Drogos sofőrök elleni csodafegyvert kaptak a szlovák rendőrök, a gyorstesztet már Dunaszerdahelyen is használják

camera

1

Drogos sofőrök elleni csodafegyvert kaptak a szlovák rendőrök, a gyorstesztet már Dunaszerdahelyen is használják

Fotó: rendőrség 

Megosztás

A szlovák rendőrség a közúti ellenőrzések során hatékonyabban lesz képes kiszűrni a kábítószer hatása alatt álló sofőröket. Az alkoholszonda mellett ugyanis már kábítószer-gyorstesztekkel is felszerelték a járőröket, sőt, már “áldozatai” is vannak a tesztelésnek. Utánajártunk, mennyibe kerültek és hogyan működnek a gyorstesztek, és kiderítettük azt is, mennyi egyszerhasználatos készüléket kaptak a magyarlakta régiók rendőrkapitányságai.

A kórházi és biztonságtechnológiai eszközök gyártásával foglalkozó német Dräger drogtesztelő eszközét pár héttel ezelőtt kezdte el használni a szlovák rendőrség. A gyártó weboldalán elérhető információk szerint a teszt elvégzése három lépésben foglalható össze:

1. Az alanytól a mintavevő segítségével nyálmintát vesznek. Ehhez a mintavevővel 10-15 másodpercig oda-vissza kell törölgetni a szájban, a nyelv alatt és a szájüreg szélein,

2. a mintavevőt belehelyezik a tesztkazettába, majd felrázzák a tesztkészletet,

3. pár perc után pedig elindítják a tesztet.

A teszt elindítását követően vörös vonalaknak kéne megjelennie a tesztablakban. A Dräger eszköze hat kábítószert képes kimutatni az emberi szervezetben: Metamfetamint (MET), amfetamint (AMP), a kannabisz hatóanyagát (THC), opiátot (pl. heroin vagy szintetikus opiátok, OPI), a főként nyugtatók alapanyagaként szolgáló benzodiazepint (BZO) és a kokaint (COC).

Ha a vörös vonal nem jelenik meg a felsorolt kábítószerek valamelyikénél, az azt jelenti, hogy az alany szervezetében megtalálható a szer. A teszt akkor érvényes, ha az ellenőrzési terület tetején lévő “C” betűknél is megjelent a kontrollcsík.

A nyál mindent elárul

Ujváry István, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának ill. a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának címzetes egyetemi docense portálunknak úgy nyilatkozott, hogy a szájüregben levő anyagok közelmúltbeli, azaz pár órán belüli fogyasztásának kimutatására a legmegbízhatóbb a nyál összetételének vizsgálata.

Ellentétben a “beavatkozásmentes” vizeletvizsgálattól, ezzel nem a metabolitokat (az anyagcsere köztes- és végtermékeit – szerk. megj.), hanem magát a hatóanyagot lehet kimutatni gyorsan a helyszínen.

A tesztelésnek már konkrét eredményei is vannak: Május végén Pozsonyban egy 32 éves nő és egy 27 éves férfi tesztje lett pozitív kokainra, illetve amfetaminra. Június elején egy 45 éves nagyszombati férfi szervezetében találtak amfetamint és metamfetamint.

Egy 40 éves férfi pedig két egymást követő nap is pozitív eredményt produkált, miközben már az első napon eltiltották őt a vezetéstől. Mindkét esetben metamfetamint jelzett az eszköz.

Azt érdemes megjegyezni, hogy ha a közúti ellenőrzés során a Dräger nyáltesztje pozitív eredményt jelez – vagyis kimutathatóvá válik a szerhasználat – az nem azt jelenti, hogy a rendőrök ott helyben bevonhatják a sofőr jogosítványát, ugyanis a tesztelésnek csak “tájékoztató” jellege van, a sofőrt további vizsgálatoknak is alávetik. Ami ebben az esetben vér- vagy vizeletminta levételét jelenti.

A járművezető vissza is utasíthatja a nyálteszt elvégzését, viszont az érdemes tudni, hogy megalapozott gyanú esetén a vér- vagy vizeletminta laborvizsgálata minden esetben kötelező. 

A kábítószer-gyorstesztek beszerzését már 2008 óta mérlegelte a szlovák rendőrség. 2019-ben aztán a Denisa Saková-féle belügyminisztérium 4,6 millió eurót különített el a tesztek beszerzésér. Az illetékesek már akkor úgy nyilatkoztak, hogy Szlovákia az utolsó EU-tagállamok egyike, ahol még nem használják ezt a technológiát.

Végül idén februárjában a jelenlegi minisztériumi vezetésnek sikerült megtalálnia a legmegfelelőbb beszállítót. Matej Neumann belügyminisztériumi szóvivő a Paraméterrel közölte: az első fázisban összesen 3100 darab Dräger DrugCheck 3000 típusú gyorstesztet vásároltak, később pedig újabb 18 450 darabot rendeltek.

“A teszteket a szolgálatot teljesítő rendőrök igényei alapján a jövőben is be fogjuk biztosítani”- árulta el a szóvivő. A nyilvánosan elérhető szerződésekből kiderül, hogy a minisztérium 15,36 eurós darabáron vásárolja a Dräger egyszer használatos készülékeit, vagyis ezidáig több mint 330 ezer eurót költöttek el a gyorstesztekre.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy hány darab tesztet kaptak az egyes megyei rendőrkapitányságok. Választ azonban csak Nyitráról és Kassáról kaptunk. Előbbi 700-, míg utóbbi 120 darab gyorstesztet kapott.

Katona Roland, a Dunaszerdahelyi Járási Rendőrkapitányság igazgatója portálunknak elárulta, hogy rendőreik 70 darab gyorstesztet kaptak, amelyből hármat már el is használtak. Mindegyik pozitív eredményt mutatott. A járási rendőrfőnök tájékoztatása szerint metamfetamint találtak a lebukott sofőrök szervezetében.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program