4

Varga Viktor, Berényi József és Bukovszky László (Fotók: a szerző)
A Nagyszombat Megyei Önkormányzat Varga Viktort választotta a Csallóközi, míg Bukovszky Lászlót a Galántai Népművelési Központ élére. Az eddigi igazgatók, Jana Svetlovská és Knapp Margit nyugdíjba vonulnak – erről tájékoztatott szerdán Berényi József megyei alelnök Dunaszerdahelyen, délután pedig a megyei képviselő-testület is jóváhagyta a jelölésüket.
A Galántai Népművelési Központ igazgatói posztjára ketten, míg a Dunaszerdahelyen működő Csallóközi Népművelési Központéra hatan is jelentkeztek a meghirdetett versenypályázaton, a mintegy két héttel ezelőtt megtartott meghallgatáson a bíráló bizottság Bukovszkyt és Vargát találta a legmegfelelőbb jelöltnek, az ő pályázatuk kapta a legtöbb pontot.
„Örültünk a jelentkezők számának, mivel a versenyhelyzet a minőség javulásához vezet” – szögezte le Berényi, aki egyúttal az igazgatók kiválasztásáról döntő mindkét bizottság tagja is volt megyei alelnökként. Galántán, illetve Dunaszerdahelyen ugyancsak tagja volt a nyolctagú bizottságnak a helyi polgármester, Kolek Péter és Hájos Zoltán, valamint a egy-egy megyei képviselő, Galántán Marek Neštický (Nagyszombat), Dunaszerdahelyen Orosz Csaba somorjai polgármester. Egy-egy tag került ki az adott népművelési központ alkalmazottai közül, négy további pedig a szakmát képviselte más városokból, megyékből.
„A bizottság majdhogynem egyhangúlag döntött a két személy mellett. A többiek is felkészültek voltak, látszott, hogy foglalkoztak a két intézmény tevékenységével, de leginkább az intézményvezetési tapasztalat döntött Varga Viktor és Bukovszky László mellett is” – jegyezte meg Berényi.
4

Varga Viktor
A Csallóközi Népművelési Központ élén Jana Svetlovskát váltó Varga Viktor a pozsonyi Színművészeti Egyetemen végzett színházi rendezői és dramaturgiai szakon. Már tanulmányai alatt a tatabányai Jászai Mari Színház, a győri Nemzeti Színház és a szarvasi szlovák Cervinus Teátrum társulatának tagja volt. 2006 és 2011 között a győri Proscenium művészeti iskola pedagógusaként tevékenykedett, 2007-től a nyárasdi Proscenium igazgatója, 2012 óta pedig a szarvasi Cervinus Teátrum és a Vízi Színház rendezője.
Ő maga elmondta, hogy hozzávetőlegesen 28 évet dolgozott külföldön, elsősorban Magyarországon, de mindig is hazahúzott a szíve.
„Mindig részt vettem államközi koprodukciókban, és amennyire csak tudtam, támogattam a csallóközi munkát, ezt szeretném folytatni. Szeretném, ha egy nyitott, minden új, aktuális társadalmi helyzetre reagáló népművelési központ jöhetne létre. Ezt leginkább szórakoztatva, oktatva, egy erős családot kialakítva tudom elképzelni Dunaszerdahelyen” – mondta.
4

Bukovszky László
Bukovszky László is komoly szakmai múlttal rendelkezik, legutóbb a kisebbségügyi kormánymegbízott pozícióját töltötte be mintegy két választási cikluson keresztül. Bukovszky egyébként a Komenský Egyetem Bölcsészkarán végzett levéltárosként, történészként, majd a 80-as években a Csemadoknál dolgozott népművelési munkatársként, illetve 1988-tól 2003-ig az Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltárának főlevéltárosa volt. Ezt követően 2008-ig a Nemzeti Emlékezet Intézete Levéltári Főosztályának igazgatója, majd 2008 és 2010 között a csehországi Állambiztonsági Szolgálatok Levéltárának főigazgatója volt. Időközben volt a cseh belügyminiszter tanácsadója, a Radičová-kormány idején pedig már a szlovák kormányhivatalban tevékenykedett, majd az emberjogi és kisebbségügyi kormányalelnök hivatalában, később pedig a kisebbségügyi kormánymegbízott hivatalában volt osztályvezető. 2014 és 2016 között a Híd párt ombudsmana, 2009 és 2021 között pedig a Nemzeti Emlékezet Intézete felügyelő bizottságának tagja. 2016-tól pedig, mint fent említettük, tavaly őszig, a mostani kormány felállásáig töltötte be a kisebbségügyi kormánybiztosi pozíciót.
Bukovszky a szerdai sajtótájékoztatón megköszönte elődje munkáját, aki több mint két évtizeden keresztül töltötte be ezt a pozíciót. Úgy véli, hogy ha valaki ilyen hosszú ideig igazgató, annak megvannak a maga hátrányai is, mivel egy idő után kitaposott ösvényen jár.
„Annak ellenére ,hogy a népművelési központ tevékenysége dicséretes, nagyon sok olyan hiányosságot mutat fel, ami a járás lakosainak kulturális, társadalmi igényeit nem merítette ki és szolgálta egészében, ebben szeretnék bizonyos értelemben javítani és újat hozni” – jegyezte meg.
Hozzátette, legfőbb feladatának azt tartja, hogy az intézet egy koordinációs feladatot töltsön be a járás önkormányzatai, a megyei önkormányzat által fenntartott kulturális és egyéb intézmények, illetve a harmadik szektor között.
„Teljesen új alapokra helyezném a Maticával és a Csemadokkal való együttműködést. Szeretnék bevonni a kultúra és a közművelődés munkájába olyan területeket, amelyek a 21. században normálisnak számítanak, mint az idegenforgalom, a gasztronómia, hogy tudjuk, hogyan lehet és kell a kultúrát eladni és terjeszteni. Elsősorban pedig az emberi jogok és egymás elismerése, a tolerancia jegyében szeretnénk ezt a tevékenységet folytatni” – szögezte le.
4

Berényi József
Berényi József arra emlékeztetett, hogy a népművelési központok egyik fő feladatát abban látja, hogy a piacról megélni képtelen alternatív kulturális szegletet is felkarolja, támogassa a hagyományokat a szlovák és magyar kultúrában, de foglalkozzon a zsidó és roma közösségek kulturális tevékenységével is. Varga Viktor és Bukovszky László is július 1-jétől kerül a népművelési központok élére.