Színvonalas előadások, csemegeszőlő-bemutató és -vásár – nagy érdeklődés övezte a Kecskeméti Csemegeszőlő Fajta- és Technológiai Bemutatót

camera

16

Színvonalas előadások, csemegeszőlő-bemutató és -vásár – nagy érdeklődés övezte a Kecskeméti Csemegeszőlő Fajta- és Technológiai Bemutatót

Kép (a szerző felvétele): Nagy volt az érdeklődés a Nyárasdi AGROCENTRUM által forgalmazott fajták iránt 

Megosztás

Harmadszor rendezték meg a nagy sikerű Kecskeméti Csemegeszőlő Fajta- és Technológiai Bemutatót. A rangos rendezvényre nemcsak magyarországi, hanem külföldi szőlőtermesztőket is szeretettel vártak.

Színvonalas szakmai előadások, csemegeszőlő-bemutató, szőlőtermés- és csemete vásár, valamint az ínyenc sültkolbász mellett hasznosak voltak a kötetlen baráti beszélgetések az előadókkal, termelőkkel.

A program keretében lehetőség nyílt bejárni a Kisfái Ökokert fóliaházaiban található szőlőültetvényeket, amelyeket teljesen a szelíd növényvédelem jegyében termesztenek, beleértve a tápanyag-utánpótlást is.

A házigazdák készségesen álltak az érdeklődők rendelkezésére, kérdésekben sem volt hiány.

Képen (a szerző felvétele): Lujdort Tibor – a hagyományos, vegyszeres növényvédelem híve

Az egyik standon Lujdort Tibor mutatta be szőlőfajtái legjavát. Tibor Miskolc mellől érkezett, 10 hektáron termel borszőlőt. Csemegeszőlőt vagy fél hektáron találunk nála, de ezen a fél hektáron több, mint ezer (!) fajtát termel. Ebből az ezer fajtából hatszázat meg is lehet kóstolni, vagyis ezek már teremnek.

Kép (a szerző felvétele): Ízelítő Lujdort Tibor szőlőfajtáiból

A másik standon Kulicz László fajtagyűjtő magyarázta az érdeklődőknek, hogy az egyes fajtának melyek a legjobb tulajdonságaik. Kulicz László a szelíd növényvédelem elkötelezett híve. Megközelítőleg hatszáz tőke szőlőt találunk ültetvényében, ebből vagy 130 csemegeszőlő. Tavaly óta a ZFW Hortiservice k.f.t. Aminoret® technológiája szerint folytatja a szőlő védelmét. Eredményeiről, tapasztalatairól rendszeresen beszámol YouTube-csatornáján, amelynek több mint 20 ezer követője van.

Kép (a szerző felvétele): Kulicz László fajtagyűjtő

A gyakorlati szőlőbemutató mellett a rendezvény fontos részét képezték a szakmai előadások.

Az előadók között olyan neves személyiségek is felszólaltak, mint Dr. Teszlák Péter, a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének kutatási igazgatója és Dr. Németh Krisztina, a Kecskeméti Borászati Kutatóintézet főmunkatársa. Az előadók között földink is volt, Tamašek Roland, a Biotomal céget képviselte, és az általuk forgalmazott biológiai készítmények hatásmechanizmusát mutatta be a termelőknek.

Kép (a szerző felvétele): Ambruzs Péter (szölöink.hu)

Felkeltette a résztvevők érdeklődését Ambruzs Péter programozó matematikus, a szoloink.hu weboldal megalkotója. Péter bemutatta a weboldalt és annak különböző funkcióit, az oldal ugyanis nagy segítséget jelent a rengeteg csemegeszőlő-fajta közötti eligazodásban. Az oldalt nemcsak látogathatják a szőlőtermesztők, hanem meg is oszthatják tapasztalataikat az egyes fajtákkal kapcsolatban. Ezek az információk a hazai termesztőknek is hasznukra válnak.

A rendezvényen már második alkalommal a nyárasdi AGROCENTRUM is bemutatott csemegeszőlő-kínálatából vagy 170 fajtát, a közönség nagy érdeklődésére.

A bemutató a Kisfái Ökokert fóliaházában kiültett szőlőültetvény bejárásával ért véget.

Képen (a szerző felvétele): Fülei Zoltán és a Rubinovij Jubilej ukrán szőlőfajta

Fülei Zoltán, az Ökokert vezetője elmondta, hogy az ültetvényben már harmadik éve csak biológiai növényvédelmet alkalmaznak, amit ők szelíd növényvédelemnek neveztek el. Ennek során a már említett Aminoret® technológia termékeit használják, amelyeket a Kecskeméti székhelyű ZFV Hortiservice K.f.t. forgalmaz.

Képen (a szerző felvétele): Néhány készítmény az Aminoret® termékcsaládból

A tápanyag utánpótlást szintén természetes módon oldják meg. Ennek során a sörgyártás melléktermékét, a vinaszt etetik fel baktériumokkal, és ezzel tápoldatozzák az ültetvényt. Szinte hihetetlen, hogy csak biológiai szerekkel ilyen szép állományt tudnak fenntartani.

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program