1

(Fotó: TASR - illusztráció)
A kormány egy újabb atomerőmű, pontosabban egy újabb reaktor építésére készül, ráadásul saját forrásból. Robert Fico kormányfő erről először márciusban beszélt, majd újra előhúzta ezt a kártyát az uniós csatlakozásunk alkalmával szervezett külügyminisztériumi konferencián. Ma a kormány határozatban kötelezte a gazdasági minisztert, hogy dolgozza ki az új reaktor építésének feltételeit. Elemzők szerint az ötlet csak figyelemelterelés, a megvalósításra nincs pénze a kabinetnek, habár a várható energiaigény indokolná akár egy újabb reaktor megépítését is. A reaktor mérete a paksi bővítés során épülő reaktorpkhoz hasonlítana, de a kormány szerint - Pakstól eltérően - biztosan nem az orosz Roszatom építené.
Újabb atomreaktort építene a már működő blokkok mellé Jaslovské Bohunicén a Fico-kormány, a kabinet ma ezt határozatba is foglalta.
„A Jaslovské Bohunicében egy új blokkot tervezünk, mintegy 1100-1200 MGW teljesítménnyel” – mondta Fico. A mohi atomerőműben tavaly adták át a 3. blokkot, a negyedik még építés alatt áll, a korábban épült bohunicei erőmű már elavult három blokkját leállították, jelenleg folyik a felszámolásuk.
Bohunicében most két blokk működik, ezeket 2014-ben modernizálták, teljesítményük egyenként 505 megawatt és a működési idejük 60 év, és 1984-ben helyezték őket üzembe. Fico ide, a még működő két blokk mellé építene egy harmadikat.
A új blokk építésével már ma foglalkozott a kormány, határozatban erősítette meg a Fico által bejelentett szándékot. Denisa Saková gazdasági miniszternek október 31-ig kell elkészíteni a részletesebb tervet. „A miniszter elkészíti az új atomenergia-forrás kiépítésének feltételeit (5. reaktor) Jaslovské Bohunice körzetében, ami tertalmazza az előkészítési és a megvalósítási munkák határidejét, az építés ütemtervét az építés finanszírozásának biztosítását, valamint a befektető és a megfelelő technológia kiválasztását az új atomenergia-forrás megépítését” – áll a kormányhatározatban
A paksihoz hasonló reaktorról „álmodik” Fico
Az új blokk építése azonban várhatóan több mint egy évtizedig, vagy akár több évtizedig is eltarthat majd, és még a finanszírozás is kérdéses. Az új blokk valóban „nagy” lenne, legalábbis a jelenlegi szlovákiai blokkokhoz képest, Fico 1100-1200 MWh teljesítményről beszélt, ami kétszer akkora, mint a jelenleg működő blokkok teljesítménye. Ezek ugyanis átlagosan mintegy 500 MWh teljesítményűek.
A Fico által „megálmodott” reaktor teljesítményben a paksi atomerőmű új blokkjaira hasonlítana, ott a két tervezett egység egyenként 1200 megawattos lesz, ha elkészül.
Összehasonlításképpen: Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin orosz elnök 2014-ben írta alá azt a megállapodást, amely megágyazott a paksi erőmű bővítésének, de a befejezést egyelőre még megjósolni sem lehet.
Azóta ugyan az építkezés – pontosabban a betonozás – már elkezdődött, de az eltelt tíz évben még nem sikerült teljesen lezárni a reaktorok engedélyeztetését sem, még ma is csak feltételes létesítési engedéllyel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy az alapozásnak saját kockázatra elkezdődhetett, de a betonacél szereléseken túl a reaktorblokkok építése csak akkor kezdődhet el, ha a vállalat frissíti és újra beadja az előzetes biztonsági jelentést, és azt a magyar Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyja.
Saková: biztosan nem az oroszok gyártják majd
Saková hétfőn azt is elmondta, hogy még ebben a választási ciklusban szeretnék előkészíteni és egyben lezárni az építő cég kiválasztását. Az biztos, hogy nem egy újabb orosz típusú reaktor készül, annyira a kormány is tisztában van a külpolitikai helyzettel, hogy nem akar az Ukrajnával harcban, a NATO-val pedig élesen szemben álló Oroszországgal, pontosabban az orosz kormány irányítása alatt álló Roszatommal szerződni egy újabb blokk megépítéséről.
„Politikai szempontból nem tudjuk elképzelni, hogy a technológia Oroszországból érkezzen” – jelentette ki Saková.
Kivitelezőként szóba jöhet még az amerikai Westinghouse, a francia Framatome és a dél-koreai Korea Hydro & Nuclear Power állami atomerőmű-üzemeltető.
Az építés biztosan nem lesz túlságosan gyors, összehasonlításként a mohi atomerőmű 3. és negyedik blokkjának megépítését ugyancsak a Fico-kormány határozta el, még 2008-ban. A 3. blokkot tavaly adták át, a negyedik átadása jövőre várható, vagyis 16-17 évig épültek/épülnek. Ennek megfelelően az ára is elszállt: az eredeti 2,8 milliárd eurós összegről 6,2 milliárdra emelkedtek a kivitelezési költségek.
Egy terv a „derült égből”
Ivan Bošňák, az Adatok Pátosz Nélkül (Dáta bez pátosu – DBP) gazdasági és energetikai elemző csoport képviselője szerint a kormány ötlete „derült égből villámcsapás”.
„Az új reaktor terve nem szerepel semmilyen energetikai koncepcióban, nehéz ezt bármilyen elemzés nélkül értékelni – mondta a Paraméternek Bošňák. – Nem ismertek semmilyen részletek, nem tudom elképzelni, hogy ezt Szlovákia meg tudja valósítani.”
Szerinte már a bejelentett méret – 1000-1200 MW – akkora, hogy az megkérdőjelezi a bejelentés komolyságát. „Ehhez rengeteg pénz kell, és nagyon sok idő, általában a tervekhez képes kétszer annyi idő alatt készülnek el az új reaktorok” – mondta az elemző.
Szerinte a mohi erőmű fejlesztése is intő jel lehetne a kormány számára. „Még a negyedik blokk építése sem fejeződött be, csak beüzemelés után tudjuk majd megmondani, hogy ez mibe is került nekünk – véli Bošňák. – Ez mutatja majd meg a tényleges költségeket.”
Bošňák azt elismeri, hogy a jövőben szükség lesz új, megbízható energiaforrásokra.
„Európának ebben a részében szükség lesz a »megbízható« energiaforrásokra, amelyek ki tudják egyensúlyozni a rendszert” – magyarázta az elemző.
Példának hozta, hogy a balkáni országok többségében még mindig elsősorban a hőerőművek, azok közül is a szénerőművek a meghatározóak, amelyeket hamarosan le kell állítaniuk. Emellett a jelenlegi trendek is a villamosenergia-fogyasztás növekedését jósolják.
Meg kellene várni a kisebb, úgynevezett moduláris reaktorokat
Kis, úgynevezett moduláris reaktorok építésének ötlete is felmerült. Ezek új generációs atomerőművek lennének, a jelenlegi reaktoroknál jóval kisebb teljesítménnyel, így feltehetően sokkal olcsóbban is. Ilyen reaktorok azonban még sehol sem működnek, jelenleg folyik a fejlesztésük, ezért még azt sem lehet megtippelni, hogy mikor és ki kezdené el ezek építését. Bošňák szerint azonban inkább ezt az utat kellene választani. „Ezek néhány 10 vagy legfeljebb 100 MW teljesítményűek lesznek, és ugyan a fejlesztésük még folyik, de a legtöbb kisebb ország már inkább ezekben gondolkodik” – magyarázta az elemző. Példának hozta Lengyelországot is, amely ugyancsak kisebb atomerőművek építését tervezi.
A kormánynak lennének fontosabb feladatai is
Bošňák szerint a kormány feltehetően csak álcának szánja az atomerőmű-építést. „Sokkal fontosabb beruházásokra kellene pénzt keresnie, elsősorban az utakat, a hidakat, az iskolákat és a kórházakat kellene felújítania” – mondta az elemző. A terv pénzügyi vetületét figyelembe véve ez most egy csapás lenne az ország számára.
„Szerintem azonban ez most csak figyelemelterelés, vagy mondhatnám azt is, hogy nagy léptékű, építő, már szinte kommunista-bolsevik ötlet, amivel most a kormány előállt. Az ország számára azonban ez rettenetes lenne, ha megvalósulna” – véli a gazdasági elemző.
Az ellenzék sem támogatja Fico tervét
Az SaS szerint az atomenergiára szükség van, és a jövőben még nagyobb szükség lesz, de ezt nem úgy kellene megvalósítani, ahogyan azt a Fico-kormány tervezi. „Fico téveszméi arról, hogy ő majd talál pénzt az új reaktor építésére, inkább félelmet kelt: csak nehogy úgy járjunk ezzel is, mint Mohival, ahol a harmadik blokkot is 10 évvel az első átadási határidő után helyezték üzembe” – kommentálta a kormány döntését Richard Sulík, a párt tiszteletbeli elnöke. Azzal egyetértenek, hogy atomenergiára szükség van, de az új blokk építését szerinte nem a kormánynak, hanem magánbefektetőknek kellene vállalniuk. Karol Galek, az SaS parlamenti képviselője 2050-ig mintegy 65 százalékos fogyasztásnövekedésre számít.