„Kisebbfajta csoda, hogy ez sikerült” – Átadták az új épületet, amely majd a Csallóköz múltját őrzi

camera

16

„Kisebbfajta csoda, hogy ez sikerült” – Átadták az új épületet, amely majd a Csallóköz múltját őrzi

Fotók: a szerző 

Megosztás

A dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum mellett az elmúlt másfél évben komoly építkezési munkálatok folytak, melynek eredményét a szerda délutáni átadón tekinthettük meg először teljes valójában.

„Amikor öt évvel ezelőtt igazgató lettem, kiderült, hogy ez az épület nem felel meg a tűzbiztonsági előírásoknak. Kértem egy nyilatkozatot a tűzoltóktól, akik azt mondták, hogy bontsuk le vagy építsük át. Én akkor készíttettem ehhez egy vizualizációt, majd beadtuk a megyére, onnantól kezdve náluk pattogott a labda” – árulta el Nagy Iván, a múzeum igazgatója, aki nemrég választott meg az illetékes megyei szerv egy újabb ciklusra.

Berényi József megyei alelnök elmondta, hogy Nagy Iván már akkor jelezte, hogy szüksége lesz a múzeumnak új raktárhelyiségekre, amikor először nyújtotta be versenypályázatát az igazgatói poszt betöltésére.

camera

16

„Kisebbfajta csoda, hogy ez sikerült” – Átadták az új épületet, amely majd a Csallóköz múltját őrzi

Balról: Hájozs Zoltán polgármester, Nagy Iván igazgató, JOzef Viskupič és Berényi József 

A Csallóközi Múzeum Nagyszombat megye önálló költségvetéssel bíró járulékos intézménye.

„Megértették, hogy ez a lépés elkerülhetetlen ahhoz, hogy a múzeum teljesíteni tudja a törvény által megszabott feladatait. Mégis kisebbfajta csoda, hogy ez az épület megújult és megépült a legnehezebb időszakban, a covid pusztítása után, amikor az infláció az egeket ostromolta” - magyarázta az igazgató.

Az építkezési, vagy inkább bontási munkálatok 2022 őszén kezdődtek, a lényegi munkákat pedig tavaly ősszel fejezték be. Az eddigi, tűzbiztonságilag nem megfelelő raktárépület nagy részét lebontották, újjáépítették, emellett kapott még egy emeletet.

Nagy Iván kérdésünkre elmondta, a teljes költségvetése több mint 900 ezer euró, ami kb. harmadával lehet magasabb az eredetileg erre szánt összegnél, az inflációból kifolyólag.

Mialatt az épület újjáépítése zajlott, a műtárgyakat, régiségeket, melyeket korábban ott tároltak egy szomszédos épületben helyezték el, amiért viszont bérleti díjat kellett fizetni, így arra is törekedniük kellett, hogy ez az időszak mielőbb véget érjen.

„A történelmi épületben kiürülnek az eddig irodaként használt helyiségek és ezek új kiállítási térként használhatók fel. Ez minden múzeum és minden múzeumigazgató álma. Új témák kerülhetnek feldolgozásra, amelyek a régió történetével és kultúrájával kapcsolatosak” – árulta el Nagy Iván, majd erre reagált Jozef Viskupič megyeelnök azzal, hogy „nagyon szívesen teljesítjük az álmokat”.

„Bízom benne, hogy az igazgató úr álma egy olyan kulturális intézmény, amely a műemlékek és a kulturális örökség megőrzésére és restaurálására méltó helyiségeket képes nyújtani” – fűzte hozzá.

Berényi József azt emelte ki, hogy nagyon sajátságos helyzetben van a Csallóközi Múzeum.

„Az egyedüli olyan intézmény, amely összegyűjti, hogyan éltek itt a mi őseink, több századra visszamenőleg, és aki idejön, láthatja, mennyire fontos, meghatározó volt a víz a csallóközi ember számára. (…) Mennyire tudta ezt az erőt az itt élő emberek kihasználni és megélhetést teremteni maguknak általa” – jegyezte meg.

Nagy Iván is rámutatott, hogy a raktárukban lévő 11 ezer, illetve az állandó kiállítás részét képező mintegy 2 ezer műtárgy közül is a legjelentősebb egy kelta csónak, amelyet az i. e. 4. században használtak itt, és amelyet egykor egyetlen farönkből faragtak ki. „Néhány éve még a somorjai tájházban hentergett, senki nem tudta, mikori. Elvégeztettünk rajta vizsgálatokat, többek között egy évgyűrűszámolást is, aminek az eredményét egy miami laboratóriumban igazoltak” – húzta alá. Ez a csónak ma a múzeum főépületében található, és aki oda belép, azonnal megpillanthatja.

Az épületből folyamatban van az irodák, valamint a birtokukban lévő mintegy 14 ezer könyv nagyobb hányadának átköltöztetése is. „Egy szakkönyvtárat szeretnénk létrehozni belőlük, és most készül a nyilvántartásba vételük ez alapján, mivel korábban hiába voltak benne, tulajdonképpen nem lehetett tudni, egy-egy könyv valójában hol van” – fogalmazott. Mindeközben a megye már arra is hagyott jóvá némi pénzt, hogy a történelmi épület régi irodahelyiségeit némileg felújítsák. Cseréljék ki a régi burkolatot, ahol kell, illetve fessék újra.

„Nincs sok idő és lehetőség, amikor örülhetünk, de az álmok megvalósulásakor örülnünk kell, ezért mindenkinek gratulálok, aki hozzátette a magáét mindehhez és megmutattuk, hogy a kultúra, az emlékezet, a történelem és amit az elődeink itt hagytak nekünk, fontos” – szögezte le Jozef Viskupič, mielőtt átadta az új épület kulcsát az újraválasztott igazgatónak.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program