Kevesebb pénzt kap az államtól Dunaszerdahely, az ingatlanadót viszont alaposan megemelik

camera

17

Kevesebb pénzt kap az államtól Dunaszerdahely, az ingatlanadót viszont alaposan megemelik

Hájos Zoltán - Fotó: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

Jócskán csökkent idén az állam által úgy általában az önkormányzatoknak, így a Dunaszerdahelynek visszatérített jövedelemadó, részben ezért is döntött a helyi képviselő-testület az ingatlanadó emelése mellett a jövő évtől.

Hájos Zoltán polgármester a testületi ülésen kifejtette, hogy idén összesen már 400 ezer eurós kiigazítást kellett végrehajtaniuk a jövedelemadóból származó bevételt illetően, a mostani, harmadik idei költségvetésmódosításra ebből 166 ezer euró esik.

A pénzügyi minisztérium által előrejelzett adóbevétel tehát várhatóan ennyivel lesz kevesebb. Az év letelte után persze ez még változhat, de nemcsak pozitív, hanem negatív irányba is. A jelenlegi becslés szerint a város bevételének legnagyobb hányadát kitevő tétel 11,254 millió euró lesz.

Néhány helyi adóból és illetékből azonban magasabb bevételre tesz szert a város, mint amire korábban számítottak. A szállásadói illetékből (vendégéjszakák száma után a szállásadók által fizetendő adó) 30 ezerrel magasabb (250 ezer helyett 280 ezer euró) lesz a bevétel az eddig tervezettnél, és a fejlesztési illetékből, amit pedig az építkezések után fizetnek az építők, 70 ezerrel lesz magasabb (400 helyett 470 ezer).

A vártnál 10 ezerrel többet „keresett” a város a Csallóközi Vásárral (170 helyett 180 ezret), ugyanakkor 25 ezerrel nőttek a tervezetthez képest a kiadásai (170 helyett 195 ezerre).

10 ezer euróval nő a városnak a területfejlesztési tervhez benyújtott módosításokért fizetett illetékből származó bevétele is (50 helyett 60,8 ezer).

Két módosítás érinti a Thermalpark DS-t, amely a termálfürdőt működteti: az egyik, hogy a főrészvényes, tehát a város döntése alapján a cég nem fizet a nyeresége után osztalékot (ebből 100 ezer eurós bevétele lett volna a városkasszának), ellenben 100 ezer eurót kifizet egy 2009-ben a várostól kapott pénzügyi segélyből.

A kiadási oldalon a legjelentősebb megtakarítás a közvilágítást érinti, amelyre korábban 280 ezer eurót hagytak jóvá éves szinten, de energiahatékonysági intézkedésekkel sikerül 50 ezer eurót megspórolni.

Ugyanekkora összeggel viszont nő a városháza kiadása informatikai licencekre (az informatizációra 199 ezer helyett 249 ezer eurót költenek idén).

Az eddig tervezettnél 46 ezerrel több pénzt kell bevonni a városi költségvetésbe a tartalékalapból, ez az összeg így idén már meghaladja a másfélmillió eurót (1,516 millió).

A harmadik módosítás után a város költségvetésének bevételi oldala ugyan 25 ezerrel magasabb (36,315 millió euró), mint eddig, de ebben benne van például a tartalékalap további merítése és a Thermalpark segélyének visszafizetése is, a tartalékalapot pedig éppen azért kell meríteni, mert az összesített kiadások 25 ezer euróval emelkedtek. Az összes bevételen belül az annak legnagyobb hányadát adó folyó bevételek ugyanakkor 120 ezer euróval alacsonyabbak (33,588 millió euró) az eddig tervezettnél.

A városi bevételek elmaradását és a kiadások növekedését pedig az önkormányzat az ingatlanadó januártól hatályba lépő emelésével igyekszik ellensúlyozni. Az majd csak a 2025-ös költségvetési tervezet benyújtásakor lesz világos, hogy az emelés mekkora bevételnövekedést eredményez, mindenesetre némely tételek esetében jelentősnek mondható plusz kiadást ró ez a lakosokra és a cégekre is.

2025-től például a lakóingatlanok (ház, lakás) után négyzetméterenként fizetendő ingatlanadó 0,68 euró lesz. Ez így elsőre talán nem tűnik eget rengetőnek, viszont tudni kell, hogy 2024-ben 0,40, 2023-ban pedig még csak 0,26 euró volt. Két év alatt tehát a két és félszeresére nő.

Ugyancsak alaposan megnő az ipari célú építmények után fizetendő ingatlanadó. Ez a tétel 2023-ban még 2,50 euró volt négyzetméterenként, idén 3 euró, jövőre pedig 4,45 euró lesz.

A városnak fizetett illetékek közül nő a szemétdíj is, de csak csekély mértékben. Jelenleg egy személy egy napra 0,1349 euró szemétdíjat fizet, ez 0,1389-re nő meg. Ez éves szinten azt jelenti, hogy 49,24 euró helyett 50,70 eurót kell majd fizetni. Hájos Zoltán ennek kapcsán elmondta, hogy a hulladékelszállítást és lerakást végző cég emelte a Statisztikai Hivatal által meghatározott infláció mértékével az illetékeket, ez jelenik meg a városi rendeletben is.

Hozzátette ugyanakkor, hogy jövőre vélhetően kimerül az a keretösszeg, amelyre a céggel szerződtek, így új közbeszerzést kell majd kiírni a hulladékelszállításra. A polgármester reményei szerint pedig ezen más szolgáltató is labdába rúghat majd, amelyek költséghatékonyabban végezhetik a hulladékgazdálkodást.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program