1
Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció
Több újságíró távozik a Pravda szerkesztőségéből, ennek oka pedig szerintük a kormánykoalíciót támogató cenzúra.
A szerkesztőség egyes tagjai szerint az újságírókat annak tükrében irányítják, hogy ne csak a rosszat keressék, hanem a pozitív dolgokról is írjanak a kormánykoalíció kapcsán. Állítják, a cikkek nem tartalmazhatnak felesleges bírálatot a koalícióval szemben, és arra is figyelniük kell, hogy ne legyenek olyanok, mint a Denník N vagy a SME.
Az Aktuality.sk szerint a Pravda tartalomigazgatója, Ľuboš Kamenistý elutasítja a vádakat, szerinte standard eljárásokról van szó a szerkesztésbe történő beavatkozáskor.
Két korábbi politikus, Peter Weiss és Boris Zala már márciusban rámutattak a cenzúra első jeleire. Weiss esetében a napilap állítólag elutasította a kommentárjának rendszeres publikálását, Zala esetében pedig állítólag bizonyos szövegrészek szerkesztését kérték. Előbbi szerint ennek az volt az oka, hogy kritikusan írtak a jelenlegi kormánykoalícióról.
Legutóbb a Pravda távozó szerkesztője, Tomáš Bakoš beszélt a cenzúráról. A Facebookon azt írta, hogy Szlovákiában a médiában kezd elterjedni a normalizációs hullám, és szerinte ez alól a Pravda napilap sem kivétel.
„Személyesen is szembesültem a napilapnál azzal, hogy belenyúltak a cikkek tartalmába a jelenlegi kormánykoalíció támogatása érdekében. Nem én voltam az egyetlen. Soha életemben nem gondoltam volna, hogy 2024-ben a cikkeimet cenzúrázni fogják a szerkesztőségben. Az egyetlen kiút számomra a felmondás volt. Kifogásoltam a főszerkesztő cenzúra céljából történő beavatkozását a tartalomba. Nem volt garancia arra, hogy továbbra is szabadon és önállóan írhatok a Pravdánál” – írta a posztban, hozzátéve a választásokig a cenzúra jelével nem találkozott, az őszi parlamenti választások után viszont változott a helyzet.
Bakoš konkrét példát is említett: azt állítja, egy egész bekezdést kellett kivennie a cikkéből, amelyben teret engedett a Büntető Törvénykönyv módosításait bíráló szakértőknek. Megjegyezte, annak kapcsán is eljutottak hozzá információk, hogy a kormányellenes tüntetésekről csak röviden, tömören szabadott beszámolniuk.
Bakoš azt állítja, fokozatosan kapott jelzéseket a kollégáitól, hogy az ő esetükben is történnek beavatkozások. Az Aktuality.sk információi szerint az elmúlt hetekben több szerkesztő fejezte ki elégedetlenségét a tartalomigazgató hasonló beavatkozásaival kapcsolatban.
A Pravda szerkesztősége például kezdetben nem csatlakozott a Szlovákiai Rádiót és Televíziót (RTVS) támogató újságírók nyilatkozatához, amelyet e-mailben kaptak meg a főszerkesztők. Arra a kérdésre, hogy Kamenistý neve miért nem szerepel a nyilatkozaton, a szerkesztők azt a magyarázatot kapták, hogy a felhívást tartalmazó e-mail a Spam mappába került.
Ľuboš Kamenistý visszautasít minden cenzúrával kapcsolatos vádat, szerinte nem igaz, hogy a szerkesztői szabadság és a függetlenség korlátozva lenne bármely politikai szubjektum javára.
„Éppen ellenkezőleg, az én és a kollégáim törekvése az, hogy az olvasók objektív tájékoztatást kapjanak, megszólítva minden, a feldolgozott téma által érintett felet. A szerkesztőségben minden szerző szövege szerkesztési folyamaton megy keresztül, ami a véleményformáló médiában szükséges és bevett gyakorlat. Ugyanez volt a helyzet Tomáš Bakoš szövegével is, miközben nem mondható el, hogy a kormánykoalíció javára dolgozták volna át” – reagált Kamenistý.
A DenníkN azt írja, az utóbbi hónapokban a Pravda öt újságírója mondott fel, továbbiak pedig fontolgatják a távozást.