Közel félmilliós adócsalással vádolják a tallósi képviselőt, de Ficoék törvénye rajta is segíthet

camera

2

Közel félmilliós adócsalással vádolják a tallósi képviselőt, de Ficoék törvénye rajta is segíthet

Bihercz Imre (Tallós község weboldala) 

Megosztás

A Nagyszombati Járásbíróságon szeptember 17-én vádat emeltek Bihercz Imre, tallósi (Galántai járás) vállalkozó és önkormányzati képviselő (Magyar Szövetség) ellen. Bihercz adócsalás vádjával állt kedden bíróság elé, és mint kiderült, az új Büntető Törvénykönyv jelentős enyhítést hozott az ügyében.

A vádirat szerint Bihercz a Big Trans nevű cégen keresztül 2009-ben fiktív ügyletekre és hamis számlákra hivatkozva igényelt nagy összegű ÁFA-visszatérítéseket, amelyek közül néhányat az adóhivatal ténylegesen át is utalt a számlájára.  

A keddi tárgyaláson konkrét példák is elhangzottak ezekre a fiktív üzletkötésekre. 2009-ben például a Big Trans 1,3 millió euró értékben vásárolt egy érsekújvári cégtől autógumikat és építőipari anyagokat, amelyek ellenértékét Bihercz állítólag készpénzben fizette ki. A hatóságok szerint azonban ez a “nagybevásárlás” csak papíron történt meg. Bihercz hamis számlákat nyújtott be az adóhivatalnak, és közel 200 ezer eurót igényelt vissza ÁFA-visszatérítés címén, amit igaz, a hivatal végül nem fizetett ki számára.

A vádirat szerint Bihercz Imre nyolc esetben, összesen 413 ezer eurónyi ÁFA-visszatérítést igényelt, amelyből 165 ezer eurót ténylegesen meg is kapott az adóhivataltól.

Besegített a Büntető Törvénykönyv 

A férfi ellen 2023 novemberében már egyszer vádat emeltek a fent felsorolt bűncselekmények miatt, de az eljárásban bíróváltás történt, így a vádemelést meg kellett ismételni.  

A vád újbóli felolvasására közel egy évet kellett várni, mivel a tárgyalásokat folyamatosan elnapolták. Közben életbe lépett a kormány által elfogadott, a büntetési tételek radikális csökkentése és a megkurtított elévülési idők miatt sokat kritizált új Büntető Törvénykönyv.  

Cikkünk az új Büntető Törvénykönyvről:

A szlovák Btk. módosításának leglényegesebb része a kárértékek reformja. Minden vagyon elleni vagy gazdasági bűncselekmény esetén a kár mértéke határozza meg, hogy az adott eset milyen szigorú elbírálás alá esik, és hogy az elítélt esetében milyen konkrét büntetési tételek alkalmazhatók.

Az új szabályozás 2024. augusztus 6-án lépett hatályba, miután a Fico-kormány törvénymódosításában az alkotmánybíróság sem talált kivetnivalót.

Tavaly novemberben Bihercz Imrét még nagy kárt okozó bűncselekményekkel vádolták, kedden ez jelentős kárra módosult. Ezen kívül a jogi besorolást is átminősítették.  

Mindez azt jelenti, hogy ha pár hónappal ezelőtt még 7-től 12 évig terjedő szabadságvesztést lehetett volna kiszabni az ügyében. A régi törvény alapján – elmarasztaló ítélet esetén – biztosan börtönbe kellett volna vonulnia, hiszen a törvény 5 évet meghaladó börtönbüntetés esetén nem teszi lehetővé a szabadságvesztés felfüggesztését.

A vonatkozó büntetési tétel azonban a Fico-kormány büntetőjogi reformját követően jelentősen lecsökkent, ma már csak 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki az ilyen ügyekben. Tehát ha Biherczet vádlottként bűnösnek találják, a bírónak lehetősége lesz őt próbára bocsátani, esetleg házi őrizetre ítélni.

Maffiakapcsolatok?

Bihercz Imre annak a Bihercz Gábornak a testvére, akinek neve az utóbbi években többször is elhangzott a csallóközi, és az alsóhatári maffiaperek során. A bírósági eljárások több vádlottja és tanúja is úgy vallott, hogy a vízkeleti férfi tagja lehetett a Sátor Lajos-féle dunaszerdahelyi bűnszervezet galántai szárnyának. 

A Bihercz családnak közös vállalkozása is volt Dora Ferenc volt alsóhatári polgármesterrel.

Bihercz Imre  és több családtagja tulajdonosként szerepelt a vezekényi (Galántai járás) cigarettagyárat működtető Golden Tobacco nevű cégben is. A gyárban 2016-tól nagy valószínűséggel évekig illegálisan – vagyis zárjegy nélkül – is állítottak elő dohánytermékeket. Erről Ľudovít Makó, a Pénzügyi Hatóság Bűnügyi Hivatalának (KÚFS) vezetője vallott, akit rendszeresen megkenhettek, hogy hunyjon szemet a gyár fölött, igaz, ekkor már csak a Bihercz családból egyedül Gábor szerepelt tulajdonosként a gyárat üzemeltető cégben.

Cikkünk a vezekényi cigigyárról:

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program