1

Fotó: Pixabay - illusztráció
Megerősítették az invazív ázsiai lódarázs jelenlétét Dél-Szlovákiában – közölte az Állami Természetvédelmi Hivatal (ŠOP) kedden.
„Az ázsiai lódarázs első megerősített esetét 2024. szeptember 28-án jelentették az érsekújvári járásbeli Palárikovoról, a ŠOP által kezelt gyorsriasztási rendszerhez kapcsolódó mobilalkalmazáson keresztül” – mondta Andrej Švec, a ŠOP kommunikációs osztályának vezetője.
A hivatal szakértői ellenőrizték a kérelmet és megerősítették a faj azonosítását. Ezzel párhuzamosan a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Biológiai és Biodiverzitási Központjának munkatársai is megerősítették ugyanezt.
A besztercebányai Pod Bánošom szakközépiskolával együttműködésben zajló felmérés során a lódarázs több egyedét is észlelték, nyomon követik a fészkeit, ezeket pedig később az európai kiirtási tervnek megfelelően eltávolítják.
„A faj valószínűleg Magyarország területéről, természetes úton került az országba, hiszen Palárikovotól mintegy 80 kilométerre jegyezték fel a magyarországi előfordulását” – jegyezte meg Švec.
Jelenleg is zajlik a kommunikáció az SAV szakértői, a tűzoltóság, az irtók és a külföldi szakemberek közt.
A ŠOP azt javasolja a méhészeknek, hogy továbbra is figyeljék a méhcsaládjaikat. Ha az invazív faj megjelenésének gyanúja felmerül, azt a gyorsriasztási rendszeren keresztül kell jelenteniük.
„Ugyanakkor megnyugtatjuk a lakosságot, hiszen a szlovákiai helyzetet továbbra is figyelemmel kísérjük, ellenőrzés alatt tartjuk. Csak olyan jogi és természetes személyek végezhetik a szóban forgó fajok kezelését, akik megfelelő képzettséggel és engedélyekkel rendelkeznek” – nyomatékosította Švec.
Az ázsiai lódarázs Ázsiában őshonos, az EU aggodalomra okot adó invazív fajok közé sorolja. Ennek oka, hogy nagy veszélyt jelent az őshonos beporzókra, valamint más rovarfajokra is. Emellett a rovarcsípésre allergiások számára is veszélyes, valamint a gyümölcstermesztőkre is veszélyt jelentenek, mert negatív hatással vannak a gyümölcstermesztésre.
Az invazív faj valószínűleg hajóforgalom útján került Európába, először 2004-ben észlelték Délnyugat-Franciaországban.
A ŠOP arról tájékoztatott, hogy az ázsiai lódarázs gyorsan növeli populációját, különösen a folyók mentén, Nyugat-Európában már évek óta sikeresen szaporodik. Valamivel kisebb, mint európai rokona, arról ismerhető fel, hogy a lábfeje sárga, a feje és a mellkasa túlnyomórészt fekete, a hasán pedig széles narancssárga sáv látható.