1
Fotó: Facebook
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) készíttetett egy szakértői véleményt arról, hogy Che Guevara személye ellentmondásos volt, kritikusai mellett akadtak jó hírnevű tisztelői is. Persze ezt a szakértő nyilván nem Ľuboš Blahára (Smer-SD) értette, aki levette Zuzana Čaputová portréját parlamenti alelnöki irodájában, és kifüggesztette a helyére a forradalmár és gerillavezér portréját.
Blaha tavaly ősszel cselekedett így, röviddel azután, hogy megválasztották a parlament alelnökének. Akkor ezt többen felrótták neki, feljelentést is tettek ellene az elnyomó rezsim iránti szimpátiája kifejezése miatt.
Az Aktuality.sk szerint a rendőrség most márciusban zárta le az ügyet azzal, hogy nem történt bűncselekmény. A feljelentők Roman Hájek rendőrszóvivő szerint nem tettek panaszt a döntés ellen, így az jogerőre emelkedett.
A portál birtokában van a határozat indoklása, melyből kiderül, hogy a rendőrség azonosult Blaha érvelésével. Eszerint annak ténye, hogy valaki közzéteszi Che Guevara képét, önmagában nem jelenti, hogy extrémizmus bűntényét követi el. Másról lenne szó, ha Blaha például Che Guevara kijelentéseit harsogná azokkal a gaztettekkel kapcsolatban, amelyeket elkövetett.
A NAKA által kidolgoztatott szakvélemény is megemlíti, hogy Che Guevara ellentmondásos személyiség volt, ám akadtak jó nevű tisztelői is, mint például Nelson Mandela vagy Jean-Paul Sartre. A rendőrség mindez alapján arra jutott, hogy Blaha nem extrémista bűnelkövető, csak kifejezte balos meggyőződését.
Az egyik feljelentő Patrik Dubovský, a Nemzeti Emlékezet Intézetének történésze volt.
Ő azzal érvelt, hogy Blaha a kommunista ideológia és a kubai forradalom jeles képviselője, illetve ezek ártatlanok meggyilkolásával és kivégzésével járó totalitárius gyakorlata iránt fejezte ki szimpátiáját. A történész emlékeztetett arra is, hogy Che Guevara olyan pozíciókat töltött be, melyekből a történelemtudomány szerint közvetlenül döntött az ellenfelei kivégzéséről.
Blaha ténykedését elítélte a KDH is, amely le akarta őt váltani a parlamentben, de az erre irányuló ülést nem sikerült megnyitni.
A Smer alelnöke egyébként ez ügyben Peter Pellegrinivel is szembe került, aki kínosnak, gyerekesnek, feleslegesnek ítélte a megnyilvánulását.
Később elmondta, hogy Blaha előtte sajnálta a tettét. Blaha a Telegram-oldalán viszont nem kért emiatt bocsánatot, ellenben csak amolyan marhaságnak ítélte a tettét, amivel egy kicsit provokálni akart, nem számított viszont rá, hogy egy “bizarr politikai ügy” lesz belőle.