Ha ilyen jelszót használ, minél előbb változtassa meg – Szlovákia is az élen jár a jelszólopások tekintetében

camera

1

Ha ilyen jelszót használ, minél előbb változtassa meg – Szlovákia is az élen jár a jelszólopások tekintetében

Illusztráció (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Annak ellenére, hogy szinte úton-útfélen olvashatunk a biztonságos jelszavak fontosságáról, sokan nem veszik figyelembe a szakértők ajánlásait, ennek pedig előbb vagy utóbb, de megvan az eredménye.

A gyenge jelszavak miatt könnyű célpontokká válhatunk hackertámadás esetén. 2023-ban globális szinten jelentősen megnőtt az e-mail fiókokhoz tartozó kiszivárgott bejelentkezési adatok száma.

Az e-mail címek és jelszavak ellopását illetően Szlovákia a 17. helyen végzett a globális rangsorban – írja a Topky a szlovákiai hitelnyilvántartások működtetését is biztosító CRIF cég elemzésére hivatkozva.

Beatrice Rubini, a kiberbiztonság területével foglalkozó részleg ügyvezető igazgatója kifejtette, hogy a kiberbűnözők a személyes adatok ellopásához különféle hamis alkalmazásokat, programokat használnak, amelyeket nehéz megkülönböztetni a valódiaktól. A fogyasztók megcélzása során a mesterséges intelligencia eszközeivel is visszaélnek, nagyon gyakoriak a megbízható nyelven megfogalmazott csaló levelek.

“Sok internetfelhasználó figyelmetlen – többször is ugyanazt a jelszót használja különböző fiókokhoz és szolgáltatásokhoz, bejelentkezési adatait közvetlenül a böngészőben tárolják, ami növeli sebezhetőséget” – figyelmeztetett.

Az e-mail-címek jelszavainak ellopását illetően Csehország még rosszabbul végzett, mint Szlovákia, ők a 11. helyen állnak. Az első helyre az USA, a másodikra pedig Oroszország került.

Az „123456”, „123456789” és „12345” számsor örökzöldnek számít a jelszavak világában, ezek kevesebb, mint egy másodperc alatt feltörhetők. Szlovákiában 2023-ban a dark weben talált leggyakoribb jelszavak az egyszerű számok „123456”, „123456789”, a „martin”, „monika” és „dominika” keresztnevek voltak, valamint olyan kifejezések is felbukkantak, mint „onedirection”, „wattpad”. “, “mamina” és “password”.

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program