3
Illusztráció (Poroknovec Erik)
Október végén a Specializált Büntetőbíróságon megkezdődik annak a 17 személynek a tárgyalása, akiket azzal gyanúsítanak, hogy egy bűnszervezet keretében kokainnal és metamfetaminnal kereskedtek. A hatóságok szerint a Nikolov család által irányított bűnbanda Ausztriától egészen a Csallóközig terjesztette a kábítószert. A gyanúsítottak között a korábbi dunaszerdahelyi pénzbehajtó, Vajda Róbert, egy pozsonyi nyomozó és egy 79 éves asszony is szerepel.
2023. február 8-án a Nemzeti Bűnüldözői Ügynökség (NAKA) a Kolosszeum-akció keretében 11 személyt vett őrizetbe. Bilincsbe került a szerb gyökerekkel rendelkező Nikolov család több tagja is, akik a hatóságok szerint kiterjedt dílerhálózaton keresztül kokainnal és metamfetaminnal árasztották el Nyugat-Szlovákiát.
Portálunk közérdekű adatigénylés útján jutott hozzá az ügyészség anonimizált vádemelési javaslatához, amelyből kirajzolódik az állítólagos bűnszervezet felépítése és működése.
Az ügyészség szerint a klán fejének tartott Miloslav Nikolov legkésőbb 2014-ben hozta létre bűnszervezetét, amelybe fokozatosan bevonta közeli családtagjait is. Ők a legmagasabb pozíciókat töltötték be a bűnbandában, fia, Filip Nikolov, egy idő után a klán második legfontosabb emberévé vált.
A drog útja
Az ügyészség szerint Nikolovék a kábítószert Franciaországból, Hollandiából és az ausztriai albán közösségtől szerezték be. A kokaint és a metamfetamint főként a család kittseei házában tárolták, ahová a klán magasabb rangú tagjainak szabad bejárása volt, és ahol közvetlenül Miloslav Nikolovtól vették át a kábítószert.
3
Miloslav Nikolov (Fotó: Instagram)
A bűnszervezet tagjai ezután átcsempészték a drogot a határon, majd kisebb dílereknek adták át, akik továbbították azt a végfelhasználókhoz. A kliensektől beszedett pénz ennek az útvonalnak az ellenkező irányát járta be: a kisebb dílereken és a bűnszervezet magasabb rangú tagjain keresztül végül a kittseei házban kötött ki. Természetesen mindenki lecsípte a maga részét a bevételből.
Az ügyészség szerint azonban nem csak ez az egyetlen útvonal működött.
Nikolov felesége, lánya, fia, sőt, még a 79 éves édesanyja is részt vettek a terítésben. A nagymama korú asszonyt azzal vádolják, hogy lakásában többször is megfordultak a dílerek, akik metamfetamint vásároltak tőle. A pénzt ezután a fiának adta át.
3
Božena Nikolov, a drogmaffia állítólagos tagja (Fotó: Markíza)
A dunaszerdahelyi kapcsolat
Október végén szintén a vádlottak padjára ültetik Vajda Róbertet. A vád szerint a nagyfödémesi (Galántai járás) származású, Dunaszerdahelyen élő férfi a bűnszervezet magasabb rangú tagja volt, aki a Nikolov-klántól beszerzett kábítószert Dunaszerdahelyen értékesítette tovább.
Az ügyészség szerint Vajda a droghálózat egyik legfőbb dílere volt, és saját maga, vagy pedig dílerein keresztül juttatta el a metamfetamint a felhasználókhoz. A vádiratban egy konkrét eset is szerepel, amely szerint a férfi egy dunaszerdahelyi autómosó előtt adott át 250 gramm pervitint, amelynek értéke minimum 7500 euró lehetett.
Vajda Róbertnek van egy korábbi ügye is. A rendőrség azzal gyanúsítja, hogy a Sloni nevű dunaszerdahelyi pénzbehajtó cég ügyvezetőjeként különböző csalások révén több mint 1 millió euróra tett szert.
Cikkünk Vajda Róbertről:
Vajda korábban tagadta, hogy bármi köze lenne a bűnszervezethez. „Az igazság az, hogy ez nem történt meg” – nyilatkozta júliusban portálunknak a gyanúsított.
A férfi a drogügy miatt egy évig volt előzetes letartóztatásban, ahonnan idén februárban szabadult. Jelenleg dunaszerdahelyi otthonában van házi őrizetben, nyomkövetőt visel.
Rendőrmaffia
A vádban szerepel, hogy a Nikolov-klán kiterjedt rendőrségi kapcsolatokkal bírt. A 17 vádlott között szerepel Roman Fačkovec is, aki letartóztatásáig a Pozsonyi Kerületi Rendőrkapitányság nyomozójaként dolgozott.
Az ügyészség szerint a férfi információkkal látta el a bűnszervezetet. Előre értesítette őket a razziákról, beszámolt a klán tagjai ellen indított nyomozások részleteiről és kiszivárogtatott információkat a nyomozati iratokból.
A rendőr havonta “fizetést” is kapott a bűnszervezettől szolgáltatásaiért.
A klánt minden bizonnyal nem csak Fačkovec segítette:
“Miloslav Nikolov a rendőrséggel és az igazságszolgáltatásban dolgozókkal fennálló kapcsolatai révén biztosította a csoport védelmét, valamint társadalmi pozícióját a bűnözői körökben. Miloslav Nikolov ezzel egyáltalán nem titkolózott, és nem tartott attól, hogy a rendőrségi szervek fellépnek ellene” – áll a vádban.
Gyilkossági kísérlet sombreróval
Miloslav Nikolov nyolc hónappal a NAKA akciója után bíróság elé állt. A pernek nem volt köze a szerb férfi kábítószeres ügyéhez, a Pozsonyi Kerületi Bíróság egy korábbi gyilkossági kísérlet kapcsán hozta meg ítéletét.
Nikolov 2009-ben egy pozsonyi mélygarázsban símaszkban, sombreróval a fején támadta meg a Takáč-klánhoz közel álló Kamil Harsányit. Nikolov éppen a férfi autóját rongálta, mikor egy biztonsági őr közbelépett.
A szerb férfi pisztolyával fejbe vágta az őrt, aki ezután megpróbált elmenekülni a helyszínről. Nikolov ekkor meghúzta a ravaszt, ám a fegyvere nem sült el.
Peter Šamko bíró 2023. novemberében jogerősen nyolc év börtönbüntetésre ítélte Miloslav Nikolovot.