1

-illusztráció- (Fotó: Unsplash)
Magyarország pénteken bejelentette, hogy nem fizeti ki azt a több millió eurós bírságot, amelyet az EU legfelsőbb bírósága szabott ki rá a menekültügyi szabályok megsértése miatt - írja a TASR.
Július 1-én Budapest vette át az EU soros elnökségét. Június közepén az Európai Unió Bírósága 200 millió eurós pénzbírságot szabott ki Magyarországra, és napi 1 millió eurós bírságot kell fizetnie minden egyes nap késedelemért.
„Nem tervezzük ennek a bírságnak a kifizetését, mert az teljesen igazságtalan” – mondta Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes az újságíróknak. “Ez a bírság… politikai nyomást gyakorolt az illegális migrációval kapcsolatos megközelítésünkre” – tette hozzá.
Budapest az uniós szabályokkal ellentétben külföldön csak a magyar nagykövetségeken engedélyezi a menedékkérelmek benyújtását. Az Európai Unió Bírósága 2020 decemberében megállapította, hogy Magyarország nem engedte meg a menedékkérőknek, hogy elhagyják az őrizet helyét ügyük elbírálása alatt, és nem nyújtott az ország különleges védelmet a gyermekeknek és más kiszolgáltatott személyeknek.
A migránsok hivatalos menedékkérelmekhez való hozzáférése továbbra is korlátozott, és a kérelmük feldolgozása alatti tartózkodáshoz való jogukat sem tartják tiszteletben – közölte a bíróság júniusban.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök régóta veszekedik Brüsszellel a migrációs és menekültpolitika miatt. “Ne próbálják rávenni Magyarországot a szabályok megváltoztatására, mert megvédtük magunkat a migrációtól” – mondta Orbán hétfőn az állami televízióban adott interjúban.
“Ehelyett át kellene venniük a magyar szabályokat itt Brüsszelben és a többi fővárosban, és hirtelen minden könnyű lenne” – tette hozzá.
Az Európai Bizottság már bejelentette, hogy ha Budapest megtagadja a fizetést, a bírságot levonják az európai költségvetésből még nem kifizetett befizetésekből. Egyéb eljárások miatt már 19 milliárd eurót befagyasztottak.