1

Fotó: TASR
Egy nap alatt több mint 45 ezer ember írta alá azt a petíciót, amelyet a kultúra védelmében és Martina Šimkovičová (SNS) kulturális miniszter leváltása érdekében indított néhány művész. Ez már a második aláírásgyűjtés a miniszter menesztése érdekében, az első, amelyet Németh Ilona és művésztársai indítottak, néhány nap alatt csaknem 190 ezren írták alá még januárban.
Teljesen alkalmatlannak tartják Martina Šimkovičovát a kulturális miniszteri posztra a „Kultúra védelmében” petíció kezdeményezői: Martin Šútovec képzőművész, Zuzana Fialová színésznő, Michal Hvorecký író és Richard Stanke színész.
„Šimkovičová miniszter sohasem értette és máig nem fogta fel, hogy a minisztérium feladata nem a tárca tönkretétele és a kulturális és művészi közösségekbe tartozó emberek csicskáztatása” – indokolják a petícióban a szerzők a miniszter leváltását.
A petíciót már az indulás napján több mint 23 ezren írták alá, a második napon, a cikkünk írása idején az aláírók száma már meghaladta a 45 ezret. A kezdeményezők ezzel elsősorban a kormányra és a parlamentre – annak is a kormánypárti részére – akarnak hatni, Martina Šimkovičovát ugyanis Robert Fico miniszterelnök vagy a parlament válthatja le.
A petíciót feltehetően az váltotta ki, hogy a miniszter tegnap váltotta le posztjáról Matej Drličkát, a Szlovák Nemzeti Színház igazgatóját. Drlička a leváltása után a minisztert és a minisztérium hivatalvezetőjét, Lukáš Machalát a szlovák kultúra sírásóinak nevezte. „Šimkovičová és Lukáš Machala egy pusztító páros, akik megpróbálnak mindent lerombolni, ami a szlovák kultúrában működőképes” – jelentette ki Drlička.
Olvassa el továbbá
Az igazgató a leváltása után jelezte, hogy a Szlovák Nemzeti Színház dolgozói várhatóan tiltakozni fognak az eltávolítása miatt, a petíciót kezdeményező két színész: Zuzana Fialová és Richard Stanke a színház színészei. Drlička menesztése miatt tiltakozott a kulturális minisztérium másik két nagy intézményének, a Szlovák Nemzeti Múzeumnak és a Szlovák Nemzeti Galériának a vezetése is. A Szlovák Nemzeti Galéria a reményét fejezte ki, hogy a miniszter esetleg még megváltoztatja döntését.
Már januárban 190 ezren lemondásra szólították fel
Idén ez már a második kezdeményezés, amely Šimkovičová menesztése érdekében indul. Az elsőt januárban indította Németh Ilona képzőművész és több társa, a Šimkovičovát lemondásra felszólító nyílt levelet akkor néhány nap alatt közel 190 ezren írták alá. Pedig akkor még csak a pozsonyi Kunsthalle kiállítótér volt közvetlen veszélyben, azt csak sejteni lehetett, hogy a kulturális miniszter hamarosan a közmédiát is megtámadja, és irányítása alá akarja majd vonni a kultúra finanszírozásában komoly szerepet vállaló két intézményt: Művészeti Alapot és az Audiovizuális Alapot. Azóta már megszűnt a független RTVS és létrejött az kormány és a parlament irányítása alatt álló STVR, a két alap pedig a miniszter hatáskörébe került.
Olvassa el továbbá
Martina Šimkovičová rendőrségi feljelentést tett a nyílt levél kezdeményezői ellen, az ügyben július végén hallgatta ki a rendőrség Németh Ilonát. A képzőművész a januári felhívást annak ellenére fontosnak tartja, hogy nem érte el a konkrét célját, Martina Šimkovičová nem mondott le. „Ezekben a kérdésekben én nem a siker/kudarc kategóriákban gondolkodom – mondta a Paraméternek Németh. – Január 17-én a felhívásunkban arra figyelmeztettük a választópolgárokat, hogy milyen veszélyek fenyegetik a kultúrát a minisztérium részéről, ezek mind megvalósultak azóta.”