1
Matúš Šutaj Eštok (Fotó: TASR)
Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a TA3 hírtelevíziónak adott interjút, melyben többek között beszélt arról, hogy a gyűlölet terjedését meg kell fékezni, emiatt változások várnak Szlovákiára. Kitart viszont amellett is, hogy a biztonsági intézkedések tekintetében nem merült fel hiányosság a handlovái kormányülést követő merénylet kapcsán.
Emlékeztetett arra, hogy a támadó első szavaiból világossá vált, hogy politikai indíték vezérelte, mivel nem értett egyet a kormány politikájával. Hozzátette, hogy ugyanakkor a vizsgálat tovább folytatódik, amiről ő nem nyilatkozhat, sőt, nem is rendelkezik információkkal, mivel nem avatkozhat bele a nyomozásba.
Kihangsúlyozta, hogy a rendőrség pillanatnyilag a közösségi médiában elkövetett több mint 40 esetet vizsgál gyűlöletkeltés és -terjesztés ügyében. “Ha valaki azt mondja, hogy a támadónak be kellett volna teljesítenie a tervét, az nem vicc” – fogalmazott.
Elárulta, hogy ő maga és Richard Glück Smer-képviselő is kapott konkrét fenyegetéseket. “A NAKA már elfogta a fenyegetőt és amennyire tudom, meggyanúsították” – húzta alá, hozzátéve, hogy a továbbiakban is így járnak el a dezinformátorokkal szemben, intenzív fellépést hirdetett meg a közjogi méltóságok és újságírók elleni fenyegetőzőkkel szemben. Felhívta az emberek figyelmét, hogy inkább kerüljék el a problémákat.
Beszélt arról is, hogy javítani kell a legfőbb közjogi méltóságok lakhelyének bebiztosításán. Emlékeztetett a márciusi incidensre, mely során egy nő bejutott Zuzana Čaputová köztársasági elnök házának udvarára. “Vannak dolgok, amiket be kell szerezni és pont. Nem lehet minden pénzkérdés” – szögezte le, kiemelve, hogy a legfőbb közjogi méltóságok biztonságának meg kell felelnie a 21. század követelményeinek.
Šutaj Eštok kitart viszont amellett, hogy a handlovái kormányülést követően a biztonsági intézkedések a lehető legmagasabb színvonalon voltak.
"Nem értem, hogy képesek valamilyen világbajnok fotelhuszárok értékelni a testőrök munkáját" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a testőrök mentették meg a miniszterelnök életét.
Kiállt a közjogi méltóságokat védő hivatal vezetője, Pavol Krejčí mellett, aki szerinte mindent megtett, hogy a testőrök olyan gyakorlatokon vegyenek részt, amilyenekre szükség van, és itt volt ideje visszakanyarodni az előző kormányokhoz, amelyek alatt ez szerinte nem történt meg.