Vasárnap minden rendőrt terepre küldtek Szlovákiában, védik a politikusokat, a bevásárlóközpontokat és a szerkesztőségeket

camera

1

Vasárnap minden rendőrt terepre küldtek Szlovákiában, védik a politikusokat, a bevásárlóközpontokat és a szerkesztőségeket

Robert Kaliňák (Fotó: TASR) 

Megosztás

Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter vasárnap sajtótájékoztatón közölte, hogy mindent megtesznek az emberek biztonságának garantálása érdekében. A veszélyeztetett személyeket, illetve csoportokat figyelik.

A belügyminiszter szerint vasárnap minden rendőrt terepre küldtek. Megfigyelik a bevásárlóközpontokat, azokat a helyeket, ahol nagy számban mozognak emberek, illetve védik a kórházakat és azoknak a közjogi méltóságoknak, politikusoknak a lakhelyét, akik halálos fenyegetéseket kaptak.

Figyelik továbbá a hivatalokat, az adminisztrációs épületeket, illetve több lap szerkesztőségét is.

„Meg kell védenünk a demokráciát Szlovákiában, illetve a nyugodt, boldog életet, amit megszokhattunk” – nyilatkozta Robert Kaliňák védelmi miniszter. Szerinte Szlovákia most sebezhetőnek számít.

„A szerdai merénylet a demokrácia összes értéke, valamint a választási eredmények elfogadása és az ígéretek teljesítése elleni támadás” – tette hozzá.

Šutaj Eštok szerint négy személyt gyanúsítanak azzal, hogy fenyegetőztek, illetve helyeselték a Fico elleni támadást. Egy 42 éves Spišská Nová Ves-i férfiről van szó, aki a Facebookon írta ki, hogy a miniszterelnöknek meg kellene halnia, valamint egy 23 éves pozsonyi és egy 40 éves nyitrai nőről, illetve egy politikus szomszédnőjéről, aki halállal fenyegetőzött.

A belügyminiszter arra kéri az embereket, hogy a virtuális térben se terjesszék a gyűlöletet. Hozzátette, hogy a rendőrség 50 olyan közösségi hálós bejegyzést vizsgál, amelyek szerzője helyeselte a támadást, valamint kiálltak az elkövető mellett. Összesen 90 információt ellenőriznek a virtuális térből a bűncselekmény helyeslésével, illetve a gyűlölködő megnyilvánulásokkal kapcsolatban.

A kormány egy nyomozócsoportot hozott létre a merénylet felderítésére. A belügyminiszter szerint azzal a forgatókönyvvel is dolgoznak, hogy az elkövető nem magányos farkas volt. Ezt arra alapozzák, hogy két órával a támadást követően törölték a támadó Facebook- és kommunikációs előzményeit. Šutaj Eštok szerint viszont ehhez sem a gyanúsítottnak, sem a feleségének nincs köze.

A belügyminiszter cáfolta továbbá azokat az értesüléseket, miszerint a támadó összejátszott volna azzal a két személlyel, akik a lövöldözés idején tartották a kordont. Elmondása szerint egy vak nőről és siket párjáról van szó. A miniszter szerint dezinformáció az egész, miszerint segítették volna a támadót.

Kaliňák szerint elképzelhető, hogy a támadó beszélt valakivel a támadásról, így valószínűbbnek tartják azt a forgatókönyvet, hogy voltak tettestársai. A miniszter szerint a gyanúsított felesége számítástechnikailag nem olyan jártas, hogy képes lett volna kitörölni férje kommunikációit.

A Szlovák Titkosszolgálat (SIS) vezetésével megbízott Pavol Gašpar szerint Szlovákiában súlyos a biztonsági helyzet, amit az sem könnyít meg, hogy külföldi újságírók érkeztek az országba. Hozzátette, hogy tanultak a prágai Károly Egyetemen elkövetett merényletből, Szlovákiában is készültek hasonló támadással, de sikerült megakadályozniuk. Gašpar szerint egy kórház elleni támadás is készülőben volt. Véleménye szerint elképzelhető, hogy a handlovái támadó tettével másokat inspirálhat. Jövő héten összehívnak egy ülést a parlament biztonsági tanácsában, hogy a biztonsági helyzetről tárgyaljanak.

Kaliňák szerint a biztonsági tanácson az aktuális helyzet mellett arról is tárgyalnak majd, hogy milyen törvénymódosításokat fogadjanak el a személyek és intézmények védelme érdekében. Emellett szót ejtenek majd arról is, hogy milyen komolyabb büntetéseket szabjanak ki a magas fokú, gyűlölködő verbális támadásokkal kapcsolatban.

Šutaj Eštok ismét bírálta az ellenzéket és a médiát. Szerinte a fő biztonsági intézkedés az, hogy felhagynak az információkkal való visszaéléssel, illetve „normálisabb szókincset” használnak a továbbiakban. Hozzátette, hogy tovább folytatják majd a kihelyezett kormányüléseket.

Kaliňák nem ítélte el Andrej Dankót (SNS), amiért azt mondta, hogy felpofozná Michal Šimečkát és széttépné a politikusokat. Mint mondja, ő nem tanár, hogy megmondja az SNS elnökének, hogy mit csináljon.

A védelmi miniszter szerint elég megnézni Igor Matovič (Slovensko) szókincsét. „Eljön majd a pillanat, amikor mindannyiunknak le kell ülni egy asztalhoz, de nehéz lesz mindenkinek ott is maradni” – tette hozzá. Šutaj Eštok is csatlakozott hozzá, szerinte Matovič bizonyította, hogy képtelenek leülni egymás mellé a kerekasztalnál. „Ez a nagyszombati ember maga a gyűlölet megtestesítője” – mondta, majd hozzátette: ha Matovič felnő és lehetséges lesz leülni vele egy asztalhoz, akkor a Hlas lesz ott az első.

Kaliňák közölte, hogy a kerekasztal-beszélgetéssel várni akartak addig, amíg Robert Fico miniszterelnök olyan állapotba kerül, hogy ő is részt vehessen rajta. „Az álláspontunk az volt, hogy részünkről ez tiszteletre méltó dolog, csak most nem tudunk rajta részt venni” – jelentette ki. Peter Pellegrini megválasztott köztársasági elnök vasárnap ugyancsak úgy nyilatkozott, hogy minden bizonnyal elmarad a pártvezetők találkozója.

Ľubomír Solák országos rendőrfőnök szerint azért csak pénteken tartottak házkutatást az elkövetőnél, mert meg kellett várni az erről szóló bírósági határozatot. Hozzátette, hogy az épületet megfigyelték.

Kapcsolódó cikkek:

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program