1

Illusztráció (TASR)
Bár kiesett az orosz Lukoil energiavállalat Ukrajnán keresztüli kőolajszállítása Szlovákia és Magyarország felé, de ezt egyelőre más orosz szállítók kipótolták erre a hónapra. Így nincs rövid távon ellátásbiztonsági kockázat a két ország üzemanyagpiacán. A kérdés az, mennyiben változik a helyzet augusztusban.
Erről a helyzetről az Erste olaj- és gázipari elemzője fogalmazott a Portfolio-nak, aki szerint figyelmeztető lövéssel ér fel Magyarország és Szlovákia számára az ukránok Lukoillal szembeni lépése. Pletser Tamás úgy látja, ha nagyon eldurvulna a viszony, és ezért teljesen leállítanák az ukránok a Barátság II. olajvezetéken a szállításokat felénk és Magyarország felé, akkor mindkét ország olajfinomítójának teljesítményét vissza kellene fogni 20-30%-kal, és akár 5-10%-os kiskereskedelmi üzemanyagár-emelkedés is kialakulhat idehaza. Ahogy arról már beszámoltunk, szlovák és magyar politikusok azt akarják, hogy az Európai Bizottság nyomást gyakoroljon Ukrajnára a helyzettel összefüggésben. A DenníkN azt írja, az is a megoldást jelentheti, ha a Lukoil helyett egy másik orosz cég biztosítaná az ellátást.
Ukrajna június végén megtiltotta területén a Lukoil termékének a tranzitját, amelyik ágazatában a legnagyobb Oroszországban. De a Rosznyefty és a Tatneft cégek is a Druzsba vezetéken keresztül exportálják a nyersanyagukat, és ezekre a vállalatokra még nem vonatkozik a tilalom. A Druzsba szlovákiai részét kezelő Transpetrol szerint az Oroszországból Szlovákiába irányuló szállításokat nem állították le teljesen.
Nagy kérdés, hogy mi lesz augusztustól kezdve. Ha az Európai Bizottságot is bevonva sem sikerül dűlőre jutni, akkor választottbíróság elé viszi az ügyet a két ország, és akár az ukránoknak járó uniós vámmentesség is bánhatja a vitát. Magyarország kezében is van még egy ütőkártya, az pedig az, hogy júniusban az ukrán áramimport messze legnagyobb részét, 42%-ot a déli szomszédunk szállította a szomszédos országba. A szlovák kormány meg azt is kilátásba helyezte, hogy a szlovákiai finomítóban orosz olajból készített dízeltermékek Ukrajnába szállítása megakadhat.
Robert Fico miniszterelnök azt állítja, hogy a Lukoil nélkül a Slovnaft 40 százalékkal kevesebb olajat kap, mint amennyire szüksége van, de Karel Hirman volt gazdasági miniszter – aki jelenleg a parlamenten kívüli Demokraták párt szakértője – szerint ez túlzás. Hirman úgy véli, bár a Lukoil részesedése tényleg 40 százalék, de csak a Druzsbán keresztül történő szállításokban. Ugyanakkor a Horvátországból kiépített Adria gázvezetéken keresztül is folyik olaj Szlovákiába. Ráadásul a Slovnaft által feldolgozott orosz olaj részaránya egyébként is fokozatosan csökken. Míg az ukrajnai háború előtt a finomító csak orosz alapanyagot dolgozott fel, addig ma a gazdasági tárca szerint ez kétharmados szintre állt be, és a következő hónapokban valószínűleg tovább csökken majd ez az arány. Hirman rámutatott arra is, hogy a Lukoillal kötött szerződésünk ez év végén lejár. Ezért is nyilatkozta a pozsonyi finomító, hogy a jövő évtől kezdve, azaz nagyjából 5 hónap múlva a Druzsbán keresztül vásárolt és Ukrajnán áthaladó orosz olaj részesedése a teljes mennyiség 40 százaléka alá csökken.
Az oroszországi szállításoknak más okból is csökkenniük kell: év végén lejár a szankciók alóli mentesség, amely alapján a Slovnaft orosz olajtermékeket szállíthatott Csehországba és Ukrajnába. Ha ezt a mentességet nem hosszabbítják meg, akkor a szlovák és a magyar piac kivételével csak orosz nyersanyagtól eltérő eredetű kőolajból lehet majd üzemanyagot előállítani.