédhetjük azzal, ha kézi fűnyíróval dolgozunk. Ez a gép ugyanis szinte teljes csendben működik, így maximum a kések suhogása és a lépteink zaja fog hallatszani, ami még a legélesebb fülű szomszédot sem fogja bosszantani.
3. A levágott fű újrahasznosítható
A kézi fűnyírók a motoros változatoktól eltérően előrefelé dobják ki a levágott fűszálakat. És mivel elég kicsi darabokra aprítják fel őket, ezért össze sem kell gereblyézni a nyesedéket, hiszen kiváló mulcs válik belőle.
Ezzel nemcsak újrahasznosítjuk a nyírás során keletkező zöldhulladékot, hanem magunkat is megkíméljük egy plusz feladattól.
(PR-cikk)