Az egyre emelkedő energiaárak kapcsán a hőszigetelés fontosságáról ma már senkit nem kell meggyőzni, jelentős költséget takaríthatunk meg az épületek akár utólagos szigetelésével is.
Az új építésekre vonatkozóan jogszabály írja elő a közel nulla energiaigényt, de meglévő épületek energetikai felújítása során is érdemes a szigetelés kérdését az elsők között megoldani. Nemcsak a rezsiszámla lesz ugyanis alacsonyabb ennek következtében, hanem komfortosabban is érezzük magunkat télen-nyáron az otthonunkban.
Leggyakrabban a legnagyobb hőveszteséget felmutató szerkezetek, a homlokzatok és a tetők szigetelésére kerül sor, azonban további kisebb hőveszteséget könyvelhetünk el a födémeken és az aljzatokon is, így ezekre is sort kell keríteni. Cikkünkben erről, illetve az ehhez használható, a Józan Kft. építési technológiai alátétfóliáiról lesz szó, tudjon meg róla többet!
Mi az építési fólia, és mire használható?
Az építési fólia újrahasznosított polietilénből készül, és hatékony technológiai szigetelésként használható a szigetelés pára elleni védelmére, aljzatbeton alá. Tökéletes választást jelent, mivel gátolja, hogy a nedvesség bejusson a szigetelésbe, és ott lecsapódjon.
Használatos takaró- vagy párazáró fóliaként is, bár utóbbi funkcióra kevésbé alkalmas, arra speciális párazáró- vagy páraáteresztő tetőfóliákat ajánlunk. Az építési fólia alapvető funkciója a nedvesség elleni védelem biztosítása. A kivitelezés során az aljzatbeton és a szigetelés közé kerül beépítésre, és mivel hosszú távra kell tervezni vele, ezért megfelelő minőségű fóliát válasszunk!
Miért fontos szigetelni az aljzatot?
Az aljzat szigetelése az épület komplex szigetelési rendszerének a része, amely két részből, a talajjal érintkező padlók víz- és a hőszigeteléséből tevődik össze, és amelyre már a tervezéskor gondolni kell. A régi épületekben általában nem alkalmaztak ilyen megoldást, ezért a komfort növelése és az energiatakarékosság érdekében utólagos kivitelezésére lehet szükség.
A megfelelően megválasztott és kivitelezett aljzatszigetelés egyrészt megakadályozza a nedvesség bejutását a talaj felől, így az kárt tegyen az épületben, másrészt a hővédelmet is segíti, növeli a komfortérzetet, így mezítláb sem fogjuk télen hidegnek érezni a padlót.
Mire figyeljen oda?
Az aljzatszigetelés 2 fázisa külön lépésben valósítható meg, a hőszigetelést megelőzi a vízszigetelés, ugyanis utóbbi fektetése a falak alá is szükséges, míg előbbi az egyik utolsó lépés a házépítés során. Utólagos aljzatszigetelés esetén számolni kell azzal, hogy a hőszigetelés csökkenti a belmagasságot, ami az ajtók esetében problémás lehet.
Az aljzatszigetelés elmaradása vagy nem megfelelő kivitelezése komoly károkat okozhat, súlyosan veszélyeztetheti az épület épségét, tönkreteheti az építőanyagokat, penészedést, gombásodást okozhat.
A padló megfelelő hőszigetelésével azonban nemcsak a fűtésszámlát csökkenthetjük, de az otthonunk komfortérzetén is sokat javíthatunk.
(PR-cikk)