1

Ingyenes stock fotó
Egy hosszúra nyúlt, alkoholmámoros éjszaka után, mikor elérkezik a másnap reggel, sokszor megbánjuk az előző esti mulatozást. Ilyenkor korábban hallott állítások juthatnak eszünkbe, amelyek az italozással kapcsolatosak. Nézzük most a leggyakoribbakat: csak “városi legendák” vagy valóban igazak?
A kávé és a másnaposság
Egy mámoros éjszaka után érezhető másnaposság ma már vitaminok és aminosavak segítségével hatékonyan leküzdhető. Sokan azonban a kávé fogyasztását is elegendőnek tartják. Lássuk, helyesen gondolják-e, hogy a fekete ital támogatja az alkohol lebontását.
Ezért a folyamatért a májunk felel. Egy pohárnyi italban lévő alkoholt körülbelül egy-másfél óra alatt tud lebontani egy megfelelően működő, egészséges máj. A koffein és a koffeintartalmú kávé, energiaital nincsenek semmiféle hatással a feldolgozásra. Így tehát kijelenthetjük, hogy a kávé fogyasztásával nem segítünk a másnaposságon.
Sport és alkohol
Ha átbuliztuk az éjszakát, és másnap reggel eszünkbe jut a szokásos edzésünk, elrémiszthet minket a kellemetlen izomgörcsök gondolata. Az egyik ilyen állítás ugyanis az alkoholfogyasztással kapcsolatban az, hogy ilyenkor előbb begörcsölhetnek az izmaink. De vajon ez is csak szóbeszéd?
Ha a kelleténél több alkoholt fogyasztottunk, másnap reggel a májunk még gőzerővel annak lebontásán dolgozik. Éppen ezért nem marad annyi energiája, hogy az izmok által termelt tejsavval is foglalkozzon, ami pedig az izomgörcsök kialakulásának fő okozója.
Ez az állítás tehát igaz. Ha másnaposan edzeni megyünk, számoljunk annak a lehetőségével, hogy többször lesz ilyen kellemetlen élményünk, amennyiben nem támogatjuk szervezetünket a megfelelő módon.
Ködös emlékek
Talán már többen is tapasztalták, hogy előfordulhat az is, hogy nem emlékszünk az előző este minden részletére. Emlékeink homályosak lehetnek, vagy ha engedtük eldurvulni a helyzetet, akár teljes “filmszakadást” is átélhettünk. Mi okozhatja ezt?
Amikor alkoholt fogyasztunk, két igen fontos vitamin nem tud felszívódni. Ezek a C- és a B1-vitamin. Egyfelől mindkettőnek jelentős szerepe van az alkohol lebontásában. Másfelől viszont nélkülözhetetlenek az olyan agyi és idegi funkciók működéséhez, amelyek a koncentrációt és a memóriát irányítják.
Így tehát ha azzal az állítással találkozunk, hogy vitaminhiány miatt nem emlékszünk az előző napi szórakozás egyes részleteire, akkor tudhatjuk, hogy ez bizony igaz.
Stressz ellen alkohol?
Vannak, akik szerint egy-egy pohárka ital segíthet a mindennapos stressz csökkentésében. Azonban a stresszért felelős kortizol lebontását a májunk hátrébb sorolja a fontossági sorrendben, mint a mérgező alkoholét, így tulajdonképpen a kortizol tovább tudja kifejteni kicsit sem áldásos hatását. Így ez az állítás csak “városi legenda”.
A kulcs az alkoholfogyasztásban mindig a mértékletesség és felelősség. Ezeket szem előtt tartva, és a megfelelő aminosavakat és vitamonikat fogyasztva lefekvés előtt a másnapos rosszullét bizony nagyon-nagy mértékben csökkenthető.
(PR-cikk)